שתף קטע נבחר

צילום: AP

הנהג הערבי: מוכן לשים צווארי בשביל סליחה

המהומות בעכו גלשו גם לוועדת הפנים של הכנסת. תאופיק ג'מאל, הנהג שנסע ביום כיפור והצית את האש, הודה בטעות: "מוכן לשים את צווארי על השולחן בשביל הסליחה". ח"כ איתם לח"כ ברכה: "הפה המלוכלך שלך הוא הדלק של המהומות"

תאופיק ג'מאל, הנהג הערבי שנכנס לאזור יהודי ביום כיפור, והצית את המהומה, הופיע בצהריים (יום א') בוועדת הפנים של הכנסת, וחולל מהומה נוספת - הפעם עם חברי הכנסת הימניים. הוא טען שנסיעתו היתה טעות, "אם מה שעשיתי גרם לזה, אני מוכן להקריב את הצוואר שלי פה על השולחן הזה, עם גרדום תורידו, רק שיחזור השקט והשלווה לעיר עכו, ולהחזיר את הדו-קיום למקומו".

 

הוא טען: "עשו אותי רוצח, עשו אותי פאשיסט, קראו לנו נאצים, אנחנו לא נאצים, אנחנו לא פאשיסטים". חברי הכנסת צעקו לעברו שהוא עושה הצגה, והוא השיב: "אני לא עושה הצגה. אני לא עושה הצגה".

  

ג'מאל סיפר שבניגוד להאשמות שהטיחו בו, הוא לא היה שיכור ולא נהג עם מוזיקה רועשת, "בסך הכל רציתי להגיע הביתה, קרתה טעות, אני רוצה לבקש סליחה, עברתי חוויה קשה".

 

הוא מתגורר בשכונת וולפסון המעורבת וסיפר שהיה ממייסדי הוועד הקהילתי ופורום לקיום הדו-קיום בעכו, שיזם הקמת מרכז קהילתי. "אנחנו המצאנו את הדו-קיום", אמר. הופעתו גרמה לסערת רוחות בקרב חוגי הימין, בראשם ח"כ אפי איתם (מפד"ל-איחוד לאומי) ששיסע את דבריו בצעקה: "למה לא עצרו את האיש, מה הוא עושה כאן הצגה?". ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) הגיב: "אתה רוקד על הדם".


הדיון הסוער בוועדה (צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס, השתיק את איתם כדי לתת לנהג הערבי לדבר: "אחרי שהרהיב עוז ובא להופיע לפנינו". איתם הגיב: "הוא לא מרהיב כלום, הוא צריך היה להיות עצור".

 

ח"כ איתם לברכה: הפה המלוכלך שלך הוא הדלק

הרוחות בוועדה התלהטו עוד יותר כאשר יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר שהגורם למהומות היה קבוצת יהודים קיצוניים שהתיישבה בעיר בעידודם של "גורמים פוליטיים שיושבים סביב השולחן הזה", במטרה לשמור על האופי היהודי של העיר. הוא טען כי גורמים אלה שנתמכים על ידי ראש העיר שמעון לנקרי, שסייע להם בהשגת מקום מגורים בשכונה ניסו לפני מספר חודשים להצית בית של ערבים על כל יושביו. ח"כ איתם התפרץ לדבריו, "אתה מסית ומדיח, אותך היו צריכים לעצור, הפה המלוכלך שלך הוא הג'ריקן של הדלק של המהומות".

 

ברכה: "על ראש הגנב בוער הכובע". איתם הגיב: "זו פרובוקציה מנוולת". ברכה לא נותר חייב: "באתם לחגוג את הטרנספר של הערבים מעכו".  

  

הדיון בוועדת הפנים התקיים לבקשת ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), תושב עכו. לצידו ישב ח"כ עבאס זכור (רע"מ) שגם הוא תושב העיר. זכור היה זה שהביא את הנהג להופיע בדיון ואמר כי היה ויש דו-קיום. הוא סיפר על ערבים שעזרו ליהודי להתחיל לבנות סוכה: "גינינו ואנחנו ממשיכים לגנות את המקרה של הרכב".  

 

אזולאי פתח בהאשמת המשטרה שניצבה מהצד ולא התערבה עוד בערב יום הכיפורים. לדבריו, הנהג ועוד כמה אנשים התבצרו בביתו ויידו אבנים במי שבאו לתקוף אותם, כולל המשטרה ש"עלתה וירדה, אבל איש לא קרא לאנשים להסגיר את עצמם, אפילו ברמקול".

  

אזולאי טען שביקש מהקצין שנכח במקום להגיב, אך זה לא עשה דבר. "כאן מתחיל הכישלון שהוביל את הרחוב לשלוט בעסק". לדבריו, אפשר היה למנוע את המהומה בתוך עשר דקות, לו פעלה המשטרה בכוח מיד עם תחילת המהומות. הוא טען כי המקרה אינו חד-פעמי, אלא מדובר בהמשך לאירועים דומים שהיו לפני שנתיים ושנה במוצאי שמחת תורה ובהצתת בית כנסת.

 

"הבעיה ש'הרחוב חם' והפגיעה ביהודים בערב יום הכיפורים זה לא מעשה רגיל. יותר מ-200 איש רעולי פנים וצועקים אללה הוא אכבר ואיטבח אל-יהוד משתוללים והמשטרה איננה נוכחת בשטח". הוא דרש שהמשטרה תחקור את נסיבות המקרה ותגיש דו"ח לוועדה. "זה לא דו-קיום, כי היום אין לנו ביטחון אישי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תאופיק ג'מאל
צילום: גיל יוחנן
ח"כ איתם. למה לא עצרו אותו?
צילום: גידי לויתן
צילום: חגי אהרון
ח"כ ברכה. על ראש הגנב בוער הכובע
צילום: חגי אהרון
ח"כ פינס. הנהג הרהיב עוז
צילום: קוקו קליק
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אזולאי. יזם את הדיון
צילום: גיל יוחנן
ח"כ זכור. הביא את הנהג
מומלצים