שתף קטע נבחר

ביניש עונה לפרידמן: סגנונך בלתי ראוי

שר המשפטים מחה על העיכוב במינוי שופטים, בתגובה הוא זכה למכתב קצר מהשופטת ביניש - המתנגדת למינוי - בו נכתב: "צר לי על סגנונו הבלתי ראוי". גם השופטת פרוקצ'יה השיבה לו: "ניאלץ להמתין לכינונו של ממשל חדש"

העימות במערכת המשפטית בנושא מינוי שופטים בזמן ממשלת מעבר מסרב לדעוך: נשיאת בית משפט העליון, דורית ביניש, הסתפקה במילים "אני מאשרת קבלת מכתבך. צר לי על סגנונו הבלתי ראוי. איני רואה לשנות מעמדתי המשפטית", בתשובה ששלחה היום (ה') למכתבו של שר המשפטים, דניאל פרידמן, שקרא לה לתמוך במינוי שופטים בזמן ממשלת מעבר.

 

השר פרידמן שיגר אתמול את מכתבו לשופטת ביניש בנושא אי מינוי שופטים בזמן ממשלת מעבר. הוא שב והזכיר את "עקיצתו", לפיה דבריה מעידים על צביעות, מאחר שהיא מונתה לבית המשפט העליון בזמן ממשלת מעבר

, אחרי ההתנקשות בחייו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל.

 

לעומת זאת, השופטת אילה פרוקצ'יה השיבה למכתבו של פרידמן. "קראתי את תוכנו בעיון", היא כתבה. "לצערי לא אוכל להסכים לתוכנו. אני מצרה אף על רוחו וסגנונו".

 

השופטת פרוקצ'יה הסבירה כי "ממשלה המכהנת בתקופת מעבר ערב בחירות, בלא שהיא נהנית מאמון העם, נדרשת לאיזון באופי פעולתה. מצד אחד, עליה להפעיל את סמכויותיה ככל הנדרש, על-מנת להבטיח רציפות והמשכיות שלטונית. מצד שני, היא מצווה לנהוג בריסון רב בהפעלת סמכויות השלטון, מן הטעם העיקרי שפעולותיה אינן זוכות לאמון הכנסת, וכן בשל החשש כי קיומם של בחירות וחילופי שלטון באופק עלולים להשפיע על השיקולים הענייניים בקביעת מדיניות ועל תהליך קבלת ההחלטות, ולחייב בכך את הממשלה הבא, עם כינונו".

 

"צריך איזון"

בהמשך מכתבה, כתבה השופטת: "נדרש, אפוא, איזון זהיר בין הצורך להפעיל סמכויות שלטונית כדי לענות על צרכים חיוניים המתחייבים מהרציפות השלטונית, לבין חובת האיפוק הנדרשת לממשל הפועל בתקופת מעבר, בעת ששוב אינו נהנה מאמון הכנסת".

 

פרוקצ'יה הסבירה כי המינויים לתפקידים ציבוריים בשירות הציבורי נימנים על הסמכויות של השלטון, ובתקופה של ממשלת מעבר ערב בחירות, חלה דרישת איזון בין חובת העשייה השלטונית לדרישת ריסון בהפעלת הסמכות גם על הליך המינויים

בשירות הציבורי. בהמשך היא כתבה ש"הכללים האמורים חלים, וביתר שאת, על מינויים של שופטים למערכת השפיטה. בהליך זה מעורבים נבחרי ציבור, שחלים עליהם כללי הפעולה המחייבים שלטון-מעבר בתקופת בחירות".

 

בסיום מכתבה, לאחר שהביאה דוגמה לחיזוק טענתה ממשלת המעבר ב-2006, היא כתבה: "דעתי נותרה כשהיתה כי הנורמות המשפטיות החלות מחייבות, נכון לעת זו, להימנע מהליך של מינוי שופטים חדשים עד שייכון ממשל חדש. אוסיף כי עקרונות התקינות וטוהר המידות במישור הציבורי מחזקים מסקנה משפטית זו אף ביתר שאת. מטעמים אלה נראה לי כי אין מנוס מביטול הישיבה הקרובה שנועדה למינוי שופטים, וניאלץ להמתין לכינונו של ממשל חדש". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידמן וביניש. ייפגשו בוועדה?
צילום: גיל יוחנן
צילום: זום 77
פרוקצ'יה. מכתב תשובה
צילום: זום 77
מומלצים