שתף קטע נבחר

הפגנת הפלשמורה: אם היינו לבנים היה פתרון

כ-200 מבני הפלשמורה בילו את הלילה על מדרכה מול לשכת רה"מ בלי אוכל ומחסה, במסגרת מחאתם על טיפול הממסד בהם. "אנשים חיים בתנאים מחפירים, משפחות שלמות רעבות", טענו. ח"כ מיכאל איתן: "פקידים העלימו רשימה של מבקשי סיוע"

"יום הכיפורים שלנו התחיל כבר אתמול", כך טענו הבוקר (יום ג') כ-200 מבני הפלשמורה המפגינים מאז אמש מול משרד ראש הממשלה על היחס המחפיר מצד המדינה. לטענתם, תלונותיהם זוכות להתעלמות מצד משרד הקליטה והסוכנות היהודית, אולם הבהירו כי ישארו במקום גם במהלך החג.

 

המפגינים, בהם עשרות ילדים, העבירו את הלילה בקור הירושלמי בלי שמיכות או מזרונים לשכב עליהם. את הלילה בילו על המדרכה, וקמו הבוקר כשלא אכלו או שתו כלום מאז אתמול. עם זאת, הם נחושים להשאר במקום ולמחות על מצבם הקשה מאז עלו ארצה.  


המפגינים מול משרד ראש הממשלה (צילום: גיל יוחנן)

 

"אני וארבעת הילדים הקטנים ישנו על האספלט, באמצע הלילה הילדים קמו לעשות את הצרכים כאן ליד איזושהי אבן. אף אחד לא מתכוון לעזור לנו, אפילו לא בקצת אוכל ושירותים ניידים", סיפר גשאו גבראב, אב לארבעה המפגין בירושלים.

 

"לא מתייחסים אלינו, כבר איבדנו תקווה שהממשלה תשים לב אלינו. אם היינו לבנים הפיתרון היה נמצא, אבל לא הסוכנות ולא משרד הקליטה לא חושבים על פתרון. אני מתבייש שתקשורת במדינות אחרות תצלם אותנו ובעולם יראו באיזה תנאים אנחנו, אזרחי המדינה, נמצאים", הוסיף. 

 

האגודה למען עולי אתיופיה ניסתה לארגן מועדון ושמיכות עבור בני הפלשמורה המפגינים, וכשלא נמצא פתרון ניסו לשכנע את המפגינים לשוב בלילה לבתיהם - אך לשווא."אני חושב שהסוכנות היהודית עושה משהו מלוכלך. מדובר באנשים שחיים בתנאים מחפירים, משפחות שלמות שרעבות. לדבריהם הם מתלוננים כבר הרבה זמן, אך אף אחד לא מקשיב להם", אמר ל-ynet מנכ"ל האגודה, דני אדמסו. 

 

במקביל, ערכה הוועדה לביקורת המדינה דיון בדו"ח ביקורת של מבקר המדינה בנושא העלאת בני הפלשמורה לארץ. מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, ציין בדיון כי מלבד הכשלים הרבים שהיו בכל הנוגע להעלאת בני פלשמורה, יש לבחון גם את אופן קליטתם בארץ. "החלטנו לתת דגש חזק מאוד לנושא של הקליטה ולא רק של עלייה, כי הנושא חייב טיפול מיידי", אמר. 

 

חבר הוועדה, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) האשים בישיבה כי לא נעשה כל מאמץ לסייע לבני העדה. "פקידים העלימו רשימה של מבקשי עליה,

אין שום ניסיון אמיתי לברר את העובדות", טען.

 

במשרד העלייה והקליטה והסכנות היהודית התחייבו להציג בתוך עשרה ימים פתרונות אפשריים לטענות המפגינים ולקבל החלטות לסייע. בנוסף, קראו הגורמים לעולים לשוב למרכזי הקליטה כדי להתכונן לחג. "אם בכל זאת יחליטו המפגינים להישאר בירושלים, תסייע הסוכנות היהודית באספקת מזון וציוד בסיסי אחר בתיאום המשרד לקליטת עלייה", התחייבו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בשמש הקופחת
צילום: גיל יוחנן
ישנו בלילה על האספלט
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה מול לשכת רה"מ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים