שתף קטע נבחר

עמוס גלעד: עסקת שליט אינה קרובה

האיש המנהל מגעים עם המצרים לשחרורו של גלעד שליט אינו אופטימי: העסקה אינה קרובה", אמר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. לדבריו, חמאס חזק יותר מפתח: "הוא כמו סרטן"

ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, המנהל מגעים שוטפים עם המצרים סביב עסקת גלעד שליט, אינו אופטימי. לדבריו, "העסקה אינה קרובה. מאז הפסקת האש, אנחנו מנהלים משא ומתן ברצינות רבה יותר, אבל אני מתרשם רק מתוצאות". את הדברים אמר גלעד במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה בהופעה בפני דיפלומטים ועיתונאים זרים.

 

הוא אמר שכיום - חמאס חזק יותר מפתח ("הוא כמו סרטן"), ומטרתו היא להשתלט גם על הגדה המערבית. כוחותיו של הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, מצליחים להשליט חוק וסדר במספר מקומות, אך לדבריו - הם עדיין צריכים לעבור דרך ארוכה עד שישליטו ביטחון במידה הנדרשת לפני נסיגת ישראל: "חמאסטן חזקה יותר מהרשות הפלסטינית", שב ואמר. לעת עתה, אמר גלעד, החליט חמאס לוותר על פיגועי ההתאבדות, "משום שהמחיר כבד מדי".

 

גלעד גם אינו אופטימי בעניין המגעים לעסקת שלום עם הרשות הפלסטינית, ואומר כי סביר להניח שהמגעים הללו לא ישאו פרי עד שכוחות הרשות ישתלטו מחדש על עזה, "זה כמו לקיים משא ומתן עם חצי גוף".

 

המו"מ לשחרורו של גלעד שליט תקוע לפי שעה. בחמאס מאמינים שבאמצעות שליט יוכלו לסחוט מישראל פתיחה מוחלטת של המעברים לכל סוגי הסחורות. הם גם יודעים כי עסקת שחרור מוצלחת תיתן לקהיר המתווכת הישג פוליטי רב-ערך בארה"ב, בזירה הבינלאומית והבין-ערבית. בתמורה רוצה חמאס שמצרים תפתח באופן קבוע את מעבר רפיח, בתנאים שבהם הפיקוח המעשי בו יהיה בידי חמאס. 

 

חמאס הגיש למתווכים תכתיב והבהיר שאינו מוכן לסטות ממנו. עיקריו: תמורת גלעד שליט תשחרר ישראל 1,400 אסירים בשניים או שלושה שלבים - 450 מתוכם על פי רשימה שמית, שקבע חמאס כבר לפני חצי שנה והוגשה כבר לישראל (כולל מחבלים "כבדים", רוצחים או משלחי רוצחים). ועדת השרים הישראלית הסכימה עד כה לשחרר רק 71 מתוך ה-450. בימים אלה דנה הוועדה בהגמשת הקריטריונים, בעיקר במה שנוגע להגדרה "דם על הידיים". אבל גם אם יוגמשו הקריטריונים, אין סיכוי שהממשלה תאשר את רשימת חמאס.

 

באחרונה הביע נועם שליט, אביו של החייל החטוף, התנגדות נחרצת לכל שחרור נוסף של אסירים פלסטינים, ללא התניית השחרור בקידום עסקה לשחרורו של גלעד. שליט אמר את הדברים בעקבות בקשתו של הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, לשחרר אסירים נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם רותם
ייאלץ להישאר בשבי. גלעד שליט
צילום: נועם רותם
עמוס גלעד מקיים מגעים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים