שתף קטע נבחר

המתמודד הפז"מניק

"חוסר ניסיון זה מסוכן", מזהיר מאיר שטרית, שכיהן כראש עיר בגיל 26 - ומאז נמצא בפסגה. עכשיו הוא מבקש עוד צעד קדימה: אני יכול לנסות

בדבר אחד יכול שר הפנים מאיר שטרית לרשום ניצחון כבר עכשיו: הוא החזיק בחייו ביותר משרות ותפקידים ציבוריים מאשר שלושת יריביו במרוץ לראשות קדימה, אולי גם יחד. בגיל 60, הוא אחד מחברי הכנסת הוותיקים והמנוסים ביותר במשכן. הוא נבחר לשבע כנסות כמעט ברציפות, היה חבר כמעט בכל ועדה אפשרית, ובתפקידו הבכיר ביותר בממשלה כיהן כשר האוצר של בנימין נתניהו.

 

שטרית נולד במרוקו ועלה לארץ בגיל 9. הוא נשוי לרותי ואב לשניים. לבני הזוג היתה בת נוספת, מירי, אשר מתה ב-1993ממחלת הסרטן בגיל 12. שטרית בחר להקדיש את עצמו לעבודה. הוא נכנס לזירה הציבורית בגיל 24, ושנתיים אחר כך נבחר לראשות העיר יבנה - תפקיד אותו מילא במשך 13 שנים. 

 

הניסיון כיתרון

לכנסת נבחר שטרית לראשונה מטעם הליכוד ב-1981. הוא כיהן בתפקיד שבע שנים וב-1988 פרש לטובת תפקיד גזבר הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית. ב-1992 שב לכנסת, בה הוא מכהן עד היום. ב-1996 נבחר שטרית ליו"ר הקואליציה וסיעת הליכוד וב-1999 מונה לתפקיד שר האוצר במקום יעקב נאמן. בממשלת שרון הראשונה כיהן שטרית כשר המשפטים וב-2003, לאחר שנבחר שרון בשנית, כיהן כשר במשרד האוצר. לאחר מכן היה גם שר התחבורה ושר החינוך לפרק זמן קצר.

 

בנובמבר 2005 היה שטרית אחד מחברי הכנסת שפרשו עם שרון מהליכוד לצורך הקמת קדימה. בממשלת אולמרט כיהן כשר הבינוי והשיכון ולאחר מכן מונה לשר הפנים. בעקבות הגשת כתב האישום נגד חיים רמון, כיהן שטרית גם כממלא-מקום שר המשפטים למשך שלושה חודשים, עד לכניסתו של דניאל פרידמן לתפקיד. לטענתו, בהזזתו מהתפקיד הפר אולמרט הבטחה מפורשת שנתן לו.  


בודק את התוצרת - אוגוסט 2006 (צילום ארכיון: ששון תירם)

 

"אם הייתי מתעסק בפוליטיקה ולא בענייני המשרדים שאני ממונה עליהם, כבר הייתי ראשון בסקרים", הסביר את מצבו הרעוע בסקרי דעת הקהל. "הבעיה שלי היא שאני לא משקיע מספיק זמן בתקשורת ובבניית תדמית - אני מאלה שמעדיפים להיכנס למשרדים ולעשות רפורמות".

 

לכל אורך קמפיין הבחירות שלו הדגיש שטרית כי הניסיון שלו במערכת הפוליטית הוא יתרונו הגדול על פני יתר המועמדים. "אני לא יותר חכם או יותר מצליח, אך הרקורד שלי מוכיח את התאמתי לתפקיד ראש הממשלה". אם ייבחר, הבטיח, לא יקים ממשלה בכל מחיר, ואם "ייסחט" על ידי מפלגות שונות, יעדיף לפזר את הכנסת. בנוסף, קרא לערוך סדרת עימותים בין המועמדים, "באופן שיסיר את מסכות יחסי הציבור".

 

"אין דבר דחוף, יש דבר מוזנח"

בראיון ל-ynet אמר שטרית: "המועמדים שרצים מולי חובבנים וחסרי ניסיון. חוסר הניסיון הזה יכול להיות מסוכן, בעיקר כשאנחנו מדברים על תפקיד ראש הממשלה, שמכריע בין חיים ומוות. עדיף שירכשו ניסיון לפני שהם קופצים לתפקיד ראש הממשלה". הוא מתח ביקורת על התנהלותם של לבני, דיכטר ומופז במהלך מלחמת לבנון השנייה, ובעיקר לקראת הפעולה הקרקעית של 60 השעות האחרונות. "הצבעתי בקבינט נגד המהלך הקרקעי, והייתי היחיד. חשבתי שזו טעות שאנשים סתם ימותו. שאר המועמדים שרצים מולי תמכו במבצע. השלושה האלה כשלו בקבלת ההחלטות, והמלחמה מדברת בעד עצמה".


באוהל התנועה לאיכות השלטון - ספטמבר 2006 (צילום ארכיון גיל יוחנן) 

 

לשטרית ביקורת רבה על התנהלות התקשורת בסיקור המרוץ לראשות קדימה: "התקשורת צריכה לבדוק את הרקורד של המועמדים לפני המרוץ, לא אחרי. אני פתוח לכל בדיקה. יש לי 36 שנות שירות ציבורי, ואפשר לבדוק אותו ואת העמדות

שלי. התקשורת מתעסקת כל היום בקללות של המועמדים זה כלפי זה, מחפשת כותרות. בארה"ב התקשורת בוחנת כל מילה ומילה של כל מועמד. פה זה לא קורה. הגיע הזמן להתייחס לפוליטיקה אחרת, ולומר את העובדות לציבור".

 

בערב השקת קמפיין הבחירות שלו לפני כשלושה שבועות, עקץ שטרית את שאול מופז והכריז כי ראש הממשלה לא חייב להיות גנרל. "אצלי הטלפון לא יצלצל בשלוש בבוקר, כי אין סיבה לכך. אין דבר דחוף, יש דבר מוזנח. אם יהיה משהו רגיש, בכל מקרה אני אהיה ער וצריך לטפל בדברים כל הזמן. מי שממלא את תפקיד ראש הממשלה צריך למלא אותו מכל הלב והעיסוק העיקרי שלו הוא טיפול בבעיות הפנים, החוץ והביטחון, כאשר הביטחון הוא חשוב ביותר אך בוודאי לא חזות הכל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מולי רצים חובבים: שטרית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים