שתף קטע נבחר

עבר בקריאה טרומית: יסופחו שטחים בתגובה להכרזה חד צדדית

הצעת החוק של ח"כ לבנת עברה ברוב של 51 ח"כים לעומת 40 מתנגדים. ביילין: ייתכן שהממשלה תגיב בחומרה יותר גדולה על הכרזת מדינה פלסטינית

ברוב של 51 ח"כים בעד ו-40 נגד, עברה היום (יום ד') בקריאה טרומית הצעת חוק של לימור לבנת לפיה תספח ישראל שטחים בגדה ובבקעת הירדן אם הפלסטינים יכריזו חד צדדית על הקמת מדינה.
ההצעה נועדה לקבע את החלטת הממשלה הקודמת (מזכר וואי) לפיה הכרזה חד צדדית תגרור פעולה ישראלית של סיפוח התנחלויות ושטחי ביטחון בבקעה.
"חברי ישראל אחת", פנתה לבנת מעל בימת הכנסת לעמיתיה, "אם תצביעו היום נגד החוק משמע שבעניין הזה כמו בעניין ירושלים בין מה שראש הממשלה אומר לבין מה שהוא עושה יש פער גדול. אם תעבור הצעת החוק יהיה הדבר העברת מסר ברור לפלסטינים ולעולם כי כנסת ישראל מתנגדת בכל תוקף לפעולות חד צדדיות והיא לא תשב בחיבוק ידיים".
חברי הסיעות הערביות, שבלט ביניהם מוחמד בארקה, מחו בקולניות על דבריה של לבנת. היא ענתה להם כי "אתם מייצגים את הפלסטינים ואת חיזבאללה ואין לי בכלל ויכוח אתכם ואינני מדברת אליכם", תשובה שזכתה למחאות מכל רחבי המליאה.
שר המשפטים יוסי ביילין, שנדרש לענות על הצעת החוק של לבנת, מחה על עיתוי ההצעה. "אני לא זוכר מצב שבו כאשר מטעם ישראל שליחיה הנבחרים ניסו לנהל מו"מ היתה אופוזיציה שניצלה את הסיטואציה כדי לקבל שורה של החלטות מדיניות שיחלישו את הנושאים והנותנים". ביילין טען כי הצעת החוק תכבול את ידיה של ממשלת ישראל עוד לפני שהחליטה מה לעשות אם תוכרז מדינה פלסטינית, למרות שייתכן שהממשלה תחליט לפעול בחומרה גדולה עוד יותר ממה שהצעת החוק דורשת. "מי שמציע מראש את תגובת הממשלה לדבר שעוד לא קרה וחושב שזה ישפיע על הפלסטינים - טועה".
גם ח"כ צחי הנגבי העלה הצעת חוק במליאה הקוראת לבטל את הסכם הביניים עם הפלסטינים. "בפעם הראשונה מוצמד לראשה של מדינת ישראל ולראשו של ראש הממשלה אקדח טעון ואצבעו של ערפאת מונחת על ההדק", אמר. גם הצעתו של הנגבי התקבלה ברוב של 46 בעד מול 41 נגד.

לפנייה לכתב/ת
צילום: אורן אגמון
לבנת. העברת מסר לפלסטינים
צילום: אורן אגמון
מומלצים