שתף קטע נבחר

אובאמה נשאר יציב: מוביל ב-8 אחוזים על מקיין

רגע לפני יום הבוחר, אובאמה שומר על כוחו ואף מתחזק באחוז אחד. הוא מצליח לנצח גם במדינות רפובליקניות מובהקות, ורוב האמריקנים סבורים שהוא מהווה "בחירה בטוחה" לתפקיד הנשיא

ג'ון מקיין טוען שהסקרים טועים ושהוא מצמצם את הפער בינו ובין יריבו הדמוקרטי, בעוד ברק אובאמה מדבר על האפשרות שהוא יפסיד במרוץ, אבל סקר המעקב היומי של העיתון "וושינגטון פוסט" ורשת ABC שהתפרסם הלילה (יום ה') קובע כי אובאמה עומד בראש, ואפילו מגדיל את הפער: הוא מוביל ב-8 אחוזים על מקיין, זאת לאחר שלושה ימים רצופים בהם עמד הפער בין השניים על 7 אחוזים. 

הניסיון של מקיין לצייר את אובאמה כבחירה מסוכנת של אדם שאינו בשל להיות נשיא, נכשל. הסקר החדש מלמד כי בעיני הבוחרים, אובאמה הוא "בחירה בטוחה" בדיוק כמו מקיין. דעתם של המשתתפים על מקיין אמנם השתפרה בכמה היבטים, אולם הדבר אינו מתורגם לצמצום הפער בסקרים.

 

הבוחרים אינם רואים כל סיכון בבחירת אובאמה לנשיאות: 54 אחוזים טענו כי אובאמה הוא "בחירה בטוחה", בעוד 45 אחוזים רואים בו סיכון. מקיין מחזיק בנתונים דומים: 53 אחוזים רואים בו בחירה בטוחה, ו-46 אחוזים רואים בו סיכון.

 

סקר מעקב יומי של מכון "גאלופ" במתכונתו המורחבת, הלוקחת בחשבון את המצביעים החדשים, מצביע על כך שאובאמה שב והגדיל את הפער ב-2 אחוזים, והוא עומד הבוקר על 9 אחוזים - 51 לאובאמה, ו-42 למקיין.

 

גם הסקר של "טיים" ו-CNN מאיר פנים למועמד הדמוקרטי, ומוכיח כי אובאמה מצליח לברוח בשתי מדינות שבוש ומועמדים רפובליקנים לפניו ניצחו בהן - וירג'יניה וקולורדו. הפער של אובאמה בוירג'יניה מגיע ל-9 אחוזים, ובקולורדו הוא נהנה מ-8 אחוזי יתרון. אובאמה מוביל על פי הסקר הזה בפלורידה ב-4 אחוזים.

 

מקיין מתאמץ לשמור על שתי מדינות "רפובליקניות" נוספות – מיזורי וג'ורג'יה: הוא מוביל במיזורי ב-2 אחוזים (48-50) ובג'ורג'יה ב-5 (47-52).

 

למרות שליטתו המוחלטת בסקרים, אובאמה מבהיר כי הוא מודע גם לאפשרויות שיפסיד בבחירות. "אני אדם צעיר יחסית. אומרים שאין מערכה שנייה בפוליטיקה, אבל אני חושב שיש מספיק יוצאים מהכלל ואני יכול לדמיין חזרה לסנאט ולהמשיך לעשות עבודה מצוינת עם הנשיא הבא ועם הקונגרס הבא", אמר בראיון לחדשות הערב של רשת ABC.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יכול לחייך. אובאמה
צילום: רויטרס
מקיין. מצמצם את הפער?
צילום: AP
מומלצים