שתף קטע נבחר

בן אליעזר מזהיר: יהיה פה רצח פוליטי נוסף

בישיבת הממשלה שעסקה באלימות הימין הקיצוני בגדה, הזכיר שר התשתיות את אזהרותיו לפני רצח רבין ואמר: "אנחנו דפוקים, מפחדים. צריך לעשות בליץ". היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, תקף את רפיסות מערכת אכיפת החוק: "היה מסר כפול. הצהרות בשטח, ומנגד התעלמות"

איך קרה שבגדה המערבית צמחו תאי ימין קיצוני, ואיש לא עשה דבר? בישיבת הממשלה שעסקה היום בנושא, הזכיר לנוכחים שר התשתיות, בנימין בן אליעזר: "באוקטובר 1995 הוקפתי בכיכר ציון. בממשלה אמרתי 'כאן יהיה רצח'. ראש הממשלה רבין השתיק אותי אז. בסוף הישיבה הוא בא אלי ואמר לי 'מה קרה לך? יהודי ירצח יהודי?' ואני אמרתי לו שכן. אותו הדבר אני אומר היום".

 

אלימות הימין הקיצוני על ראש סדר היום:

 

בן אליעזר הוסיף: "הם לא חושבים כמונו. יש להם חשיבה משיחית, מיסטית, שטנית ולא רציונלית. הרב לוינגר אמר לי, עד שלא יזרום דם יהודים ברחובות ישראל, לא נראה את הגאולה. אנחנו דפוקים, משום שאנחנו מפחדים והם קוראים את החולשה הזאת. צריך לעשות פה בליץ. לעצור את כל המאות הללו ולשים אותם בבית סוהר, פעם אחת ולתמיד כדי לעצור את זה".

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, נדרש לשאלת הקיצונים המוסכנים, ואמר: "צריך לומר שלאורך השנים היה מסר כפול,

 דאבל-טוק. היו הצהרות בשטח, אבל הייתה התעלמות, עצימת עיניים, ואפילו סיוע לגורמים בשטח בדרכים שונות". 

 

מזוז התייחס גם לסלחנות שבה נוקטת המדינה כלפי עברייני ההתנתקות. "אנו מבלים השנה בדיונים ארוכים בכנסת, המגמה למחוק, לבטל, לתת חנינה לכל עברייני ההתנתקות. רבותיי, יש קו מחבר ישר בין הדברים, בלי הרבה זגזגים. אלה אותם המסרים, אותו ציבור, אותן עבירות. מערכת אכיפת החוק על כל דרגיה, הפגינה נחישות, שיטתיות ואכיפה יעילה בהתנתקות. אבל מאז, מערכת אכיפת החוק מנהלת דיונים בנושאי סגירת תיקים, חנינות. אף גורם במערכת הפוליטית לא נרתם לנושא הזה כשהמסר הוא שלא רק ממצים את הדין, אלא שגם לאלה שהורשעו צריך לתת חנינה. זה המסר".

 

מזוז הזהיר מחנינת עברייני ההתנתקות

לדברי מזוז, גם גורמי קואליציה שותפים בכנסת לדעה שיש לחון את עברייני ההתנתקות. על הטיפול בעברייני הימין הקיצוני, אמר: "הנושא מטופל עשרות שנים בעליות ובמורדות. בשנים האחרונות יש החרפה בתופעה הזאת. לאורך השנים - ההיענות של מערכת הביטחון והגורמים המופקדים על האכיפה בשטחים הייתה מאוד מוגבלת. הייתה בעיה של ביצוע לאורך השנים וכך קורה גם היום.

 

"אני מקווה שהרוח החדשה מהזמן האחרון תישא פירות אופרטיביים. שינוי יבוא בהתגייסות של כל הגורמים הרלוונטים. צריך להתחיל ממסר ברור וחד-משמעי. צריך להיות פה במקביל מסר אחיד ופעילות אינטנסיבית של גורמי האכיפה, כולל אמצעים מינהליים, גם אמצעים אכיפתיים כמו צווי הגבלה והרחקה, וגם צווים בתחום התקצוב והאכיפה".

 

הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, העיר בעניין זה: "אלוף פיקוד המרכז חותם על כל מה שמביאים לו. הגישו לו חמישה צווים מנהליים בלבד. לכן ההפגנות מולו, כי הוא נוקט בכל מה שבידו".

 

ראש השב"כ, יובל דיסקין, העריך בדיון כי פינוי עתידי של שטח עלול להיות בעייתי, "השב"כ סבור שהיום יש בפעילות הזאת כמה מאות אנשים, מתוכם כמה עשרות שנקראים על ידינו מציתי אירוע", הוא אמר.

 

לדבריו, "יש פה קריאה מתואמת ליציאה לפעולה. אמנם אין מנהיגות ברורה, אך הם מונעים על ידי אחדות מטרה, לא לאפשר פינוי של התושבים מבתיהם. עם זאת יש אלפים שתומכים באלה מבחינת התפיסה. אם יהיה פינוי, אנו מניחים שהיקף העימות יהיה גדול יותר ממה שיש כיום וממה שהיה בהתנתקות. אם הממשלה תקבל החלטה על פינוי, העימות יהיה בסדרי גודל הרבה יותר גדולים ממה שאנו רואים כרגע".

 

שר הביטחון אהוד ברק, התייחס גם הוא להתנהלות הקיצונים, "אופי, היקף ומאפייני הפעילות חורגים בהחלט מהפרת חוק אינדיבידואלית ונראים כפעולה מאורגנת", אמר, "הפעילות מאורגנת בקבוצות שאינן חשות חובה לציית לחוקי המדינה. חלק מזה גם מחלחל אל תוך ישראל הקטנה, אל תוך הקו הירוק, בהפגנות מול מגורים של קצינים ושל אנשי משטרה. יש הרבה מוקדים וגם זה מוכיח שמדובר בפעילות מאורגנת, ביד יאיר, בדולב, בטלמונים, בעמק שילה, בחוות גלעד, בקדומים, בסוסיא, בחוות מעון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
בן אליעזר. מזהיר מרצח
צילום: תומריקו
מזוז. דאבל-טוק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים