שתף קטע נבחר

פיילין בסרט פורנו

ליהוק בת דמותה בסרט שכזה, הוא אמצעי לשיכוך חרדה גברית מכך שאשה תהיה לאחד האנשים החזקים בעולם

בימים האחרונים, כשהמתח סביב המירוץ לנשיאות ארצות הברית מגיע לשיאו, יצא "לאקרני" האינטרנט סרט חדש הזוכה בתשומת לב בינלאומית: "מי תוקע את פיילין". על פי הדיווחים, סרטון הפורנו מציג לראווה שחקנית שמבנה גופה מזכיר את המועמדת לסגנות נשיאות ארצות הברית, כשלראשה תסרוקת פיילין, לעיניה משקפי פיילין ולגופה חליפות פיילין מחוייטות (אם כי בוודאי יקרות הרבה פחות מן המקור...).

 

אין לי אף מילה טובה לומר על שרה פיילין. קשה לי לחשוב על עמדות, תפיסות או השקפות עולם שאנו חולקות. מעבר לכך, קשה לי לחשוב על אדם בעל כישורים פחותים משלה לתפקיד שעליו היא מתמודדת. עצם העובדה שהיא אשה אינה עושה אותה מועמדת מתאימה, או אפילו סבירה, לכהן באחד התפקידים בעלי העוצמה בעולם. גם נשים, כמו גברים, צריכות להכיר במגבלותיהן. ולגופו של עניין, כמו גברים, גם נשים אשר מתנגדות לזכות האשה לגופה ומצדדות בציד (כלומר ברצח חסר הצדקה של יצורים חפים מכל פשע), לא יזכו באהדתי. אבל כל זה אינו רלוונטי לסרט הפורנו. כל כוונתי בחשיפת יחסי לפיילין היא להדגיש כי איני נחלצת להגן על כבודה משום שאני רוצה לראותה סגנית נשיא ארצות הברית ואני חוששת שהכתם על כבודה יפגע בסיכוייה. אני קוראת לשים לב לתופעת הזילות של מעמדה באמצעות "הזנייתה" למרות שאיני רוצה לראותה בתפקיד. כי הסוגיה חוצה עמדות פוליטיות, וחלה על כל אשה באשר היא אשה.

 

מה פתאום סרטון פורנו על פיילין? כי זה משעשע. כי זה מסקרן, ומרגש, ומגניב. אבל אם נלך צעד מעבר לשעשוע ולסקרנות, התשובה נעימה קצת פחות: סרט הפורנו על פיילין הוא אמצעי לשכך את החרדה הגברית שמא אשה אכן עלולה להיות אחד האנשים החזקים בעולם, ויום אחד – אולי האדם החזק ביותר בעולם.

 

בין אם אנו מזדהים עם עמדותיה ובין אם אנו סולדים מהן, פיילין בהחלט יכולה להיות מנהיגת העולם כולו. היא יכולה להיות אשה בעמדת כוח חסרת תקדים. היא יכולה, לפחות באופן סמלי, להפוך על ראשו את הסדר החברתי הפטריארכלי, המוכר והשגור כל כך, על פיו גברים הם בראש הפירמידה ונשים מתחתיהם. ולכן היא מעוררת בדיוק את החרדה שעוררה בזמנה ושתי מלכת פרס ומדי, כשנהגה כמלכה, וסרבה להופיע בפני אורחי המלך אחשוורוש ולהראות להם את יופיה: "כי יצא דבר המלכה על כל הנשים להבזות בעליהן בעיניהן באמרם המל אחשורוש אמר להביא את ושתי המלכה לפניו ולא באה".

 

אז מה הפתרון? כיצד מרגיעים את החרדה מפני מלכה אשר שוררת בארצה ועושה כטוב בעיניה ולא כטוב בעיני המלך? מפשיטים אותה, ומכניסים אותה לסרט פורנו. סרט המרגיע ומבהיר שהיא יכולה להופיע מעל כל במה ואולי אף להגיע להנהיג את העולם, אבל כל כולה נקבה, וכל גבר שפין בין רגליו יכול "לתקוע" אותה, וכך להכניעה ולשלוט בה. גם אתה, אחרון ה"לוזרים", שבחירתה של אשה לתפקיד כה רם עלול לאיים על הדימוי העצמי שלך, המושתת על הידיעה שבתור גבר, אתה בכל זאת שווה יותר מנשים. אז הנה, לא לדאוג: ראה במו עיניך שהפין בין הרגליים ימשיך להעניק לך את היתרון המוחלט, כי פיילין תוסיף לעד להיות בסך הכל נקבה. אולי אתה לא יכול להיבחר לנשיאות ארצות הברית או אף לסגנות, אבל אתה יכול "לתקוע" את הסגנית, כי יש לך את מה שצריך.

 

כידוע, סרטי פורנו כמו קניית שירותי מין מנשים מוזנות, אינם באמת לשם הסקס; הם לשם הכוח, הדימוי העצמי, הבטחון העצמי ושימור הסדר החברתי הפטריארכלי. נשים מוזנות ברחוב, ב"מכון ליווי" או בסרט פורנו, הן הסמל המרגיע והמנחם שאין מה לדאוג: נשים, כל הנשים, הן בסך הכל זונות; בסך הכל נקב שאפשר "לתקוע", לשלוט בו, להשתרר עליו, ולהרגיש אחלה גבר, כלומר חזק, שולט. נשים מוזנות ברחוב, ב"מכון ליווי" או בסרט פורנו, הן הקורבנות שמשלמות את המחיר עבור הצורך הגברי לשמר את תחושת הכוח והעליונות. כשאי אפשר "לתקוע" אחת מאיתנו – הן משמשות כתחליף זמין, רק מפני שבמקרה הן חלשות יותר.

 

אגב, ללהק את פיילין לסרט פורנו הוא מעשה השייך לאותה קטגוריה כמו לקרוא למועמדת לראשות מפלגה "ציפורה" כדי להקטין אותה, לבזות, ללגלג. סרט הפורנו פשוט הולך עד הסוף. נקווה שברק הבין מתגובת הציבור שהתרגיל שקוף מדי, וכן שמרוץ הבחירות שלנו לא יניב סרטי פורנו.

 

ד"ר אורית קמיר משפטנית, מרצה למגדר באוניברסיטה העברית, מנהלת במרכז הישראלי לכבוד האדם; עמיתה במכון הרטמן.

  

לבלוג של אורית קמיר לחצו כאן 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים