שתף קטע נבחר

עיירה בארה"ב מציעה כסף ליהודים שיהגרו אליה

58 אלף תושבים מתגוררים בעיירה השלווה דותן במדינת אלבאמה שבדרום ארה"ב, אבל הקהילה היהודית שלה הולכת ונעלמת. איש עסקים המתגורר בעיר החליט להציע 50 אלף דולר למשפחות שיהגרו לעיר ויצטרפו לבית הכנסת המקומי

איש העסקים לארי בלומברג מחפש יהודים טובים שיסכימו לעבור להתגורר בעיירה השלווה שלו במדינת אלבאמה שבארצות הברית. בלומברג מציע 50 אלף דולר לכל משפחה שתסכים להעתיק את חייה לדותן, שבה מתגורר רוב מכריע של נוצרים.

 

58 אלף בני אדם מתגוררים בעיר דותן, המכנה את עצמה "בירת הבוטנים של העולם". "קרן בלומברג למגורים מחדש" מציעה למשפחות יהודיות עסקה משתלמת: תעברו לדותן לפרק זמן מינימלי של חמש שנים, קחו חלק פעיל בחיי הקהילה היהודית ובעיקר בבית הכנסת "עמנואל", ותזכו במענק בסך 50 אלף דולרים. 


מחפשים חברים? בואו לבית הכנסת עמנואל בדותן (צילום: AP)

 

לפי מרשם אוכלוסין מ-2001, כ-386 אלף יהודים מתגוררים בדרום האמריקני. אולם יהודים צעירים מעדיפים לנטוש את עיירות מגוריהם, כמו דותן, ולעבור לערים הגדולות, כמו אטלנטה ובירמינגהם. כתוצאה מכך, עשרות בתי כנסת נסגרו בשנים האחרונות.

 

"זקנים רבים כבר מתו, והצעירים לא רוצים להישאר", מספרת תלמה נומברג, תושבת דותן וחברה פעילה בבית הכנסת "עמנואל". נומברג גדלה בעיירה אוזרק הסמוכה, ושם היתה היהודיה היחידה בבית ספרה בשנות ה-40. "הקהילה שלנו גוססת", הזהירה.

 

החיים בתור מיעוט יהודי בקרב רוב נוצרי מעולם לא היווה בעיה, הוסיפה נומברג. אולם בעשור האחרון היא נאלצה לראות כיצד שניים מתוך ארבעת ילדיה מהגרים לפלורידה. והבעיה אינה של נומברג בלבד. בבית הכנסת בדותן חברים כיום 50 יהודים בלבד. נומברג מקווה שיוזמתו של איש העסקים המקומי תעודד שילוב של יהודים חדשים בעיירה.

 

שקט, שלווה ובוטנים

בחודש יוני האחרון פרסמה קרן בלומברג מודעות בעיתונים יהודיים בבוסטון, במיאמי, בפרובידנס ובוושינגטון. תושבי דותן מתכוונים להשיק פרסומת חדשה בימים הקרובים. "הגענו למסקנה שזו משימה חשובה. עלינו למצוא אנשים צעירים שיוכלו להירשם לבית הספר שלנו ולהצטרף לחיי הקהילה באופן כללי", אמר בלומברג.

 

בניסיון לפתות משפחות יהודיות להגר לדרום ארה"ב, הסובל מדימוי של אזור בו מתגוררים נוצרים קיצונים, עלול להיות משימה קשה. בעקבות מסע הפרסום האחרון פנו ל"קרן בלומברג" כ-20 משפחות, אבל אף אחת מהן לא אספה את מטלטליה ועברה לדותן.

 


בירת הבוטנים של העולם. פסל של בוטן במרכז דותן (צילום: AP)

 

דותן שוכנת בדרום-מזרח אלבאמה, באזור המכונה "מדינת הבוטנים". העיירה, שנמצאת במרחק של כמה דקות נסיעה מפלורידה וג'ורג'יה, מקושטת בפסלים צבעוניים בצורת בוטנים, חלקם עוצבו לפי דמויות מפורסמות, כמו אלביס פרסלי.

 

מסע השכנוע של יהודי דותן למשפחות מתמקד באיכות החיים של התושבים, יוקר המחייה הנמוך, בית הכנסת החביב בשטחה והקרבה לחופי פלורידה.

בכל שנה מתקיים בעיירה פסטיבל הבוטנים הלאומי, והעירייה מארגנת אירועי תרבות בכל ימות השנה. יש בה שני בתי חולים ושלוחה של אוניברסיטת טרוי, והיא נמצאת בסמוך לבסיס אמריקני שבו מכשירים טייסי מסוקים.

 

מרכז העיר מטופח ומקושט, והתושבים מתגאים בעובדה שעומס התנועה לא כל כך גדול סביב הרמזור היחיד בעיירה. "ביום שישי לפעמים יש דקה אחת של פקקים בכביש, אבל זה הכל", סיפר אחד התושבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחפש צעירים. בלומברג
צילום: AP
העיירה גוססת. נומברג
צילום: AP
מומלצים