שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זהירות בדרך נמיר: מצלמות אכיפה בנת"צים

  ניסוי לפרויקט אכיפה אלקטרונית בנתיבי תחבורה ציבורית יוצא לדרך. נהגי דרך נמיר בתל-אביב, שימו לב: דו"ח על סך 500 שקלים עשוי להגיע אליכם במפתיע

  מפנים את הדרך לאוטובוסים: חברת נתיבי איילון, משרד התחבורה ומשטרת התנועה עורכים ניסוי מקדים לפרויקט אכיפה אלקטרונית, בנתיבי תחבורה ציבורית. לנהגים בדרך נמיר בתל-אביב מומלץ להיזהר - בימים אלה מתחיל ניסוי לפרויקט אכיפה ייחודי, במסגרתו מותקנות מצלמות דיגיטליות בנתיבי התחבורה הציבורית (נת"צ). מטרת הניסוי: לתעד נהגי מכוניות פרטיות הנוסעים בנת"צים בניגוד לחוק. מי שיצולם בזמן נהיגה אסורה בנת"צים, יקבל לביתו הודעה לתשלום קנס בגובה 500 שקל. התקנת המצלמות צפויה להסתיים בשבועות הקרובים, והניסוי עצמו מתוכנן להתחיל בנובמבר.

   

  הגברת האכיפה בנת"צים צפויה לפנות את הדרך עבור אוטובוסים ומוניות, ובכך להביא לקיצור זמני הנסיעה והגברת תדירות הנסיעות. מבדיקות שנערכו בעבר ופורסמו ב-ynet, פינוי נת"צים עשוי להביא לקיצור של עד 50% מזמן הנסיעה בחלק מקווי האוטובוסים בשעות העומס. שיפור כזה ברמת השירות, אמור לעודד אזרחים לוותר על נסיעה בכלי רכב פרטיים, ולבחור בחלופת התחבורה הציבורית.


  יותר אכיפה בנת"צים - פחות זמן המתנה בתחנות? (צילום: ירון ברנר)

   

  ראוי להוסיף כי בשלב זה מדובר בניסוי בלבד, שיימשך בין חודש לשלושה חודשים. רק אם יצליח, צפוי משרד התחבורה להרחיב את השימוש במצלמות דיגיטליות בנת"צים לכבישים נוספים בארץ.

   

  אכיפה או גביית מסים?

  לקראת הפיילוט, תתקין חברת נתיבי איילון מצלמות דיגיטליות במספר נקודות בדרך נמיר ורחוב יהודה מכבי בתל-אביב. בנוסף, יוצבו תמרורים המתריעים בפני הנהגים על המצלמות - כפי שמקובל בחלק מהמקומות בהם מותקנות מצלמות לאכיפת עבירות מהירות. נהגי מכוניות פרטיות שיצולמו נוסעים בנת"צים יקבלו דו"חות לבתיהם.

   

  בניגוד לאכיפת עבירות מהירות - נושא שנוי במחלוקת, שלעתים מוצג על-ידי מתנגדיו כפעולת "גביית מסים" - בעניין הנהיגה בנת"צים נדמה כי יש תמימות דעים באשר לנחיצות האכיפה. "יש כיום בעיית אכיפה בנתיבי תחבורה ציבורית", אומר דובר משטרת התנועה, רפ"ק דורון בנאמו. "למשל, בירושלים יש נת"צים בצד שמאל של הכביש, מה שמקשה על עצירת עבריינים. לכן, הוחלט להתקין מצלמות, שייקלו על האכיפה ויסייעו לפנות את הנת"צים עבור האוטובוסים".

   

  מכפילים את הקנס 

  יש לציין כי לפני יותר משנה, במסגרת תקציב המדינה ל-2008, החליטו משרדי התחבורה והאוצר להכפיל את הקנס בגין נהיגה אסורה בנת"צים: מ-500 שקל ל-1,000 שקל. אולם, רק לאחרונה החל משרד התחבורה לקדם את התיקון הנחוץ בתקנות התעבורה, וזאת לקראת אישורו בוועדת הכלכלה בכנסת. כעת צפוי כי הקנס יוכפל במהלך 2009.

   

  ראוי להזכיר כי אין זו הפעם הראשונה שבה מחליט משרד התחבורה להגביר את האכיפה בנת"צים: באוקטובר 2006 החליט שר התחבורה והבטיחות בדרכים, שאול מופז, להקים יחידה משטרתית חדשה - "משטרת נתיבי אילון". שוטרי היחידה יועדו לסייר בנתיבי איילון, וכן ביותר מ-60 ק"מ של נתיבי תחבורה ציבורית בגוש דן. אחת המטרות העיקריות שהציב מופז ליחידה, הייתה הגברת האכיפה נגד נהגי מכוניות פרטיות המשתמשים בנת"צים. אלא ששיקולים תקציביים מנעו לבסוף את הקמת היחידה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  בקרוב: מצלמות נת"צים יצטרפו למצלמות מהירות
  צילום: מאיר פרטוש
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים