שתף קטע נבחר

אב שהתעלל קשות בילדיו נתן גט - ועונשו הוקל

מאז היו בני שנתיים, הפך האב את חיי 11 ילדיו לסיוט - שכלל הטחת ראשים בקיר, הצלפה בחגורה ואיומים בנשק. בתו, שבה התעלל מינית, אף ניסתה להתאבד. היא ואמה הסכימו להסדר הטיעון: 7.5 שנות מאסר בלבד ותשלום פיצויים

"אלימות פיזית ונפשית קשה כדרך חיים... זו כללה צעקות, איומים, איומים באמצעות נשק חם להרוג, מכות, סטירות ובעיטות, משיכה בשערות, הטחת ראשים בקיר, הצלפה בגופם באמצעות קולב, חגורה ועוד". כך מתארים השופטים את התנהגותו של מי שהתעלל ב-11 ילדיו כשהיו בני שנתיים עד 15. היום (ב') הם גזרו את עונשו - שבע וחצי שנות מאסר בלבד.

 

בית המשפט המחוזי בתל-אביב גזר את העונש על על גבר בן 47, שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בביצוע מעשים מגונים בבתו בנסיבות אינוס, ובעשר עבירות של התעללות בקטין חסר ישע. הסדר הטיעון נעשה על דעת האם והבת, בעקבות הסכמה לפיה הגבר ייתן גט לאשתו.

 

הגבר הורשע כי במשך שנים נהג לבצע עבירות מין בבתו, נהג לשכב עליה, לחכך את גופו בגופה תוך שהוא נוגע באיבריה האינטימיים במקרים רבים.

 כמו כן, במשך השנים הוא נהג להכות את ילדיו תוך שהוא עושה שימוש בחפצים שונים כגון חגורות, קולבים ונעליים לשם כך.

 

בנוסף, הוא נהג להתעלל בהם התעללות נפשית בכך שהפחיד אותם באמצעות אקדח שהחזיק ברשותו. הוא צעק עליהם והשפיל אותם ונהג לכנותם "טיפשים" ו"לא שווים כלום". האב אף ניפץ צלחות, בעיקר כאשר האוכל שהוגש לו לא היה לטעמו.

 

על פי אחד האישומים, במהלך חג סוכות בשנת 2000, כאשר בתו סידרה את שולחן האוכל שבבית והכינה ארוחת בוקר לאחיה, היא חיממה תשע מנות פיצה והגישה אותן לשולחן. האב חזר מבית הכנסת וזעם על כך שהכינה פיצה לארוחת בוקר. הוא הורה לה לאכול את כל מנות הפיצה בעצמה - עד שהקיאה. במקרה אחר, דרש מבתו לעשות דבר מה, וכשסירבה - הטיח את ראשה בקיר הבית.

 

"הענישה צריכה להיות כמו לטרוריסטים"

השופטים שרה דותן, דליה גנות ושאול שוחט, כתבו בגזר הדין כי "בית המשפט קובע כי מדובר בהתנהגות קבועה של הורה סדיסט וכפייתי שנהג בילדיו באלימות פיזית ונפשית קשה כדרך חיים. התנהגות זו מותירה לצד הכאב והפגיעה הפיזית חותם נפשי קשה ביותר על הילדים - והם, הרכים בשנים, יוצאים לדרך החיים כשנפשם מצולקת ופצועה".

 

למרות דברים אלה, בית המשפט קבע כי עבירות ההתעללות מהוות מסכת אחת של התעללות - ולכן לא ייגזר עונש מצטבר. לפי גזרהדין, מדובר ב"עונש הולם וראוי שיש בו כדי לבטא את הסלידה של החברה ממעשיו הנפשעים של הנאשם". בית המשפט גם קבע כי עליו לשלם פיצוי לבת בה התעלל מינית, שאף ניסתה לשים קץ לחייה בקפיצה מגג בית הספר בו היא לומדת. הוא יפצה אותה על כך ב-30 אלף שקלים, ואת כל אחד מילדיו האחרים ב-5,000 שקלים.

 

בית המשפט גם מתח ביקורת על תסקיר שירות המבחן, שייחס לאב המתעלל הערכת מסוכנות נמוכה עד בינונית. על כך נכתב כי שירות המבחן עשה חסד עם הנאשם.

 

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, זעם למשמע גזר הדין. "ההקלה בעונש מתחילה בחטא של הסדרי הטיעון",

 אמר. "היום אנחנו יודעים ש-80-90 אחוזים מהמקרים בהם הילדים הם הקורבנות, נגמרים בהסדרי טיעון והדבר ממשיך בהתנהלות בית המשפט בו הענישה מאוד מקלה.

 

"בדיוק כפי שטרוריסט שמניח פצצה מקבל מאסרי עולם מצטברים, גם הטרור במשפחה לא נופל מעבירות אלה", הוסיף קדמן. "זו לא חבילת גרביים, כל ילד הוא עולם ומלואו". בנוגע להסכמת האם להסדר הטיעון בתמורה לגט, אמר: "ילדים הם לא הרכוש של ההורים שלהם. אי אפשר להסכים לכך שתמורת גט יהיה הסדר טיעון, מה הקשר בין האחד לשני?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
3,000 שקל לכל ילד פיצוי
צילום: אמיר כהן
יצחק קדמן. "מה הקשר לגט?"
צילום: אמיר כהן
מומלצים