שתף קטע נבחר

15 תיירים אירופים נחטפו בדרום מצרים

משרד התיירות המצרי דיווח כי בין החטופים חמישה גרמנים, חמישה איטלקים, רומני וארבעה מצרים. בעקבות דיווחים, במשרד החוץ אמרו כי לא היו אזרחים ישראלים בקבוצה, אך דיווח בעניין נבדק

קבוצה של כ-15 תיירים נחטפה באזור אסואן שבדרום מצרים - כך דיווחו בצהריים (יום ב') מקורות ביטחון מצריים. במשרד התיירות המצרי דיווחו כי הקבוצה כללה חמישה גרמנים, חמישה איטלקים, ארבעה מצרים ורומני. ממשרד החוץ נמסר כי מדובר באירוע שהתרחש לפני יומיים, בעת טיול ג'יפים. עוד הוסיפו כי בניגוד לדיווח ראשוני של סוכנות הידיעות "רויטרס" - לא היו ישראלים בין החטופים.

 

במשרד החוץ המצרי ובאיטליה אישרו כי חמישה תיירים איטלקים נחטפו. האיטלקים דיווחו כי הם נמצאים בקשר עם מדינות נוספות, אך לא פירטו מעבר לכך. שר התיירות המצרי, זוהיר גארנה, מסר כי החוטפים היו רעולי פנים וכבר הציגו דרישת כופר.


 

גורם ביטחוני מאסואן, 685 קילומטר מדרום לקהיר, אמר כי הרשויות עדיין מנסות לחקור את נסיבות החטיפה. גורם

ממשלתי הוסיף כי החטיפה התרחשה לא הרחק מגבול מצרים-סודן. "אנחנו עדיין לא יודעים מי עשה זאת או היכן החטופים", אמר. 

 

מאז הפיגועים הקשים בלוקסור ב-1997, בהם נהרגו 58 בני אדם - ככל הנראה בניסיון לפגוע בתיירים ישראלים, לא נוהגים אזרחים ישראלים לפקוד את האזור. אלה שבכל זאת מגיעים לשם, עושים זאת בדרכון זר.

 

יוסרי, מנהל חברת טיולים מצרית, אמר בשיחה עם ynet: "כל שאנחנו יודעים לבטח הוא שהיו חמישה איטלקים. שמעתי שאולי היו שני יהודים, אבל זה לא ברור. הטלוויזיה המצרית עוד לא דיווחה על זה".

 

בניגוד למדינות אפריקניות אחרות - דוגמת סומליה וניגריה, בהן מתרחשות חטיפות תיירים על בסיס כמעט יומי כחלק מניסיון של מיליציות חמושות לקבל כופר עבור השחרור - במצרים חטיפות זרים היא דבר נדיר הרבה יותר.

 

אזהרת נסיעה למצרים

לאחרונה התרבו ההתרעות על חטיפות בסיני ובמצרים. המטה ללוחמה בטרור פירסם לאחרונה הודעה חריגה במסגרתה הגדיר את האיום לחטיפת ישראלים במצרים והברחתם לרצועת עזה "חמור ומיידי". בהודעה נקראו ישראלים לצאת מסיני מיד, וכן להימנע מכל ביקור שהוא במצרים.

 

עוד פורסם כי מחלקת המבצעים במטכ"ל אסרה על חיילי צה"ל בסדיר ובקבע לטייל בסיני.

 

במטה למלחמה בטרור טוענים כי מעורבות חיזבאללה בפעילות טרור בסיני הולכת ומחמירה. על פי הודעת המטה, זה זמן רב קיימים סיכונים ממשיים לביטחונם של מטיילים ישראלים המבקרים ושוהים במצרים, ברמת איום קונקרטי וגבוה מאוד. עם זאת, המטה ללוחמה

בטרור הבהיר שאזהרת המסע היא המלצה בלבד וכי ביקור או שהייה בחו"ל נתונה לדעתו של כל אדם והיא על אחריותו הבלעדית.

 

לאחרונה אמר שר הביטחון, אהוד ברק, כי יש לקחת ברצינות עליונה את ההתרעות על חטיפות בסיני. הוא הוסיף כי ישראל הצליחה בתקופה האחרונה לסכל, בשיתוף עם גורמים זרים, שני פיגועים נגד אזרחים ישראלים בחו"ל. לדבריו, איום החטיפות הוא בעיקר "לאור העובדה שהחיזבאללה מייחס לישראל את חיסול עימאד מורנייה ורוצה לנקום. ברור לנו שיש סיכון, בין היתר לקצינים בכירים לשעבר שמגיעים למדינות מוסלמיות ללא תיאומי אבטחה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס, ניר מגל, רוני סופר, חנן גרינברג ואהובה מאמוס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סכר אסואן
צילום: לע"מ
מצרים. גם ישראלים נחטפו?
צילום: AP
מומלצים