שתף קטע נבחר

אתר היכרויות יחויב בפיצוי בשל מודעה בדויה

אלמונים פרסמו באתר היכרויות באינטרנט הודעה כוזבת בשמו של גבר, לפיה הוא מעוניין להכיר נערות ולספק שירותי מין. בית המשפט גזר על האתר תשלום פיצויים: "כל אחד יכול לפתוח כרטיס אישי לפלוני ולהפכו בהינף מקלדת למושא ללעג ולקלס"

בית משפט השלום בתל אביב פסק היום (א') תשלום פיצויים על אתר היכרויות באינטרנט, לאחר שפירסם הודעה בדויה מטעמו של אדם שכלל לא היה מודע לדבר. האיש גילה את תמונתו באתר באקראי, ובהודעה שכביכול פרסם, נכתב כי הוא מעוניין בהיכרות עם נערות. השופט קבע כי האתר אינו דואג לוודא את זהות המפרסם, עובדה ההופכת אותו ל"כלי לסגירת חשבונות עם אנשים".

 

תחילת הפרשה לפני כחמישה חודשים, אז גלש התובע להנאתו באינטרנט, בין היתר באתר ההיכרויות "meet me". האיש גילה באתר את תמונתו ומספר הטלפון הסלולרי שלו תחת הכותרות: "מחפש קטינות להכרות משעשעת", "מציע שירותי מין לנשים תמורת תשלום" וכן "לנערות בחינם".

 

זמן קצר אחר כך החל האיש לקבל טלפונים בנושא, ומיהר ליצור קשר עם בעל האתר. האיש הבהיר כי ההודעה פורסמה ללא ידיעתו, ודרש להורידה מיד ואף לפרסם התנצלות על הדבר. בעל האתר הסכים להוריד את ההודעה, אולם סירב לדרישתו לפרסם התנצלות על הפרסום.  

 

חובת זהירות על בעל האתר

האיש החליט לתבוע את מפעילי האתר בבית המשפט לתביעות קטנות, שם קבע השופט בני שגיא כי אין כל ספק שאנשים אשר היו מעוניינים לפגוע באותו אדם דאגו לפרסום השקרי.

 

השופט הדגיש את קיומה של חובת הזהירות החלה על בעלי אתר האינטרנט כלפי מי שעלול לסבול מנזק מפרסום תכנים מסויימים באתר, ובוודאי כאשר מדובר בתכנים אישיים. "המרחב הוירטואלי אינו מרחב פרוץ שאין החוק חל עליו. אמנם, לעיתים קיים קושי פרשני ואחר באכיפת החוק – המאחר בניסוחיו אחר החדשנות וההתפתחות הטכנולוגית, אך אין לומר כי עסק הפועל ברשת האינטרנט נהנה מחסינות רק מכיוון שהוא פועל במרחב וירטואלי, הנתבע מפעיל פלטפורמה אינטרנטית במסגרתה הוא מאפשר לכל גולש ליצור כרטיס אישי המכיל נתונים רבים ואשר פתוח לעיונם של כלל הגולשים ברשת", קבע.

 

בהחלטה, התייחס השופט גם לטענתו של בעל האתר, לפיה מדובר בתופעה מוכרת המתרחשת מספר פעמים ביום - דבר שלטענת  בית המשפט מעיד יותר מכל על היכולת לצפות פגיעה בצדדים שאינם נרשמים לאתר ועל היכולת לצפות קיומו של נזק. הוא אף הדגיש כי במהלך פרסום מודעה באתר לא מתבצע אימות המאפשר לוודא את זהות המפרסם, דבר ההופך את האתר ל"כלי זמין לסגירת חשבונות עם אנשים אחרים".

 

פיצוי סמלי

גובה הפיצויים שהוטל על האתר הוא סמלי, 400 שקלים, אולם השופט הדגיש כי מדובר בפסיקה עקרונית שמטרתה לשמור על פרטיות האזרחים. "כל אחד יכול לגלוש לאתר, לפתוח כרטיס אישי ובו פרטים כוזבים על פלוני או על אלמוני ולהפכו בהינף מקלדת למושא ללעג, לקלס ולהטרדות טלפוניות. האופן הקל בו ניתן להשיג את תמונתו של אדם מאפשר אף לפרסם פרטים כוזבים, תמונת אמת, ובכך להעצים את הפגיעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פירסמו פרטים ללא ידיעתו. אילוסטרציה
צילום: Open Index
מומלצים