שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סקירה: לנובו SL300 - נייד עסקי בזול

  לנובו מסתערת על שוק העסקים הקטנים והבינוניים, ומציעה מחשב נייד שמתאים לעסק הקטן, אבל גם לבית. האם זוהי עסקה טובה? בדקנו

  חברת לנובו הסינית שרכשה לפני כשנתיים את חטיבת המחשבים האישיים של IBM, היא חברה בצמיחה משמעותית. במשחקים האולימפיים האחרונים, היא אף ניסתה לפרוץ לתודעה הבינלאומית על ידי מתן חסות למשחקים, כולל עיצוב הלפיד האולימפי.

   

  לאחר שכבשה לעצמה נתח בשוק המחשוב הארגוני עם מותג Thinkpad שהיה שייך ל-IBM, לנובו פורצת לשווקים חדשים: שוק הניידים למשתמש הביתי, עם מותג IdeaPad שאת חיל החלוץ שלו בדמות ה-S10 נראה בקרוב גם בישראל, ולשוק

  העסקים הקטנים והבינוניים, על ידי מתיחה של מותג Thinkpad גם לשוק הזה.

   

  הניסיון הנוכחי שלה לעצב מחשב עסקי זול, המיועד ספציפית לעסקים קטנים (מה שמכונה SOHO – Small Office Home Office) הוא ה-SL-300, אותו קבלנו לבדיקה. סדרת ה-SL החדשה, היא חופפת למדי לסדרת ה-T, אך מציעה מחשבים קטנים יותר, מעט נוחים יותר לנשיאה - המתחרים ישירות במחשבים כמו סדרת ה-Vostro של Dell.

   

  עיצוב: פסנתר מבריק

  הפעם הלכו בלנובו על כיסוי שחור בגימור "פסנתר מבריק". על אף ההבטחות שלהם, הוא נוטה להישרט ולתפוס טביעות אצבעות. מצד שני, הוסיפו לנקודה באות ה-i במילה Thinkpad תאורה אדומה. בהחלט מגניב. מלבד זאת, העיצוב הוא העיצוב הסולידי והמוכר של הסדרה, אם כי הוא ממשיך להתעדן, וכבר מזמן לא מזכיר את הפלסטיק השחור והספרטני שאפיין את הסדרה לפני שנים מספר.

   

  כפתור ההפעלה זכה גם הוא לתאורה, תחתית הפעם וירקרקה והרמקולים עברו לשכון מעל המקלדת. כפתורי עוצמת הצליל, וכפתור העזרה של לנובו, כמו גם נוריות החיווי עברו דירה לצדי המקלדת (בנוסף לנוריות חיווי נוספות בחזית המחשב) – מיקום הגיוני ונוח. ברם, בולטת בחסרונה נורת ה-LED המאירה את המקלדת ומאפשרת לעבוד גם במקומות חשוכים שכה התרגלנו אליה.

   

  ממשק כפול

  המסך הרחב בן 13.3 אינץ', הוא מסך Backlit LED מוצלח, וניתן לקריאה גם באור שמש ישיר – אם מגבירים את הבהירות. המקלדת היא מקלדת מלאה כמעט ונוחה להקלדה. ממשק ההצבעה הוא ממשק כפול: גם משטח מגע, וגם ג'ויסטיק ה-Trackpoint הזעיר, שהפך לסימן ההיכר של הסדרה ושלטענת לנובו – המשתמשים הוותיקים מסרבים להיפרד ממנו.

   

  אלא שהעקשנות הזו עולה במעט נוחות עבודה: אם שני התקני ההצבעה פועלים, תגלו כשאתם מקלידים, שכפות הידיים שלכם נוגעות אקראית במשטח ומקפיצות אתכם לכל מיני מקומות שלא רציתם להגיע אליהם, במיוחד בזמן הקלדה. קצת

  מעצבן. כמובן שניתן לכבות את המשטח וכך להמנע מכך.

   

  מפרט: שקע ל-SIM

  כמיטב המסורת של לנובו, הם לא חוסכים בממשקים: מלבד מצלמה משובחת יחסית (שני מגהפיקסל) ומיקרופוני שטח הקבועים במסגרת המסך, תמצאו פה שלושה שקעי USB, חיבור firewire, קורא כרטיסים, שקע רשת, יציאת VGA ו-HDMI ואפילו שקע למודם אנלוגי – שהולך והופך מיותר בעולם המחובר שלנו, וכבר נעלם בחלק מהדגמים. מתחת לסוללה, יש גם שקע לכרטיס SIM עבור המודם הסלולרי המובנה – שטרם אושר על ידי משרד התקשורת, לצערנו. Wi-Fi ובלוטות' דומה שכבר אין צורך להזכיר, רק נציין שיש תמיכה גם בתקן n.

   

  המעבד הוא מעבד 45 ננומטר, מסדרה P, דגם 8600, במהירות 2.4 גיגההרץ, יחד עם שני גיגהבייט זיכרון, וערכת שבבים של סנטרינו 2 החדשה, מדובר בפלטפורמה שבהחלט מסוגלת להתמודד עם Windows Vista Business שהוטענה במחשב.

   

  לנובו אף העתיקו לכאן את כל התוספות ה"רגילות" שלהם מסדרות ה-Thinkpad של ה"ילדים הגדולים": מנגנון הגנה על ראש הכתיבה של הכונן הקשיח מפני זעזועים, וקורא טביעות אצבע לאבטחה. שניהם, כרגיל, פועלים היטב. מתחושה סובייקטיבית ניתן אף לומר, כי לנובו שיפרו את האלגוריתם של פענוח טביעת האצבע. מספר הטעויות בזיהוי שהיה מנת חלקם של דגמים קודמים (כמו ה-V200) - ירד לאפס.

