שתף קטע נבחר

זירת הקניות

שנת שקט בפתח? הכנסת נגד מפוחי העלים

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת ממליצה לרשויות המקומיות להגביל את השימוש במפוחים באזורים מגורים, ולהשתמש במפוחים שקטים. אם לא תתקבל ההמלצה - הבטיחו הח"כים ליזום חקיקה בנושא

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת החליטה היום (ג') להמליץ לרשויות המקומיות בישראל להגביל את השימוש במפוחי אוויר מרעישים ומזהמים. חברי הוועדה אמרו כי במידה והמלצתם לא תיושם במכרזי הניקיון העירוניים בשנת התקציב הבאה, תיזום הוועדה חוק שיאסור כליל על השימוש במפוחים במגזר הציבורי, ויגביל את השימוש בהם גם במגזר הפרטי.

 

בערים רבות בארץ משתמשים עובדי העירייה במפוחי אוויר לניקוי הרחובות והגנים הציבוריים. זרם האוויר החזק מאפשר להעיף את העלים והליכלוך לצורך איסוף - אך גם מעלה לאוויר אבק רב, וגם גורם למטרד רעש.

 

מנתונים של האיגוד האמריקאי למחלות ריאה, שהציגה בדיון החברה להגנת הטבע, מפוח עלים אחד יוצר זיהום השווה לזה של 17 מכוניות. זרם האוויר מפריח לאוויר לא רק אבק וחול אלא גם כימיקלים מקוטלי חרקים ודשן, וכן כספית וחלקיקים רעילים אחרים שפלטו כלי רכב - זיהום אוויר שגם המשרד להגנת הסביבה הגדיר כחמור.

 

גם הרעש שפולטים המפוחים מהווה מפגע. ל-ynet מגיעות פניות רבות של תושבים ברחבי הארץ על השימוש במפוחים בשעות הבוקר המוקדמות. בעוד שמפעיל המפוח מצויד באמצעי הגנה מרעש, נחשפים העוברים ושבים ברחוב לרעש שמגיע לעיתים לעוצמה של 70 דציבלים. "המפוחים מקבלים את פניהם של תלמידים שמגיעים לבתי הספר והגנים", אמר בדיון סגן ראש עיריית תל אביב ויו"ר מפלגת "הירוקים" פאר ויסנר, שמתמודד על ראשות העיר בבחירות הקרובות.

 

הנושא עלה לסדר יומה של הוועדה בעקבות בקשת מפלגת "הירוקים" וטור שפורסם ב-ynet לפני מספר חודשים. תושבת תל אביב דבי קאופמן קראה בטור לראש העירייה רון חולדאי להגביל את השימוש במפוחים המרעישים והמזהמים.

 

תלונות רבות הגיעו בנושא גם למשרד להגנת הסביבה, שהודיע כי ימליץ גם הוא לרשויות המקומיות להגביל את השימוש במפוחים.

 

בין היתר ימליץ המשרד לאסור את השימוש במפוחים באזורי מגורים ולהעדיף שימוש במטאטא או מפוחים חשמליים שקטים, להגביל את שעות השימוש במפוחים ולקבוע מפלס רעש מותר. כמו כן ימליצו במשרד לאסור על השימוש במפוחים באזורים בהם אין מדרכה או כביש, על מנת להפחית את הפרחת האבק.

 

משה בלסנהיים, מנהל רשות איכות הסביבה בעייריית תל אביב, הודיע לוועדה כי בעירו יפעלו למנוע את השימוש במפחים במכרזים לקבלני הניקיון בשנה הקרובה.

 

אלא שהמלצה דומה ונהלים בנושא גיבש אגף התברואה של העירייה כבר לפני שנתיים, ולדברי תושבים רבים - בשטח דבר לא השתנה.

 

קאופמן אמרה לאחר הדיון בכנסת: "אני לא בדיוק בונה על ההמלצה של הוועדה. הכל שאלה של כסף ושל מכרזים. אם דברים שנוגעים בבריאות הציבור לא גורמים לרשויות לעצור את התופעה, אולי חקיקה תעשה זאת; חקיקה זה כבר סיפור אחר".

 

"מפוחי עלים מחטיאים את המטרה של ניקוי הרחובות והלכלוך פשוט זז למקום אחר", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס (עבודה). "צריך להתחיל לנקות במקום לעשות רושם ולהוציא אוויר ורעש במחיר זול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לירון מילשטיין
עובד עירייה עם מפוח עלים. ארכיון
צילום: לירון מילשטיין
מומלצים