שתף קטע נבחר

צילום: AP

ערבייה בעכו: לא יכולה לחזור הביתה - ואין עזרה

מאז פרוץ המהומות בעכו בערב יום כיפור בני משפחת רמאל אינם יכולים לחזור לביתם, שעל-פי העדויות הוצת. "השארנו בבית בגדים, זהב וכסף. על הכל אפשר לכסות, אבל על בית זה בלתי אפשרי, מאיפה נביא בית אחר", אומרת ערבייה מעכו

ההומלסים החדשים של עכו: המהומות בעכו הותירו משפחות ערביות חסרות בית. לחלקן, גם אין לאן לחזור, לאחר שהבית הוצת. ולאא רמאל, תושבת שיכון 3 בעכו - המקום בו הכל החל ביום כיפור, ישבה היום (א') מול בניין העירייה וביקשה שימצאו לה, לאמהּ ולאחיה הקטן בית חלופי. כשהמהומות בעיר פרצו, הם עזבו את הבית ומאז לא שבו אליו - והם מאמינים שלא ישובו אליו בקרוב.

 

האנשים שמאחורי הסערה:

 

בליל יום כיפור נמלטו בני משפחת רמאל מביתם, רק עם הבגדים שלבשו. "השארנו בבית בגדים, זהב וכסף. על הכל אפשר לכסות, כפרה על הכל, אבל על בית זה בלתי אפשרי, מאיפה נביא בית אחר אני שואלת, מאיפה?


משמאל: ולאא רמאל (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

מאז שפרצו המהומות ניסו בני המשפחה לחזור לביתם מספר פעמים, כדי להוציא משם בגדים וציוד. פעם אחת הם הגיעו למקום מלווים בכוח משטרתי. לטענת ולאא,

 "השוטרים הבחינו באוטובוסים של הדתיים שהגיעו לעיר ובעשרות האנשים שעמדו ברחוב והעדיפו לברוח. הם פשוט ברחו ואנחנו התחננו על חיינו ואמרנו לנהג המונית שיוציא אותנו משם".

 

גם היום, ניסו לחזור לבית. "אנחנו ארבע משפחות שגרות בבניין. במשטרה אמרו שעדיף שנלך אחד אחד - כך ששתי משפחות נשארו ליד הסופר, ושתיים אחרות נכנסו פנימה. הם סיפרו לנו שבמכשיר הקשר של המשטרה אמרו פתאום: 'תוציאו את המשפחות מיד', וכך אנחנו אפילו לא הצלחנו להגיע לשכונה. המשפחות שכן היו בפנים, יצאו כשהן בוכות ואמרו שהבתים שלנו שרופים, שפרצו פנימה וגנבו הכל".

 

"כמה אנשים יכולים לסבול?"

ולאא מספרת כי אין זו הפעם הראשונה שמתנכלים להם. במשך השנים שחלפו, לטענתה, הציתו את ביתה שלוש פעמים ומשפחות ערביות שהתגוררו בשכונה החליטו לעזוב את המקום. "כמה אנשים יכולים לסבול? זה משפחות עם ילדים שחששו לחיים שלהם, מה שקורה כאן היום זה לא סיפור חדש. זאת אוכלוסייה של צעירים יהודים שרוצה - שאנחנו הערבים נעזוב".

 

היום הגיעו ולאא ובני משפחתה יחד עם משפחות נוספות שרכושן נפגע לבניין העירייה וביקשו לפגוש את ראש העיר, שמעון לנקרי. "ראש העיר, שאמור להיות ראש עיר של כולם, מסרב לפגוש אותנו. הוא רק שלח שליחים שאמרו שייקחו אותנו לבתי מלון ונתן לנו לחתום על ניירות לעמידר, שייתנו לנו בית חלופי. מאז שהכל קרה אנחנו עוברים מבית לבית, כל פעם אנחנו מתארחים אצל משפחה אחרת - אבל כמה זמן עוד יוכלו לארח אותנו?"

  

ח"כ שכיב שנאן (העבודה) נפגש בצהריים עם ראש העיר עכו והעלה בפניו את בעיית הדיור שנוצרה בעקבות המהומות. "ראש העיר אמר כי פנה לשר השיכון, זאב בוים, ולמנכ"ל עמידר ובכוונתם לתת פיתרון מיידי למשפחות שנמצאות ללא בית.

 הם יקבלו בתים חלופיים. העברתי למשפחות את המסר והסברתי שחלקן יקבלו עוד היום דירות של עמידר ואחרים יקבלו בינתיים מענה זמני של לינה במלון ולאחר מכן יקבלו דירות".

 

הוא הוסיף כי ראש העיר הודיע שגייס כסף לשיפוץ הבתים שנשרפו. "שמעתי ממנו שהוא נמצא במגעים עם ראשי השכונה המזרחית ושדובר על הקמת סוכת שלום לרגל חג הסוכות. הסברתי לו שזו אכן עיר שהיא סמל לדו קיום, אך קיימת תחושת קיפוח קשה בקרב בני המגזר הערבי בעכו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חסרי בית חדשים
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים