שתף קטע נבחר

המטבחון: ייתכנו הקלות לאסירים עם דם על הידיים

ראש הממשלה אולמרט והשרים לבני וברק - ששב מפגישה עם מובארק - החליטו להתניע תהליך של הקלות לאסירים פלסטינים שדם על ידיהם. ביום ראשון ייפגשו חברי ועדת השרים לשינוי הקריטריונים להגמשת התנאים לשחרור. גורמים מדיניים: "אנו מבקשים להוכיח את כוונתנו לקדם את התהליך"

ערב יום הולדתו ה-22 של החייל החטוף, גלעד שליט, מסתמנת אפשרות לחידוש המשא ומתן לשחרורו: המטבחון המשולש, בראשות ראש הממשלה אהוד אולמרט ובהשתתפות שר הביטחון אהוד ברק ושרת החוץ ציפי לבני, החליט בצהריים (יום ד') להתניע תהליך של הקלות לאסירים פלסטיניים שדם על ידיהם. זאת, לאחר שובו של ברק מפגישה עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, והמתווך המצרי הרשמי עומאר סולימאן, אתמול באלכסנדריה.

 

ישיבת ועדת השרים לשינוי הקריטריונים נועדה להתקיים ביום ראשון הקרוב. הוועדה, בראשות המשנה לראש הממשלה חיים רמון ובהשתתפות השרים אבי דיכטר, עמי איילון, גדעון עזרא ודניאל פרידמן, אמורה להציג לממשלה שמות מועמדים נוספים לשחרור. זאת, בנוסף על 70 אסירים פלסטיניים שדם על ידיהם, שהופיעו ברשימת החמאס המקורית. הכוונה של המטבחון היא להרחיב את מעגל השמות אותם תוכל ישראל לשחרר, למרות התנגדות השב"כ, בתמורה לשחרור גלעד שליט.

 

מחר יחול יום הולדתו של החייל החטוף, והקמפיין הציבורי לשחרורו מפעיל לחץ נוסף על ממשלת ישראל. ראש הממשלה אולמרט, והשרים ברק ולבני, מבקשים להפגין מאמץ לקדם את המשא ומתן התקוע מזה חודשים ארוכים. לאחר שאתמול שמע שר הביטחון ברק באלכסנדריה על כוונת המצרים לפעול במלוא המרץ מצידם - היעד שלהם לשחרור הוא נובמבר  כפי ששמע ראש האגף מדיני ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד מסולימאן בביקורו בקהיר לפני כשבועיים - נדרשת עתה ישראל על ידם להפגין נכונות ללכת לקראת דרישות החמאס.

 

הבשורה הטובה אותה הביא ברק מקהיר, שמניין האסירים הנדרש תמורת גלעד שליט, לא השתנה ונותר על 450. זאת בניגוד לקריאות שנשמעו מפי בכירים בחמאס לשחרורם של אסירים רבים הרבה יותר, על רקע העסקה הישראלית מול חיזבאללה להשבת אלדד רגב ואהוד גולדווסר ז"ל. בשורה חשובה נוספת היא שקהיר מתכוונת להמשיך וללחוץ את החמאס להגמיש את עמדותיו, כדי למצות את המשא ומתן לשחרור החייל. זאת, לאחר שברק הצהיר בפני מובארק, בניגוד לקריאות שנשמעו בחמאס, שמצרים צריכה להיות המתווך העיקרי בעסקה זאת.

 

לאחר הצהרתו של שר החוץ המצרי, אחמד אבו רייט, על כוונת מצרים לזרז את התהליך, החליט המטבחון להפגין רצינות ישראלית. כינוס וועדת השרים ביום ראשון ונכונות ישראל להגמשה חלקית של עמדותיה, מהוות איתות לחמאס שיש על מה לדבר. למרות זאת, מבהירים היום גורמים מדיניים בכירים בירושלים, שאין במפגשים ובהצהרות האחרונות עילה לאופטימיות באשר לשחרור קרוב של החייל החטוף. "כבר היינו במצבים דומים בעבר. כל מה שאנו מבקשים הוא להוכיח את כוונתנו לקדם את התהליך. עוד לא ברור אם בעקבות זאת אכן יחודש המשא ומתן מול החמאס בקהיר", הבהירו ל-ynet.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 794 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט. 794 ימים בשבי
צילום: רפרודוקציה
ברק. פגישה עם מובארק
צילום: רויטרס
מומלצים