שתף קטע נבחר

"החקירה נגד שרה פיילין תסתיים לפני הבחירות"

בעלה של המושלת סירב להעיד ובכל זאת הבטיחה הממונה על החקירה כי היא תסתיים לפני 4 בנובמבר. פיילין ואנשי המטה שלה מסרבים לשתף פעולה

הסנאטורית הוליס פרנץ', הממונה על חקירת החשדות נגד מושלת אלסקה, שרה פיילין, הבטיחה אתמול (יום ו') כי החקירה נגד המושלת תסתיים לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב. זאת, למרות סירובם של עדי המפתח, ובהם בעלה של פיילין, להעיד. 

אחרי שהמתינו במשך יותר מחצי שעה לטוד פיילין ושני עובדי הממשל המקומי באלסקה, שזומנו להעיד בפני ועדת המשפט של הסנאט - ולא הופיעו, גינתה הסנאטורית את התנהלותם. 

 

פרנץ' אמרה כי התובע בדימוס, סטיבן ברנצ'פלאוור, שמונה על ידי בית המחוקקים באלסקה כדי לחקור את החשדות נגד פיילין, יסיים את החקירה עד 10 באוקטובר. עם זאת, הדו"ח המסכם את החקירה לא יכלול את עדותה של המועמדת לתפקיד סגנית הנשיא, בעלה או מי מעוזריה הבכירים שברנצ'פלאוור קיווה לחקור.

 

הוועדה זימנה אתמול שישה עדים, שהיו אמורים להופיע בפניה או להיפגש לראיונות אישיים עם ברנצ'פלאוור. פרנץ' אמרה כי שלושה מתוך השישה נענו לזימון, אולם טוד פיילין, היועץ המיוחד של המושלת, איווי פריי, וסגן ראש המטה, רנדי רוארו - סרבו להתייצב.

 

 

"חוששים שהחקירה תשפיע על המירוץ"

מקורבי המושלת קיוו כי החקירה תתעכב ותימשך עד לאחר הבחירות, כדי לחסוך אי-אלו תגליות בעייתיות - או לפחות את הסחת הדעת - בטרם הבוחרים יוכלו לשלשל את הצבעתם בקלפי. התדמית הנקיה של פיילין מהווה מקור תמיכה מרכזי בקרב ציבור הבוחרים, והחקירה עשויה להעמיד אותה בסיכון.

 

המחוקקים באלסקה בודקים חשדות לפיהם פיילין פיטרה את הממונה על הבטיחות באלסקה, וולט מונגן, משום שסירב לפטר את גיסהּ, העובד כשוטר, בעת שהיה בהליכי גירושים מאחותה. המושלת הבטיחה תחילה לשתף פעולה עם החקירה, וקראה למחוקקים "לראות בה אחראית", אולם כעת היא מתנגדת לחקירה.

 

דוברה של פיילין סרב להגיב אתמול, אך מטה הבחירות של פיילין הודיע כי קיים חשש שחקירת המחוקקים תשפיע על תוצאות המירוץ לנשיאות, והבהיר כי המושלת תספק כל מידע שיידרש עבור חקירה נפרדת שינהל מטה הסגל של מדינת אלסקה.

 

עורך דינו של טוד פיילין שלח לפרנץ' מכתב יום קודם לדיון, ובו פירט את הסיבות להתנגדות לחקירה המתנהלת נגד אשתו. בין היתר הסביר במכתב כי ישנן שאלות הקשורות בסמכות השיפוטית של הוועדה ובהפרדת רשויות, והסביר כי נסיעותיה של המושלת אינן מאפשרות לה לשתף פעולה עם הוועדה.

 

לפי חוקי מדינת אלסקה, עדים המסרבים להעיד עשויים להיאשם בביזוי של בית המשפט. אולם, לשם כך חייבת להיות מעורבות מלאה של הרשות המחוקקת - מה שאינו צפוי להתקיים לפני ינואר. פירוש הדבר שהעדים יכולים לעכב את עדותם, מבלי שיענשו על כך, עד אחרי הבחירות ב-4 בנובמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיילין. מתנגדת לחקירה
צילום: AFP
מומלצים