שתף קטע נבחר

מיליארד סינים ושרה אחת

האם בקרוב נראה גל של תיירים סינים בת"א? אם תשאלו את רוחמה אברהם בלילא, הם אוטוטו בדרך אלינו, ויביאו איתם גם מסעדות אותנטיות. ובנוסף, על תוכניותיה של השרה לפתרון המשבר בענף המלונות והמחסור בטיסות מישראל לרוסיה

מתי בפעם האחרונה ראיתם בארץ אוטובוס של תיירים סינים, כמו בארה"ב? על פי הצפי, בקרוב תוכלו לראות הרבה כאלו. בשבוע הבא ייחתם הסכם חילופי תיירות בין סין לישראל, לפיו ישראל הופכת להיות יעד תיירות מועדף ומאושר מטעם ממשלת סין. בעקבות כך חברת התעופה הלאומית של סין, אייר צ'יינה, בוחנת אפשרות לשוב ולבצע טיסות נוסעים לישראל.

 

משרד החוץ ומשרד התיירות הישראליים פעלו במשך כשנתיים להכרה של סין בישראל כיעד תיירותי מועדף, מבין מספר מצומצם של יעדים שהוכרזו על ידי ממשלת סין. על ההסכם, שייחתם בשבוע הבא, יחתמו מצד ישראל שרת החוץ ציפי לבני, ומצד הסינים המנהלת של רשות התיירות, שהיא מקבילה של משרד התיירות בישראל.

 

שרת התיירות, רוחמה אברהם-בלילא, שבה שלשום מביקור עבודה בן שבוע בסין, ובעקבותיו יגיעו בסוף החודש שתי משלחות מטעם סוכנות הנסיעות הרשמית של מפלגת השלטון בסין על מנת לבחון שיתופי פעולה עם גורמי תיירות בישראל.

 

נציגות ישראלית בבייג'ינג

חברת אייר צ'יינה היא חברת התעופה הגדולה בסין ומחברות התעופה הגדולות בעולם. בשנות ה‭90-‬ היא הפעילה טיסות נוסעים בין סין לישראל, אולם אלה הופסקו בשל חוסר כדאיות כלכלית. לא מכבר חתמה אייר צ'יינה על הסכם מטענים עם קבוצת קריאף הישראלית, לפיו תשמש החברה הישראלית כסוכן מכירות למטענים של החברה הסינית בישראל.

 

"מדי שנה יוצאים כ‭50-‬ מיליון סינים לביקורים באזור הקרוב למדינת ישראל, ואנחנו צריכים להיערך כדי לקבל נתח קטן מהם‭,"‬ מציינת אברהם בלילא בראיון ל"ידיעות אחרונות‭."‬ לדבריה, ההסכם עם סין מקל את כל נושא אשרות הכניסה בין שתי המדינות ויש לו פוטנציאל אדיר לגידול התיירות לישראל.

 

נוכח הגידול הצפוי בתיירות מסין לישראל, שרת התיירות מציינת שהמשרד החליט לפתוח נציגות רישמית בבייג'ינג, בו יועסקו שני עובדים, ואף סוכם כי משרד התיירות הסיני יסייע לישראל לאתר סטודנטים שיכולים לשמש כמדריכי תיירות לקבוצות סיניות שיבואו לבקר בישראל.

 

לדברי השרה, במהלך ביקורה בסין היא נפגשה עם יזמים סינים שהעלו אפשרות לפתוח בארץ מסעדות סיניות אותנטיות - עם אוכל כפי שהסינים רגילים לאכול השונה מזה המוגש במסעדות הסיניות בישראל.

 

"מרגע חתימת ההסכם עם הסינים אנחנו הופכים למדינה מועדפת" מחדדת אברהם-בלילא, ומוסיפה כי "הדבר יאפשר לכל סוכנות נסיעות סינית למכור חבילות טיולים לישראל, דבר שעד כה לא התאפשר להם. בנוסף, הדבר יביא למעשה להגדלת נפח התעופה בין שתי המדינות, ויהיה צורך להוסיף עוד חברות תעופה בקו זה‭."‬

 

דרושים: חדרי אירוח

אם שואלים את אברהם-בלילא, בכל זאת ענף המלונות בארץ נמצא בבעיה. "ענף המלונות בישראל סובל ממחסור בתשתיות, ואם אכן התיירות בישראל תגדל במשך השנים, כפי שהיה בשנה האחרונה, עד שנת 2010 יסבול ענף המלונות ממחסור בכ‭18-‬ אלף חדרי מלון‭."‬

 

לדבריה, המשרד מקדם עכשיו שדרוג ופתיחה של כ‭4,000-‬ חדרי מלון במלונות קיימים שבימי המשבר הוסבו לצרכים אחרים, אבל יש בעיה גדולה בתחום המלונות, כי יזמים מחו"ל פשוט לא רוצים להשקיע בישראל בגלל הסחבת. "במשרד התיירות הוחלט להקים גוף של One Stop Shop. מדובר בגוף מקצועי שילווה כל יזם מרגע שתוכניותיו אושרו ועד שהמלון ייפתח. מטרתו היא לזרז את כל ההליכים, לדאוג שבקשות לא ייתקעו בכל מיני משרדים, ושברגע שאושר להקים מלון, הוא ייפתח תוך שנתיים-שלוש, כמקובל בכל העולם‭."‬

 

שרת התיירות הוסיפה ואמרה אתמול כי מיד אחרי הפריימריס בתנועתה קדימה, היא תיפגש עם שר התחבורה כדי לקדם את נושא המחסור במושבים, המורגש כבר היום בטיסות מישראל לרוסיה, נוכח ביטול אשרות הכניסה בין שתי המדינות, וכן לקדם את תוספת הטיסות בין ישראל לגרמניה.

 

"אני מתכוונת לשוחח עם השר מופז על הבקשה של חברת לופטהנזה להגדלת הקיבולת וכן לדון בבקשות של חברות תעופה נוספות. אנחנו נציג למשרד התחבורה את הפוטנציאל הגדול שיש לתיירות הנכנסת ואני מאמינה שמשרד התחבורה יפעל בהתאם‭,"‬ אמרה והוסיפה כי המשבר הכלכלי בארצות הברית יביא לירידה במספר התיירים ממדינה זו ולכן יש להיערך כדי לנצל את הפוטנציאל הקיים בתיירות מרוסיה וסין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צריכים להיערך לתיירים מסין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים