שתף קטע נבחר

רוסיה: הציבור משך 7 מיליארד דולר מהבנקים

הרוסים ממירים את כספם לדולרים על רקע חששות לקריסת בנקים ולפיחות הרובל - ומכינים מאגרי מזון לקראת קריסה אפשרית של רשתות מזון

משבר האשראי שפקד את רוסיה והעלים כ-70% משווייה של הבורסה המקומית מתרחב אל מחוץ לשוק ההון ומתחיל לזרוע בהלה בציבור. בחודש אחד משכו הרוסים 180 מיליארד רובל (כ-7 מיליארד דולר) מחשבונות הבנק שלהם והמירו אותם לדולרים - מטבע שנראה להם יציב יותר. בימים האחרונים התרחבה התופעה על רקע שמועה שפשטה בדבר פיחות קרב של הרובל וקריסה אפשרית של בנקים.

 

 

בעקבות נהירה של תושבים להמיר את חסכונותיהם לדולרים זינק שערו של המטבע האמריקני לרמה של 26.9214 רובל לדולר, והשמועות דיברו על כך שבימים הקרובים הוא עלול להגיע גם ל-40 רובל לדולר.

 

הצמרת הכלכלית והמדינית מנסה להרגיע את הרוחות, ושר האוצר המקומי אלכסיי קודרין הכחיש את השמועות והסביר כי יש גורמים עוינים המעוניינים להפיץ שמועות זדוניות כדי לפגוע בכלכלה. בין היתר מוזכרים אתרי אינטרנט גיאורגיים.


שערי חליפין מוצגים במוסקבה (צילום: AFP)

 

שר האוצר הדגיש כי ספקולנטים הצופים כי שערו של הרובל ימשיך לרדת עתידים להפסיד הרבה מאוד כסף. הוא הדגיש כי מדובר בתיקון קל של שערו של המטבע המקומי, הנובע בעיקר ממגמה דומה בשוקי העולם.

 

הניסיון הזה להרגיע לא עזר לתושבים המבוהלים. במוסקבה התקבלו דיווחים על תורים ארוכים שהשתרכו בכמה מהנקודות לממכר מט"ח, ואילו ביתר הערים ברוסיה נסחר הדולר בכ-7% מעל לשערו היציג. ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין מתח ביקורת חריפה על ההתנהלות בשוק המט"ח ועל אלה שמיהרו לרכוש דולרים. הוא ציין כי מדובר בקשיים זמניים בלבד.

 

אבל בעוד פוטין מכחיש את קיומו של משבר, הרי שהוא מורגש היטב בכמה מהרשתות הקמעונאיות הגדולות. בערים רבות, כולל בפרברי מוסקבה, מספרים תושבים על מדפים ריקים בסופרמרקטים. המחסור במוצרים נוצר בעקבות המלחמה בין הספקים, הסובלים ממצוקת נזילות ודורשים החזרי אשראי מהחנויות ותנאים משופרים. על רקע זה צופים ברוסיה גל קריסות של רשתות מסחריות. התושבים, שרבים מהם זוכרים היטב את המדפים הריקים של ראשית שנות התשעים, ממהרים להכין מצבורים של מוצרים בסיסיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מכחיש את המשבר. פוטין
צילום: AFP
מומלצים