שתף קטע נבחר

המיטב של הגמלאים: מ"תקפוץ לי" ועד האיחוד

רק לפני ארבעה חודשים סיעת הגמלאים התפצלה - וחבריה החליפו האשמות ללא הפסקה. "יש לך לשון של קילומטר ומוח של מילימטר" ו"תקפצו לי" היו חלק קטן מהמילים שהחליפו. לאחר האיחוד, קיבצנו עבורכם את המיטב

הגידופים וההשמצות במפלגת הגמלאים יכולים למלא מערכונים ולהספיק לקריירה שלמה של פוליטיקאים. לאחר שהושגה הפסקת אש בין השר רפי איתן לפורשים בראשות ח"כ משה שרוני, חזרנו להיסטוריה הקרובה וקיבצנו עבורכם כמה מהאמירות הבלתי נשכחות של חברי הגמלאים.

 

קודם לפילוג לפני ארבעה חודשים, ההשתלחויות ההדדיות בין ח"כ שרוני והשר איתן - לא פסקו. הן הגיעו לשיאן כאשר פורשי גיל ובראשם שרוני חברו לארקדי גאידמק, בניסיון לכונן גוף פוליטי משותף. לאחר שהשר איתן, יו"ר מפלגת-האם, האשים את הפורשים בשחיתות פוליטית, הגיב שרוני בחריפות: "רפי איתן, בהיותו אדם אמיד, הוא האדם האחרון שצריך לדבר על קשרי הון ושלטון. אני מזכיר לו שעוד לפני הבחירות האחרונות הוא עצמו שם מיליון שקלים בקופת המפלגה על מנת ש'גיל' תצא לדרכה". 

 

בחודש יוני התפלגה סיעת הגמלאים, כאשר חברי הכנסת משה שרוני, אלחנן גלזר ושרה מרום-שלו - הקימו את סיעת "צדק לזקן", לאחר שלא קיבלו אישור להצטרף למפלגתו של ארקדי גאידמק. הפיצול הושלם לאחר שעלה בידו של שרוני - בניגוד לעמדת סיעת גיל והקואליציה - להעביר את חוק הגדלת הקצבאות לקשישים בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת. בעקבות כך החליטה ועדת הכנסת להדיחו מראשות ועדת העבודה. הוא הגיב בחריפות: "זו הדחה מכוערת, זה לינץ'. אני מבקש סליחה מכל הגמלאים שהצביעו עבור סיעת הגמלאים".

 

באחת מישיבות הסיעה בתל-אביב - טרם הפיצול - תקף ח"כ יצחק גלנטי את שרוני בצורה קשה: "יש לך לשון של קילומטר ומוח של מילימטר". בתגובה השיב שרוני: "אם ככה אתה מדבר, אז תקפוץ לי - אתה נפוח". בתום הישיבה סיכם שרוני: "אמרתי לחברי הכנסת גלנטי וזיו שאם לא טוב להם בסיעה, יש להם אופציה: הדלת שלנו פתוחה. ארבעה חודשים לא פתחתי את הפה. בכל ישיבה, הם אומרים שצריך להדיח את שרוני. אבל אי אפשר כל שבוע לעלות את הנושא הזה. היום התפרקתי, כמו שפורקים סחורה. שאלתי אותם - מה הם עושים בכנסת? אמרתי לזיו שבמקום להתעסק בשטויות, שיתעסק בחוקים. אמרתי את זה גם לגלנטי. שיתעסקו בחוקים". גורמים שנכחו בישיבה תיארו את שהתרחש: "זו היתה ישיבה מייגעת ומיותרת. במקום להתעסק בחקיקה ובשינוי סדרי עולם, מתעסקים בלחפש האחד את השני".


שוב ביחד. ח"כ שרוני והשר איתן (צילום: ירון ברנר)

 

קודם לפילוג, נפגש שרוני יחד עם חברי הגמלאים עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט. לאחר הפגישה הוא הזכיר בעיקר את האוכל וגם את יכולת ההקשבה שלו. "בגדול, שתינו ואכלנו עוגות וכל אחד אמר לשני 'חג שמח'. יצאתי מבסוט רק מהאוכל - את הנאומים שלו אני מכיר בעל פה. הוא אמר שהסיעה חייבת להיות מאוחדת, זה נכנס לי מאוזן אחת ויצא מהשנייה. אני בודק עדיין את כל האופציות לגבי המשך הדרך".

 

לח"כ שרוני היו כמה פנינים, שהביאו את חבר הכנסת בן ה-79 שהיה בעבר יו"ר ארגון גימלאי חיפה, לכותרות. באחת האפיזודות היותר מביכות, נשמע ח"כ שרוני מעיר כי על העוזרות הפרלמנטריות לענוד סיכות בצורת ציפור "משום שהן כמו ציפורים - או שהן נותנות או שהן עפות". הוא טען שדבריו סולפו:"אמרתי לחבר שלי משהו, זה הכל. שיקפצו לי". עמיתו לסיעה, יצחק גלנטי, מיהר לתקוף: "אני מתנער לגמרי מהתבטאויותיו המבזות והבלתי ראויות. זה בלתי נתפש שחבר בכנסת ישראל יתבטא בצורה כל כך שובניסטית ופוגענית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרוני. תקף ותקף
צילום: מאיר אזולאי
צילום: ירון ברנר
השר איתן. שוב ביחד
צילום: ירון ברנר
מומלצים