שתף קטע נבחר

ישראל עצרה בשכם מבוקש שקיבל חנינה

כוחות הביטחון עצרו בקסבה את מחמוד לובאדה, פעיל בגדודי אל-אקצה בשכם, לאחר שכבר קיבל בעבר חנינה מישראל. לפי צה"ל, הוא תכנן שוב פיגועים. הפלסטינים טוענים כי הוא קיים את כל תנאי ההסכם ולא חזר לדרך הטרור

ישראל התריעה פעמים רבות כי אם הפלסטינים שזכו לחנינה יחזרו לדרך הטרור - היא תעצור אותם. לפנות בוקר (יום ה') התממש האיום, כאשר כוחו הביטחון עצרו את מחמוד לובאדה, איש גדודי חללי אל-אקצה והתנזים - שזכה לחנינה בגל הקודם. 

 

לובאדה הוא אחיו של אחד ממבוקשי התנזים באזור שכם, אמין לובאדה, שהתמחה בייצור חגורות נפץ ונהרג בפעילות צה"ל לפני מעט יותר משנה. מחמוד, בן 20, היה סייען שלו, ולמד ממנו את ה"עבודה".

 

בעקבות החנינה, היה רשאי לובאדה לנוע בחופשיות באזור שכם, אולם לטענת צה"ל, הוא חזר לעסוק בטרור ותכנן אף להוציא לפועל פיגועים בתחומי הקו הירוק. היום, בפעילות משותפת של ימ"מ, שב"כ וגדוד שמשון של חטיבת כפיר, הוא נעצר כשברשותו אקדח, והועבר להמשך חקירה.

 

הפלסטינים מכחישים כי לובאדה חזר לדרך הטרור ולדבריהם הוא עדיין מחויב להסכם החנינה. לטענתם, הוא שהה במפקדות של הרשות כפי שסוכם ועמד בכל הדרישות של ההנהגה הפלסטינית.

 

ישראל והרשות הפלסטינית הגיעו בסוף השנה שעברה להסכם מבוקשים, במסגרתו הוענקה חנינה לכ-270 אנשי גדודי חללי אל-אקצה של הפתח. בתום תקופת ניסיון, שנמשכה בדרך כלל שלושה חודשים, ישראל העניקה חנינה חלקית או מלאה למבוקשים שעמדו בהסכם.

 

מבוקשים שלא עמדו בהתחייבויותיהם הוצאו מהרשמה, ואחרים שלא נכללו בו מלכתחילה ונמנעו מפעילות טרור נכנסו לתקופת מבחן במסגרת ההסכם.

 

בתחילת השבוע פורסם ב-ynet כי כ-45 מהמבוקשים זכו בחנינה מלאה או חלקית, יוכלו לנוע בחופשיות ברחבי השטחים ואף לצאת מהם, אולם חלקם מצווים להישאר בשטחי A בלבד. כ-20 מבוקשים נוספים, שנאסרו בידי הרשות הפלסטינית, ישוחררו מהכלא בתנאי שישהו במפקדות הרשות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פעילות צה"ל בשכם. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים