שתף קטע נבחר

בצורת קשה פוגעת במשק האיראני

רשויות החקלאות במדינה מזהירים כי אם עונת הגשמים הקרובה לא תהיה מבורכת בגשמים, חלק גדול מהאוכלוסייה יוותר ללא מים

שנים שחונות הביאו את איראן להתמודדות עם בצורת קשה. רשויות החקלאות במדינה מזהירים כי אם עונת הגשמים הקרובה לא תהיה מבורכת בגשמים, חלק גדול מהאוכלוסייה יוותר ללא מים וללא פרנסה.

 

נכון להיום, 14 מתוך 30 המחוזות באיראן הוכרזו כמוכי בצורת. המצוקה כל כך גדולה עד שלפני שבועות אחדים, איש הדת הבכיר, אייתולה מוחי א-דין שיראזי, ניצל את דרשת יום השישי שלו בכדי להפציר במאמינים להתפלל לגשם.

 

כך למשל, כמות המשקעים בחורף שעבר במחוז פארס הידוע כמרכז החקלאי של איראן הגיעה ל-68 אחוזים בלבד מכמות המשקעים הממוצעת. במחוז זה כ-4 מיליון תושבים שחלק גדול מהם מתפרנסים מחקלאות ובעיקר גידול חיטה הנזקקת כמויות מים גדולות, שאינן עוד בנמצא.

 

ממשלתו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד הקצתה השנה כ-5 מיליארד דולר כדי להילחם בהשלכות הבצורת. האיראנים אפילו הסתייעו באמריקאים בכדי לספק את צורכי החיטה שלהם. איראן זקוקה לייבוא כ-5 מיליון טון חיטה בכדי לענות על הביקוש המקומי. לפי נתוני משרד החקלאות האמריקאי מאז החלה עונת החיטה בחודש יוני ייבאה איראן מארה"ב 1.8 מיליון טון חיטה קשה המשמשת בעיקר לתעשיית הפסטה והאטריות.

 

יוזכר כי מיעוט הגשמים פוגע לא רק בענף החקלאות אלא גם בייצור האנרגיה. לפני מספר שבועות הודיעו הרשויות באיראן כי בשל מיעוט המים בסכרים ייפגע ייצור החשמל על ידי התחנות ההידראוליות.

 

הכותב הוא מנהל מחלקת המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איראן: שנת בצורת
צילום: רויטרס
מומלצים