שתף קטע נבחר

רס"ן מחיל-אוויר עזב את הארץ והוכרז עריק

בלעדי: קצין בדרגת רב-סרן, שהיה חשוף למידע רגיש, עזב לארצות-הברית, לאחר שמפקדיו סירבו לשחררו משירות

במערכת הביטחון חוששים כי רב-סרן מחיל האוויר עשוי להעביר לגורמים מחוץ לישראל מידע רגיש. ל-ynet נודע כי הקצין, המשרת בלהק ציוד, טס לארצות הברית לפני מספר שבועות וכרגע הוא מוגדר באופן חריג כעריק. עורכי דינו של הקצין טענו כי הוא מוכן לשוב לארץ ולהתייצב בפני מפקדיו.

 

הפרשה יוצאת הדופן מעסיקה בימים אלה את חיל האוויר ועל פרטיה המלאים הוטל איפול. במרכז הפרשה עומד קצין, בעל תואר שני בהנדסה, שהיה שותף במספר פרויקטים מסווגים. מדובר בקצין מצטיין שקיבל בשנת 2007 את פרס מפקד חיל האוויר על פרוייקט סודי שבראשו הוא עמד. בין היתר עסק הקצין בעבודה על הסימולטור של מטוס הקרב החדש של חיל האוויר "סופה".

 

יחסיו של הקצין עם הצבא התערערו בחודש מרס השנה, כאשר נפתחה נגדו חקירת מצ"ח. במשטרה הצבאית חשדו כי הקצין ניסה לפתוח עסק בארצות הברית, שם שהה במשך מספר שבועות. יש לציין כי ללובש מדים אין היתר להשתכר מעבודה נוספת ללא אישור. בחקירתו טען הקצין כי בדק תוכניות עיסקיות לקראת שחרורו הצפוי מחיל האוויר. מדובר צה"ל נמסר כי בפרשה הזו החקירה הסתיימה וממצאיה הועברו לפרקליטות הצבאית לצורך קבלת חוות דעת.

 

במקביל לחקירה שב הקצין ארצה והחל את ההכנות לשחרורו. בשלב הזה הבהירו לו מפקדיו כי הוא יצטרך לבצע תפקיד נוסף בחיל האוויר לפני שיפשוט את מדיו. בעקבות ההודעה טס הקצין לארצות הברית בחודש אוגוסט, מבלי לקבל את האישור המתאים מצה"ל. בארצות הברית המתינו כבר לקצין בני משפחתו.

 

פרשת עריקות בלבד

בימים האחרונים, הוחלט להכריז על הקצין כעריק לאחר שחלפו 45 ימים מאז התייצב לשירות. גורמים המכירים את הפרשה אמרו ל-ynet כי מדובר בנושא רגיש. "התנהגות הקצין לא ראויה", אמרו הגורמים, "גם אם ישנם דברים שאינם מקובלים עליו, לא נכון היה לעזוב את הארץ ללא אישור. ברור כי העובדה שהוא עבד בפרוייקטים מסווגים רק מחדדת את הרגישות של הפרשה". הגורמים הדגישו כי בינתיים מדובר בפרשת עריקות בלבד.

 

עורכי הדין שלומי ציפורי ושלומי רכבי, באי כוחו של הקצין מסרו בתגובה כי מדובר באירוע שנוצר בשל חוסר תיאום בין מספר גורמים. "כבר לפני כשבוע פנינו בשם הקצין לצה"ל, על מנת להבהיר את הכרזתו כמי שנעדר מן השירות, תוך הבהרת השתלשלות האירועים והטעויות הטכניות שהובילו לכך", הם אמרו.

 

בפנייתם לצה"ל הבהירו עורכי הדין כי מרשם יסכים לחזור לארץ ולהתייצב בפני מפקדיו באופן מיידי. "אנו מאמינים כי לאחר שיתבררו עובדות המקרה ניתן יהיה לסיים את הפרשה במהירות", אמרו עורכי הדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקצין היה מעורב בפרויקט ה"סופה"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים