שתף קטע נבחר

לפני הכרעה: דו-קרב במדינות המתנדנדות

המועמדים לנשיאות ארה"ב, ברק אובאמה וג'ון מקיין, יצאו למסע דילוגים אחרון במדינות אשר יכריעו את הכף במערכת הבחירות. אובאמה: נשנה את המדינה הזאת ואת העולם. מקיין: אנו בדרך לכיוון חדש. מי יצליח לגייס את 270 האלקטורים?

המועמדים לנשיאות ארה"ב יצאו הערב (יום ב') ליום אחרון של עצרות, כינוסים ונאומים במדינות המתנדנדות בניסיון לשכנע את המצביעים שטרם גיבשו דעה עבור מי להצביע. 24 שעות לפני סיום קמפיין הבחירות הארוך בהיסטוריה, שעל פי הערכות עלותו הכוללת כמיליארד דולרים, מגיעים המועמדים אל קו הגמר ואל הקרב האחרון - מי יגייס את 270 האלקטורים אשר מעניקים את המפתח לבית הלבן.

 

הקלפיות הראשונות ייפתחו בשתי ערים בניו-המפשיר על פי המסורת האמריקנית כשהשעה תהיה דקה אחר חצות (שעון ארה"ב). קלפיות אחרות ייפתחו רק בשעות הבוקר, כאשר אחרונות יפתחו הקלפיות במדינות המערב ובהוואי. מיליוני אמריקנים כבר הצביעו בהצבעה המוקדמת.

 

המועמד הרפובליקני, ג'ון מקיין, יצא בשעות הבוקר המוקדמות (שעון ארה"ב) למסע דילוגים בשבע מדינות. הוא החל את מסעו בפלורידה בעלת 27 האלקטורים, המשיך לטנסי (11 אלקטורים) ומשם לוורג'יניה (13) אשר עשויה להפוך לראשונה מאז 1964 למדינה דמוקרטית. מאחור יותר יבקר מקיין גם בפנסילבניה (21), אינדיאנה (11), ניו מכסיקו (5), קולורדו (9) ונבדה (5). הוא יסיים את הקמפיין שלו בעצרת בחירות ב"מגרש הביתי" שלו בפרסקוט, אריזונה.

 

סוף המרוץ - הדיווחים האחרונים:

 

המועמד הדמוקרטי, ברק אובאמה, יצא אף הוא לפלורידה ולאחר מכן יבקר בוורג'יניה ובאינדיאנה בטרם יחזור לשיקגו - שם יקיים את עצרת בחירות ענקית מסכמת.


אובאמה בעצרת בחירות, היום (צילום: AP)

 

"בשעות האחרונות הללו אתם תדפקו על דלתות יחד איתי, תעשו שיחות טלפון איתי, תעמדו לצדי ותילחמו איתי. השאלה שעומדת כעת על הפרק היא 'מי רוצה יותר'. אני מבטיח לכם - אנחנו לא רק ננצח בפלורידה, אנחנו ננצח בבחירות הכלליות, אנחנו יחד נשנה את המדינה הזאת ואת העולם", אמר אובאמה בעצרת בחירות בג'קסונוויל, פלורידה. 

 

ג'ון מקיין ערך אף הוא עצרות בפלורידה הדגיש כי הניצחון בבחירות נמצא בהישג יד. "נותר יום אחד עד שניקח את אמריקה לכיוון חדש" אמר מקיין. "דפקו על דלתות והוציאו את השכנים שלכם לקלפיות. אני זקוק לקולותיכם. אנחנו צריכים להביא שינוי לוושינגטון ועלינו להילחם עבור זה. אנו ננצח בפלורידה ובמירוץ כולו.


מקיין בעצרת בטמפה (צילום: רויטרס)  

 

ביום שלפני יום הבוחר יצאו גם המועמדים לסגנות הנשיא, שרה פיילין וג'ו ביידן למסע שיכנועים אחרון במדינות המתנדנדות. אנשי ציבור אמריקנים דוגמאת קרוליין קנדי, אשר הצהירה על תמיכתה באובאמה, והמועמד לשעבר במירוץ לראשות הרפובליקנים, מיט רומני, הופיעו אף הן בתוכניות טלוויזיה שונות בניסיון ולגייס קולות עבור המועמדים.

  

סקרים אחרונים מצביעים כי בפלורידה, אינדיאנה, מיזורי, צפון-קרולינה, נבדה ואוהיו המירוץ הוא הצמוד ביותר ובחלקן נמצא במסגרת טעות הדגימה. גם באיווה, ניו מקסיקו, פנסיבלניה, ניו-המפשיר, קולורדו ווירג'יניה הקרב טרם הוכרע - אם כי נראה שבשלב זה מדינות אלה נוטות לטובת אובאמה.

 סקרים אחרונים של דעת הקהל הכלל ארצית מצביעים על יתרון של 5-7 אחוזים לטובת אובאמה.

 

אתר הסקרים POLLSTER.COM, המרכז את כל סקרי המרוץ לנשיאות, העריך הבוקר כי בהתבסס על מדינות "בטוחות", וכאלה הנוטות על פי הסקרים לאחד המועמדים - יש לאובאמה 311 אלקטורים, למקיין 142, וכ-85 אלקטורים עדיין "מתנדנדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. מי רוצה יותר
צילום: AP
יש סיכוי לניצחון. מקיין
צילום: AP
מומלצים