שתף קטע נבחר

צילום: AP

שטרית על המשבר הכלכלי: יש לפעול מיד

מאיר שטרית, שכיהן כשר אוצר ומתמודד על ראשות קדימה, מעריך כי למשבר הכלכלי העולמי יהיו השלכות על ישראל, ולכן "יש לדבר עם ההסתדרות והמעסיקים, במטרה לגבש עימם צעדים משותפים". ברק: "הצונאמי הכלכלי מתקרב אלינו וצפוי מיתון לא פשוט"

שרים קוראים לפעול לנוכח המשבר הכלכלי: שר הפנים, מאיר שטרית, אמר בצהריים (יום ג') כי יש לנקוט צעדים מיידיים לנוכח המשבר הכלכלי הבינלאומי, שישפיע על ישראל.

 

שטרית, שכיהן כשר אוצר, ומתמודד על ראשות קדימה, אמר בתשובה לשאלת ynet כי למשבר "יהיו השלכות על הכלכלה בישראל. הממשלה חייבת לנקוט בצעדים מיידים שיבטחו את היציבות של הכלכלה הישראלית, על מנת למנוע אווירת היסטריה בשווקים ובציבור". הוא הוסיף כי יש "לדבר עם ההסתדרות והמעסיקים, במטרה לגבש עימם צעדים משותפים שישמרו על יציבות המשק".

 

שטרית הוסיף, "ברגע שיש נפילה בבורסות בעולם, זה מיד משפיע על ישראל. במישור אחד, הבורסה שלנו נפלה בעקבות ארצות הברית ואסיה. זו נפילה ענקית, שלא קרתה הרבה מאוד שנים. שנית, כאשר יש פחות כסף, אנשים פחות קונים. ארצות הברית פחות קונה, ואנחנו נייצא פחות. לכן, יש השפעה מיידית על הסחר חוץ של ישראל".

 

הוא הדגיש, כי "כאשר יש חשש ממיתון, אנשים מוציאים הרבה פחות כסף. לכן, יפוטרו אנשים במשק, ויהיו פחות מקומות עבודה. אני צופה גם פשיטות רגל במשק. גם קופות הגמל של הציבור משפיעות, כי הרבה אנשים מפסידים כסף. כתוצאה מהמשבר, גם הכנסות המדינה יקטנו. זה ישפיע על תקציב המדינה".

 

לדברי שר הפנים, יש לפעול בהקדם כדי לא לגרום לפגיעה בכלכלה הישראלית: "אנחנו כלכלה יציבה, אבל צריך לעשות כמה צעדים כדי למנוע את נפילת הבורסות. צריך לבנות מחדש את תקציב המדינה, וצריך להיות הרבה הרבה יותר זהירים. אין מה לדבר על הגדלת קצבאות ילדים או לפזר כסף. צריך להדק את החגורה יותר".

 

שר התחבורה, שאול מופז, אמר כי "דווקא על רקע המשבר הכלכלי שפוקד את העולם, חשוב לשמור על יציבות שלטונית וממשלה יציבה. יציבות היא המפתח לביטחון כלכלי". מופז, שדיבר בכנס בקריית אתא, לא הסביר כיצד להתמודד על משבר מסוג זה.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס אף הוא למשבר הכלכלי העולמי והעריך כי "הצונאמי הכלכלי מתקרב אלינו וצפוי מיתון לא פשוט גם כאן". לדבריו, הממשלה והאוצר צריכים לדון עם העובדים כדי להיערך לכך. ברק דיבר בעת ביקור במרכז לאימוני יבשה בצאלים. 

 

שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, התייחס בביקור בקזחסטן להתקדמות במכרזים הסולריים להפקת חשמל על רקע המשבר הבינלאומי: "במיוחד ביום הזה, כאשר כל העולם נמצא על סף ההאטה הכלכלית, המסר ברור - יש להשקיע בתשתיות כמו תחנות כוח ואנרגיות מתחדשות. אני בטוח שמדינת ישראל מבינה את זה ותמשיך בצעדים שאנו מובילים. ההשתתפות של חברות ישראליות לצד חברות בינלאומיות מוכיחה הלכה למעשה את האמון הרב אותו מביעות החברות הללו באנרגיות מתחדשות מחד ובישראל בפרט".

  

המשבר בעקבות קריסת בנק ליהמן ברדרס המשיך לשלוח גם היום גלי הדף לשוקי העולם, וגם בבורסה בתל-אביב נרשמו ירידות שערים חדות. מדד ת"א 25 נפל בצהריים ביותר מ-3%, מדד תל-אביב 100 ביותר מ-4% ומדד תל-טק איבד כ-5%. מדד הנדל"ן צלל בכמעט 6%.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפעול מיד. מאיר שטרית
צילום: מאיר אזולאי
צונאמי כלכלי. ברק
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים