שתף קטע נבחר

סנאטור רפובליקני: פיילין לא מבינה בנושאי חוץ

המועמדת הרפובליקנית לסגנית הנשיא ספגה ביקורת קשה דווקא מתוך מפלגתה. הסנאטור הוותיק הייגל אמר כי אין לה את הניסיון הדרוש להחליף את מקיין: "לומר שהיא מתאימה זו הגזמה"

הסנאטור הרפובליקני צ'אק הייגל, אמר היום (ה') שהמועמדת של מפלגתו לתפקיד סגנית הנשיא, שרה פיילין, היא חסרת ניסיון בכל הקשור למדיניות חוץ. בהתקפה נדירה על מושלת אלסקה מתוך מפלגתה אמר הייגל שתהיה זו "הגזמה" לומר שהיא מתאימה לכהן כנשיאה.

 

"אין לה את הנתונים המתאימים כשזה נוגע למדיניות חוץ", אמר הייגל בראיון לעיתון "אומהה וורלד הראלד", היוצא לאור במדינתו, נברסקה. "כשאת מוציאה דרכון בפעם הראשונה בחייך רק בשנה שעברה, מה עוד אפשר להוסיף? אי אפשר לומר דבר". 

 

הסנאטור הוותיק נשאל אם פיילין מתאימה לשרת כנשיאה, אם משהו ייקרה לג'ון מקיין אחרי בחירתו. הייגל השיב: "אני חושב שזו תהיה הגזמה, בכל קנה מידה, לומר שיש לה את הניסיון הדרוש לכהן כנשיאת ארצות הברית".


מקבלים ביקורת מבית. ג'ון מקיין ושרה פיילין (צילום: AFP)

  

פרנסי המפלגה הרפובליקנית, ובראשם מקיין, הגנו בתקיפות על הרקורד של פיילין, ואף התייחסו לעובדה שהיא מושלת מדינה הנמצאת בסמוך לרוסיה. פיילין אמרה בעצמה בראיון לרשת הטלוויזיה ABC: "הם השכנים שלנו, ואפילו אפשר לראות את רוסיה מאלסקה".

 

הייגל תקף את הטיעון הגאוגרפי של פיילין באומרו: "אני חושב שהם צריכים להיות כנים ולהפסיק לדבר שטויות. 'אני מביטה מחוץ לחלוני ורואה את רוסיה, ולכן אני יודעת משהו על רוסיה'. אמרות כאלו מעליבות את העם האמריקני", הוסיף הייגל בזלזול. 

 

"העולם יותר מדי מורכב"

הסנאטור הוותיק הוא חבר בכיר בוועדת החוץ של הסנאט, ונחשב למבקר חריף של הנשיא המכהן, ג'ורג' בוש, מאז הפלישה האמריקנית לעיראק. בחודש יולי האחרון הוא הצטרף למסע המתוקשר של המועמד הדמוקרטי, ברק אובאמה, בעיראק ובאפגניסטן. הייגל אף אמר בעבר כי היה שוקל להתמודד כסגנו של אובאמה, לו היה מזמין אותו.

 

הקריירה הפוליטית של פיילין החלה כשנבחרה לראשות עיריית ווסילה באלסקה, שבה מתגוררים 6,500 תושבים. בשנת 2006 היא נבחרה למושלת המדינה הצפונית. בשנה שעברה היא ביקרה בכווית ובגרמניה, ובראיון ל-ABC היא ציינה כי הנסיעות היחידות הנוספות שעשתה לחו"ל היו לקנדה ולמקסיקו. כמו כן, היא מעולם לא פגשה מנהיג מדינה ריבונית.

 

למרות ביקורתו, הוסיף הייגל כי אזרחי ארה"ב כבר שלחו לבית הלבן מושלים ללא ניסיון בוושינגטון, כמו מושל ארקנסו האלמוני ביל קלינטון. הייגל הדגיש

כי "אופי" ו"יכולת שיפוט" הם מרכיבים הכרחיים של תפקיד הנשיא.

 

"אולם אני כן חושב שבעולם כה מורכב, כה סבוך וכה נפיץ, חייבים להיות אנשים אחראים שיש להם תמונת עולם מקיפה. לדעתי, זו חייבת להיות דרישת תנאי לתפקיד", סיכם הסנאטור מנברסקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגזמה. הייגל
צילום: איי פי
שכנה של רוסיה. פיילין
צילום: AFP
מומלצים