   

  ביצועים

  הביצועים של ה-SL300 בסך הכל, טובים. ה-SL300 התמודד יפה והגיב במהירות לכל משימה שהטלנו לעברו - אם זה עיבוד תמלילים, גלישה או צפיה בסרטים.

   

  לצערנו, דווקא ציונים של PCMark05, הרלוונטיים ביותר למדידת יכולת ביצוע של מטלות "עסקיות" כמו עיבוד תמלילים וגלישה מרובה - לא נאספו דיים במאגר Orb, ולכן לא הצלחנו לקבל תוצאה.

   

  במבחן הביצועים לתלת ממד 3DMark06, קבלנו תוצאה של 474 נקודות - מרשים למדי עבור מעבד גרפי שלא יועד עקרונית לפעולות תלת ממד, כמו האינטל GMA4500. בואו נאמר ש-Red Alert 3 לא היינו משחקים עליו, אבל את Red Alert הראשון - אפשר גם אפשר. במלים אחרות, לאנשי עסקים שרוצים להרוג כמה שעות מתות בטיסה טרנס-אטלנטית אחרי שסיימו להתכונן לפגישה, ה-SL300 הוא בהחלט אופציה סבירה.

   

  גם אמצעי המולטימדיה האחרים עושים עבודתם נאמנה - ניהלנו שיחות וידאו בסקייפ והקלטנו שיחות. המצלמה והמיקרופון פועלים היטב, אם כי מיקרופוני השטח מעט רגישים לרוח.

   

  יישומונים חדשים

  חייבים לומר מילה על השדרוג שעשתה לנובו בערכת התוכנות המצורפת, Thinkvantage. ערכת התוכנות הזו, שבעבר סבלה מממשק מסורבל ולא ידידותי, עברה מתיחת פנים משמעותית. ראשית, היא הפכה לגאדג'ט אלגנטי שאפשר להכניס לתוך סרגל הצד של Vista. שנית, הממשקים עצמם עוצבו מחדש וכעת הם ראויים לתואר "נאים".

   

  יצוינו לטובה בעיקר היישומונים האחראים לתפעול זמן הסוללה ולאיתור רשתות. היישומון הקשור לאיתור רשתות מציג הנפשות נאות, ומאוד ברור וקל להבנה. יישומון הסוללה עבר גם הוא תהליך הפשטה, וכעת יש מחוון אחד אותו ניתן להסיט בין שני קצוות: חיי סוללה מקסימליים - וביצועים. למי שמעוניין יש מצב מתקדם, המאפשר שליטה יותר מדוקדקת בכל היבטי השימוש של הסוללה.

   

  חיי סוללה ופליטת חום

  אורך החיים של הסוללה בת ארבעת התאים (אפשר כמובן לרכוש בנפרד סוללה עבה יותר), הם מצוינים. במצב ממוצע היא מספקת כשעתיים וחצי עבודה, זמן יותר מסביר לסוללה בנפח שכזה. פליטת החום של ה-SL300 היא ממש לא נוראית, וכמעט שלא חשנו בה. את מבחן "מחשב על הירכיים", הוא עובר בהצלחה רבה: כמעט שלא חשנו בחום הנפלט מהמחשב, לעומת דגמים אחרים שבדקנו.

   

  סיכום: ברשימה הסופית

  כמו סדרת ה-3000 בשעתה, שבשאר העולם מיועדת לשוק העסקי והפכה בישראל ללהיט בשוק הביתי, סביר להניח שסדרת ה-SL תלך באותה הדרך. רבים עשויים להתפתות לתג המחיר הזול (מחיר השוק שלו עומד על פחות מ-5,000 שקלים) המוצמד למחשב הנושא את השם המחייב Thinkpad - ובצדק. זאת, במיוחד לאור העובדה שלנובו בינתיים אינה משווקת כאן באופן רחב את קו Ideapad המיועד לשוק הביתי.

   

  דגם 300 של הסדרה, הוא מחשב סולידי ונעים מאוד לעבודה, תוך שהוא מספק אמינות גבוהה ומפרט עשיר, עם תג מחיר נמוך יחסית. אם אתם בעלי עסק קטן שמחפשים מחשב נייד עבור העסק ולשימוש מזדמן גם בבית, ה-SL300 צריך להיות ברשימת המועמדים הסופית שלכם.

   

  Lenovo ThinkPad SL-300

  ציון:


   

  יתרונות: ביצועים, עושר ממשקים, יחס עלות/תועלת מצוין

  חסרונות: היעדר נורת תאורה למקלדת

  שורה תחתונה: למי שיודע לזהות עסקאות מוצלחות

   

  מחיר מומלץ לצרכן: 6,600 שקלים

  להשוואת מחירים

   

  מפרט טכני

  מעבד: Intel Core 2 Duo P8600 2.4GHz

  זיכרון: שני גיגהבייט, 667 מה"צ

  דיסק קשיח: 250GB / 5400rpm

  מסך: LED 13.3 אינטש 1280x800

  כרטיס מסך: Intel Graphics Media Accelerator X4500HD

  מדיה אופטית: CDRW/DVDRW

  כרטיס רשת אלחוטי: Intel 802.11agn

  ממשקים ותוספות: Bluetooth, כרטיס רשת 1Gb, אמצעי הצבעה כפול (UltraNat)

  מצלמה 2MP מובנית, מיקרופונים מובנים, קורא טביעות אצבע, קורא כרטיסים, כניסת firewire, HDMI,VGA,

  אוזניות, מיקרופון,RJ-45, RJ-11, הכנה ל-SIM

  סוללה: ארבעה תאים,

  מידות: 36x318x238 מ"מ

  משקל: 2.1 ק"ג

   

  לכל סקירות הניידים 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים