שתף קטע נבחר

זירת הקניות

99 אחוז מהקרחונים באלסקה מפשירים

עוד תחמושת לארגוני הסביבה האמריקנים, המבקרים את שרה פיילין על רקע המירוץ לנשיאות: נתונים של הרשות האמריקנית למחקר גיאולוגי מלמדים כי 99 אחוז מקרחוני היבשה בשטחה של מדינת אלסקה מפשירים ונסוגים. ההפשרה החלה במאה ה-19 אך הנתונים מלמדים כי הקצב הואץ בשני העשורים האחרונים

מושלת אלסקה שרה פיילין מושכת אש מצד ארגוני הסביבה מאז שהוכרזה כמועמדת המפלגה הרפובליקנית למשרת סגנית נשיא ארצות הברית. הם גינו אותה על תמיכתה בקידוחי נפט, על הרקורד שלה בשמירת סביבה, על עמדותיה בסוגיית שינוי האקלים ובשל תחביב הציד שלה. מחקר חדש על היעלמות הקרחונים במדינה נותן לפעילי הסביבה עוד תחמושת - גם אם ברור שהיא לא אשמה במצב.

 

ממצאים של הרשות האמריקנית לסקרים גאולוגיים קובע כי 99 אחוז מהקרחונים בשטחה של מדינת אלסקה נמצאים במגמת נסיגה - במלים אחרות: מפשירים. הממצאים עולים מניתוח תמונות לוויין, צילומים מהאוויר, מפות, מדידות ותוצאות מחקרים. 

 

כחמישה אחוזים משטחה של אלסקה מכוסים בכמאה אלף קרחונים, המשתרעים על פני שטח של 75 אלף קמ"ר. (מדובר בשטחי קרח המכסים ערוצים ונקיקים - לא קרחונים הצפים בים).


קרחון יבשה באלסקה (צילום ארכיון: AP)

 

בעוד שההפשרה החלה במספר מקרים, במחצית המאה ה-19, קצב ההפשרה הואץ בשני העשורים האחרונים, וההשפעות של ההתחממות הגלובלית ניכרות מאוד במדינה הצפונית - יותר מאשר בכל מדינות ארה"ב. על פי הנתונים, מספר קרחונים שתועדו בשנים עברו כבר נעלמו לגמרי במחצית המאה ה-20. שני הקרחונים הגדולים ביותר באלסקה - ברינג ומלספינה - מאבדים בכל שנה מאות מטרים מעוקבים של קרח כתוצאה מהפשרה או התנתקות גושי קרח שנסחפים לים הפתוח.

 

חוץ מהנוף המרהיב שהם מספקים, קרחונים הם גם מקור למי שתיה והשקייה, ואחראים לזרימת המים בנהרות ונחלים השורצים דגי סלמון. בכך הם מהווים נדבך חשוב של מארג המזון והסביבה האקולוגית של האזור.

 

אך שינוי האקלים ניכר לא רק בצימצום שטח הקרחונים. על פי נתונים שהתפרסמו לאחרונה, כמות הקרח הצף שנמסה בשנתיים האחרונות שברה שיאים, ומומחי שימור התריעו כי דובי הקוטב ויונקים אחרים נמצאים בסכנת הכחדה חמורה. רק לאחרונה הגיע ממשל בוש להסדר עם ארגוני סביבה בנוגע למחלוקת ארוכה וקשה בנושא הדובים. במקביל להחלטה להתיר קידוחי נפט מול חופי ארה"ב הוחלט להקצות אזור מחייה מוגן עבור הדובים, שם לא יבוצעו כל קידוחי נפט וגז.

 

פיילין, כמושלת אלסקה, נתבעה על ידי ארגוני סביבה מקומיים לאחר שהתנגדה להכרזתם של דובי הקוטב כמינים נכחדים על ידי הממשל הפדרלי. בין היתר היא טענה כי להכרזה תהיה השפעה בלתי הוגנת על הכלכלה של אלסקה, והתכוונה להגבלות שהייתה ההכרזה גוררת בנושא חיפושי הנפט והגז.

 

עוד לפני שמונתה על ידי ג'ון מקיין לסגניתו המיועדת, היא הביעה ספק בתרומה האנושית לתופעת התחממות כדור הארץ. היא אמנם נתנה ביטוי בולט להשפעות שינוי האקלים על מדינתה אולם תמיד הדגישה כי הסיבות לתופעה נעוצות בשינויי אקלים מחזוריים ולא במעשה ידי אדם ותעשייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הולכים ונעלמים. קרחון פרינס וויליאמס באלסקה
עוד תחמושת לארגוני הסביבה. פיילין
צילום: AFP
מומלצים