שתף קטע נבחר

אחרי "אפקט פיילין" - אובאמה חוזר להוביל

לאחר התנופה הרפובליקנית הודות לבחירה בשרה פיילין - המועמד הדמוקרטי חוזר לככב בסקרים. לפי סקר של מכון זוגבי, הוא נהנה מיתרון של שני אחוזים על פני ג'ון מקיין

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ברק אובאמה, חוזר לטפס בסקרים. אחרי תקופה טובה ליריבו הרפובליקני, ג'ון מקיין, שהחלה בכיבוש הרוסי בגאורגיה, והמשיכה בבחירה המפתיעה במושלת אלסקה, שרה פיילין, כסגניתו - אובאמה חוזר לתמונה.

 

סקר חדש של סוכנות "רויטרס" בשיתוף עם מכון זוגבי, שהתפרסם היום (ד'), מראה כי אובאמה מחזיק ביתרון של שתי נקודות על מקיין, וכי הפער בין השניים עומד על 45-47 אחוזי תמיכה. אובאמה הצליח לחזור מפיגור של חמש נקודות בסקר הקודם של "רויטרס", הודות לתמיכה גוברת בקרב נשים ומצביעים עצמאים, שנטו בשבועות האחרונים לכיוונו של מקיין.

 

לפי הסקר החדש, הבחירה בשרה פיילין כסגנית המועמד הרפובליקני, סייעה למקיין לגבש תמיכה מוצקה בקרב הציבור השמרני, אולם היא סייעה עוד יותר לשכנע את הדמוקרטים המתלבטים - שהחליטו להתייצב מאחורי אובאמה.

 

מכון זוגבי מצא כי הבחירה בפיילין הגבירה את התמיכה במקיין בשבעה אחוזים, מ-81 אחוזי תמיכה ל-89 אחוזים בקרב ציבור המצביעים הרפובליקנים. עם זאת, לפי זוגבי, דווקא אובאמה הוא המרוויח העיקרי מהבחירה בפיילין: רק 74 אחוזים מהדמוקרטים (בהם רבים מתומכי הילארי קלינטון) הודיעו בסקר הקודם על תמיכתם באובאמה, ואילו בסקר החדש הביעו 89 אחוזים מהדמוקרטים נאמנות למועמד המפלגה לנשיאות.

 

עם זאת, הסקר החדש, שנעשה לפני המשבר החמור בוול סטריט בתחילת השבוע, אינו משקף את העובדה שמקיין הוא המועמד של המפלגה הרפובליקנית - זו השולטת בבית הלבן בשתי הקדנציות האחרונות, ומזוהה כנראה עם המדיניות הכלכלית שהובילה למשבר. לפי זוגבי, בסקר החדש מקיין עדיין מוביל על אובאמה בשתי נקודות, כמי שמסוגל לטפל טוב יותר בכלכלה – נתון שצפוי כנראה להשתנות לטובת אובאמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוכן לשינוי. אובאמה
צילום: AFP
מומלצים