שתף קטע נבחר

הנשיא הגיע לעכו: יוקם פורום רבנים ושייחים

לאחר ימי המהומות בעכו, הגיע לעיר נשיא המדינה, שמעון פרס, ובפיו מסר מפייס: "במדינת ישראל יש שתי דתות ורק חוק אחד". בתום הפגישה הודיעו הצדדים על הקמת פורום משותף של רבנים ושייחים שירגיעו את הצעירים. מפכ"ל המשטרה הודיע ש-700 השוטרים יישארו בעכו בכל ימי החג

נשיא המדינה, שמעון פרס, הגיע הבוקר (יום ב') לעכו בניסיון לפייס ולהרגיע את הרוחות. בפגישה עם ראשי הציבור הערבי והיהודי בעכו, הוחלט להקים פורום דתי המורכב מרבנים ושייחים שמטרתו "לצאת באופן מיידי לרחוב ולדבר עם הקהל הצעיר, על מנת להרגיע את הרוחות. לעקוב אחר התפתחויות בשטח ולאפשר את המשך השקט ששרר הלילה בעיר".  

 

פרס קרא לצדדים להקפיד בדבריהם, "מילים יכולות להיות קטלניות ובשעה חשובה זו צריך לחשוב היטב ולנצל את המילים שיוצאות מהפה רק להרגעה".

   

בהתייחסו לחקירה המשטרתית בעניין המהומות, אמר כי "במדינת ישראל יש שתי דתות ורק חוק אחד". פרס הגיע למשרדי עיריית עכו כשהוא מלווה ברבנים הראשיים, הרב יונה מצגר והרב שלמה עמאר. הוא נועד עם ראש העיר, שמעון לנקרי, המפכ"ל, השר לביטחון פנים, חברי מועצה ונכבדים יהודים וערבים. בין הנכבדים היו סמיר עאסי, השייח של מסגד אל ג'זר, ח"כ עבאס זכור ורב העיר עכו יוסף ישר.

 

בתום הפגישה אמר פרס, "אני בטוח שהמנהיגים היהודים יקראו לבני עדתם לכבד את המוסלמים ואת דתם ולהיפך – המוסלמים ייקראו לאנשים לכבד את היהודים והיהדות. אנו מתפללים לאותו אלוהים, שהוא אלוהים אחד של כולנו".

 

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, הודיע בתום פגישה כי "הכוח המשטרתי המוצב בעיר, המונה 500 שוטרים במהלך היום ו-700 שוטרים במהלך הלילה, יישאר בעיר עד לאחר החג". לדבריו, המשטרה תחליט אם לצמצם את היקף הכוחות בעיר בהתאם להתפתחויות. 

 

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, אמר כי אפשר להיות מרוצים מהמפגש עם הנשיא, "החיים בעכו לא יימשכו בצל רדיפת החוק, אלא מתוך כוונה של עשייה טובה ומנהיגות שתחזיר את עכו למסלול של חיים משותפים של יהודים וערבים. אסור לטאטא ולטייח את האירועים הקשים. הפורעים ייעצרו ויצטרכו לתת את הדין על מעשיהם". לדבריו, "הרגיעה הושגה לא רק בגלל הלחץ של המשטרה אלא גם מתוך הרבה רצון טוב של המנהיגים ותושבים".

 

הרב הראשי האשכנזי, יונה מצגר, אמר כי "היום נגמרים הימים הנוראים ומתחילים ימי השמחה של חג הסוכות". הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, קרא בפגישה פרק תהילים ונשא תפילה לשלום העיר עכו ותושביה.  

 

רבה של העיר עכו יוסף ישר, הבהיר כי "דו קיום בעכו לא היה רק סיסמא, אלא אמת. עכשיו אנחנו רצוצים וכואבים. קשה לי לדבר לבני נוער יהודים, גם מתונים, ולהגיד להם להירגע, כי נפל דבר בעיר". הרב ישר הוסיף, "המטרה המשותפת שלנו היא לקבל החלטות מעשיות כדי להשיב את הגלגל לאחור".

 

השייח עאסי, הביע בסיומה של הפגישה אופטימיות, "אסור להסתפק בדיבורים, צריכים לצאת לשטח ולדבר עם הצעירים ברחובות", הוא אמר.

 

עוד בא היום לעכו יושב ראש לשכת עורכי הדין, יורי גיא-רון, המקדם הקמת פורום משותף לעורכי-דין ערבים ויהודים במסגרת הלשכה - לסיוע בקידום הדו-קיום בעיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגן של אחדות בעכו
צילום: ג'ורג' גינסברג
המשפחות שנותרו חסרות בית
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים