שתף קטע נבחר

משאל עם על הגולן? רק אחרי שעות העבודה

בוועדות הכנסת שמעו כי עלות יום השבתון תהיה כ-1.4 מיליארד שקל - ולכן בחרו הצעת פשרה: אם יהיה משאל, ייפתחו הקלפיות בצהריים והן יסגרו ב-23:00 בלילה

משאל העם על הנסיגה מהגולן או מכל שטח אחר לא יתקיים ביום שבתון. כך החליטה היום (א') הוועדה המשותפת של ועדות הכנסת וחוקה חוק ומשפט, המכינה את חוק משאל העם לקריאה שנייה ושלישית. עם זאת, קלפיות המשאל ייפתחו ב-14:00 בצהריים וייסגרו ב-23:00 בלילה.

 

החלטה זו ביטלה עמדה שהתקבלה בישיבה הקודמת שנערכה בשבוע שעבר לקיים את יום השבתון. הוועדה שינתה את עמדתה לאור הערכת ראשי המשק כי עלות יום השבתון תהיה כ-1.4 מיליארד שקל באובדן התוצר. יו"ר הוועדה, ח"כ דוד טל (קדימה), יזם את ההחלטה החדשה כדי למנוע את הבזבוז.

 

בנוסף, החליטה הוועדה לחזור בה גם מהחלטה נוספת להגביל את עריכת משאל עם רק על הנסיגה מהגולן והחליטה לחזור לנוסח המקורי של הצעת החוק, עליה חתמו 90 ח"כים, לפיו כל החלטה של הממשלה והכנסת על ויתור על שטח ריבוני שחל עליו החוק והמשפט של ישראל, תהיה טעונה אישור במשאל-עם.

 

ח"כ טל קיבל את הצעת ח"כ גדעון סער (ליכוד) בעניין זה ואמר כי אכן מתגבשת ההבנה שלא תהיה התנגדות גם למשאל עם על ירושלים. יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ מנחם בן ששון (קדימה), תמך בחזרה לנוסח המקורי, למרות עמדתו כי ראוי להסדיר זאת בחוק יסוד.

 

על יום השבתון לחצה מנכ"ל ועדת הבחירות המרכזית, תמר אדרי, למרות העלות היקרה למשק. היא טענה כי אין מנוס מהשבתון בגלל שרוב הקלפיות - 10,000 במספר - ממוקמות בבתי ספר ובמוסדות חינוך אחרים. לפיכך, התקבלה הפשרה על פתיחת הקלפיות לאחר סיום הלימודים.

 

לאחר סיום הכנת החוק, יעבדו היועצים המשפטיים את הטיוטה שאושרה לנוסח הסופי של החוק - שיעלה לאישור במליאת הכנסת לאחר החגים, בראשית כנס החורף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים