שתף קטע נבחר

אחמדי-נג'אד: נשק גרעיני נוגד את אמונתי

חודש לפני ביקורו בניו יורק לרגל עצרת האו"ם, התראיין נשיא איראן לטלוויזיה הציבורית בארה"ב. אחמדי-נג'אד הכריז כי לארצו אין נשק גרעיני ותקף את מדינות המערב: "העולם לא נגדנו, אלא רק כמה מדינות שחושבות שהן העולם"

נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, שב הלילה (שבת) והכריז כי לארצו אין נשק גרעיני ואין בכוונתה לשים את ידיה על נשק מסוג. "הנשק שלנו הוא קונבנציונאלי ולהגנה בלבד. נשק גרעיני הוא נגד האנושות ואנחנו מתנגדים לו. זה עניין של אמונה עבורנו".

 

אחמדי-נג'אד העניק ראיון לערוץ הטלוויזיה הציבורי בארה"ב PBS, ובו קבע: "לנשק גרעיני כלל אין שימוש. אין בו שום יתרון מדיני. איפה אפשר להשתמש בנשק גרעיני? הזמן לזה נגמר".

 

המראיין צ'רלי רוז שוחח ארוכות עם הנשיא האיראני בטהרן, חודש לפני ביקורו בניו יורק לרגל העצרת הכללית של האו"ם. אשתקד התארח אחמדי-נג'אד באוניברסיטת קולומביה במהלך ביקורו, ולפני שנתיים התארח במועצה לקשרי יחסי חוץ. לפי שעה, אף גוף ציבורי לא הזמין אותו להופיע בפניו.

 

רוז שאל את אחמדי-נג'אד מדוע אינו מאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבחון את אתרי הגרעין בארצו. הנשיא השיב: "אין לנו שום בעיה עם הסוכנות, אך הארגון נמצא תחת לחץ המעצמות. ארצות הברית לוחצת עליהם. מה הסוכנות עשתה נגד הנשק הגרעיני של האמריקנים? שידאגו לפרוק את אלה שיש להן נשק גרעיני.

 

"איפה הסנקציות על ארצות הברית?" תהה אחמדי-נג'אד. "יש לנו בעיה עם מדינות שיש להן נשק גרעיני, והן רוצות לשלול מאתנו את הזכות להשתמש באנרגיה אטומית. זה משחק פוליטי. העולם לא נגדנו, אלא רק כמה מדינות

שחושבות על עצמן שהן העולם - ארצות הברית, בריטניה, צרפת ואחרות. מי הן שיקבעו לנו? מדוע הן מתערבות בעניינינו? הן שולחות לוויינים לחלל כדי לעקוב אחרינו".

 

נשיא איראן היה מאוד תוקפני בעמדתו לגבי ארה"ב. "אנחנו לא זקוקים לסיוע שלהם", הכריז אחמדי-נג'אד וקרא לנשיא הנבחר הבא - ברק אובאמה או ג'ון מק'יין - "לשנות את המדיניות והגישה. הדימוי של אמריקה הוא לא טוב. אף אחד לא אוהב את אמריקה. מנהיגים מספרים לנו את מה שהם לא אומרים בפומבי, שהמנהיגים האמריקנים משפילים אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לא צריך גרעין. אחמדי-נג'אד
צילום: AP
"משפיל מדינות". בוש
צילום: AP
מומלצים