שתף קטע נבחר

ביניש: הממסד פועל נגדנו ומקבל גיבוי תקשורתי

בנאום בכנס השופטים בירושלים, אמרה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, כי "מעולם לא פעל הממסד עצמו בעוצמה כזו נגד התדמית החיובית של המערכת". היא קראה לשופטים לכבד את הדיון ולא להיגרר לפרובוקציות של עורכי דין

בכנס השופטים הארצי שנערך היום (ה') בבנייני האומה בירושלים, התייחסה נשיאת בית משפט העליון, השופטת דורית ביניש, לירידת אמון הציבור במערכת המשפט. לדבריה, "מעולם לא פעל הממסד עצמו בעוצמה כזו נגד התדמית החיובית של המערכת ואף קיבל לכך גיבוי תקשורתי. זה מקור רב עוצמה שההתמודדות עמו לא פשוטה". היא לא אמרה את שמו אל שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, אך ברור לחלוטין למי התכוונה.

 

ביניש אף אמרה כי "כלי תקשורת מסוימים נוהגים לדווח בכוונה נגד התנהלות והתנהגות המערכת". היא ציינה כי אמון הציבור ירד כלפי כל המוסדות השלטוניים וחלקו של בית המשפט כממסד אינו נגרע מהתהליך. "הרביתי להדגיש בהזדמנויות שונות שכאשר יש כרסום בספקנות לגבי גופי הממסד השונים, הציבור תוהה מדוע נאמין שהשופטים שונים מהפוליטיקאים ומאישי הציבור. זה חלק מתהליך אובדן אמון כללי".

 

בייניש אף התייחסה ליחסים בין הערכאות השונות. לדבריה, אין מחלוקת על כך שמתפקידה של ערכאת הערעור לבקר את פסקי הדין של הערכאה שבה התקבלה ההכרעה, אולם יש פעמים בהם השופטים בערכאות הנמוכות יותר חשים כי הבקורת של ערכאות הערעור משפיעה על מעמדם בעיני הצדדים ובעיני עורכי הדין.

 

"בהיבט הזה קיימת רגישות שבחלקים מסויימים ניתן לטפל, לצמצם את מה שנתפס כפגיעה או ההתבטאות הנתפסת כפוגענית. ומכל מקום ללא קשר להליך הערעור, מערכת היחסים בין הערכאות יוצרת אווירה מסויימת במערכת שאותה אנו מבקשים לשפר", אמרה ביניש.

 

על התנהגות עורכי הדין באולמות בית המשפט, אמרה כי היא מתכוונת לפנות ללשכת עורכי הדין כדי שזו תקדיש מחשבה לחינוך עורכי הדין להופעה בבית המשפט. לדבריה, גם השופטים יכולים למתן את תגובותיהם באולם ולא להיגרר לאווירה המתוחה שלעיתים מנסה עורך דין ליצור. "האיפוק של השופט, המכובדות של הדיון הם חלק מהתכונה שאנו קוראים לה היום מזג שיפוטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופטת דורית ביניש
צילום: AFP
מומלצים