שתף קטע נבחר

אובאמה מציג: מקומות עבודה לכ-ו-ל-ם

בנאום באוהיו, הציג המועמד הדמוקרטי תוכנית שאפתנית לייצוב הכלכלה והצלת מעמד הביניים, הקורס תחת המשבר הפיננסי. התוכנית מתמקדת ביצירת מקומות עבודה, אך גם מזכירה לאמריקנים: "זו בתקופה של כסף קל, הגיע הזמן לחסוך"

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית, ברק אובאמה, בחר לשאת אמש (ב') את נאומו על תוכנית הצלה כלכלית למעמד הביניים במדינה המתנדנדת אוהיו, יומיים לפני העימות הטלוויזיוני השלישי והאחרון של המועמדים לנשיאות שיתקיים בלונג איילנד, ניו-יורק.

 

אובאמה נאם בפני קהל אוהד במיוחד, שהריע לכל אמירותיו וצעק בוז בכל פעם שהוזכרו ג'ון מקיין או תוכניותיו. הוא אמר כי "הכלכלה נקלעה לאי-וודאות הגדולה ביותר זה 70 שנה. איבדנו 760 אלף מקומות עבודה בשנה האחרונה, ושיעור האבטלה צפוי להגיע לשמונה אחוזים.

 משפחות שראו את הכנסה שלהם מצטמקת ב-2,000 דולר בשבע שנים, מצויות בסכנה של אובדן הכנסה נוסף. החסכונות לפנסיה איבדו שני טריליון דולר. מיליוני בעלי בתים רואים את ערך הבתים שלהם צונח".

 

אחרי תיאור המצב הבהיר המועמד הדמוקרטי כי "אי-אפשר לחכות יותר עד לכניסת הנשיא הבא לבית הלבן ב-20 בינואר 2009. אנחנו לא יכולים לחכות כדי לעזור למשפחות ולקהילות המתקשות עכשיו, שלא יודעות אם העבודה שלהן והפנסיה שלהן תהיה גם מחר. משפחות שלא יודעות אם המשכורת של השבוע הבא תכסה את החשבונות. אנחנו צריכים להעביר תוכנית הצלה כלכלית למעמד הביניים ואנחנו צריכים לעשות את זה עכשיו".

 

"כולם חיו מעבר ליכולתם"

אובאמה הציג תוכנית לייצוב מיידי של המערכת הפיננסית. "התוכנית הזו מתחילה במילה אחת שהיא בראשו של כל אחד ומאייתים אותה J-O-B-S (מקומות עבודה)". התוכנית שנועדה ליצור מקומות תעסוקה, ולתת מרווח נשימה לאמריקנים רבים המתקשים לשלם את חובותיהם, מורכבת מארבע נקודות עיקריות:

 

  • "לתת לעסקים זיכוי מס על כל עובד חדש שהם יקבלו לעבודה בארה"ב במשך השנתיים הבאות".
  • "הצלת מיליון מקומות עבודה על ידי יצירת קרן לעבודות ולצמיחה שתספק כסף למדינות ולקהילות מקומיות כדי שהן יוכלו לקדם פרויקטים לבנות ולתקן כבישים, גשרים ובתי ספר. רבים מהפרויקטים והג'ובים האלה מצויים בסכנה בגלל מחסור בתקציב, אבל הקרן תבטיח את המשכם".
  • "לאפשר לכל משפחה להוריד 15 אחוז מהחסכונות לפנסיה עד סכום של עשרת אלפים דולר מבלתי לשלם קנס בשנת 2009. זה יעזור למשפחות לעבור את המשבר מבלי שיאלצו למכור את בתיהם או לא לשלוח את ילדיהם לקולג'".
  • "למסתכנים באובדן בתיהם, מוצעת דחייה של שלושה חודשים בתשלום המשכנתא ובתקופה זו יהיה משא ומתן מחודש על פריסת תשלומי המשכנתא. בנקים ומלווים שייהנו מהסיוע הממשלתי הגדול, לא יוכלו במשך תקופה זו לעקל בתים.

 

גם בנאום זה האשים אובאמה מאשים את וול סטריט ו-וושינגטון במפולת הפיננסית. "כולם חיו מעבר ליכולתם. מנכ"לים של חברות הפכו לתאבי בצע. פוליטיקאים בזבזו כסף שאין להם. מלווים רימו אנשים ושכנעו אותם לקנות בתים מעבר ליכולתם. חלק מהאנשים ידעו שהם לא יכולים לעמוד בזה, וקנו למרות זאת. חיינו בתקופה של כסף קל, שבה אפשרו לנו ואפילו עודדו אותנו לבזבז בלי גבולות - ללוות במקום לחסוך.

 

"אנחנו חייבים עכשיו לשבור את מעגל החובות. העתיד שלנו מחייב שנעשה את כל הדרוש להוריד את החובות שלנו, להגדיל את המשכורות ולעודד אנשים לחסוך שוב", אמר, וקרא לעידן חדש של אחריות ומתן דין וחשבון מצד וושינגטון והבורסה.

 

"אנחנו יכולים לקבוע ויסותים הגיוניים למנוע משברים מסוג זה בעתיד.

 אנחנו יכולים להשקיע בטכנולוגיות והמצאות שיחדשו את השגשוג ויובילו ליצירת מקומות עבודה חדשים ולכלכלה חדשה של המאה ה-21. אנחנו יכולים לחדש את הביטחון באמריקה, ביטחון בכלכלה שלנו וביטחון בעצמנו", הצהיר אובאמה.

 

עוד לפני נאומו של אובאמה, נרשמו בוול-סטריט עליות חדות. זאת לאחר שגם בבורסות אסיה נרשמו זינוקים. בהמשך נרשמו גם עליות חדות באירופה, בעקבות אישור תוכנית ההצלה, שעליה הודיעו 15 מדינות אירופיות.


פורסם לראשונה 13/10/2008 20:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבטיח שינוי. אובאמה
צילום: רויטרס
מומלצים