שתף קטע נבחר

ליפקין-שחק באזכרה לרבין: חושש מירי בחיילים

בטקס האזכרה האזרחי בהר הרצל אמר הרמטכ"ל לשעבר כי מי שלא חושש מהאלימות הגואה נגד החיילים הוא נאיבי. שר התשתיות בן-אליעזר חזר ואמר ש"הרצח הפוליטי הבא נמצא מאחורי הפינה". בשולי האירוע נתפס תחקירן טלוויזיה שניסה להתגנב לאזכרה עם אקדח צעצוע

13 שנה עברו ולא למדנו כלום? עשרות רבות הגיעו בצהריים (יום ג') לחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים כדי להשתתף בטקס האזכרה האזרחי לזכרו של יצחק רבין ז"ל. בנאומים שנישאו מעל קברו של ראש הממשלה לשעבר עברה כחוט השני התהייה האם מדינת ישראל למדה את הלקח מהרצח, והאם האלימות הגוברת לא תוביל בקרוב לרצח נוסף.

 

הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין שחק, נדרש לאלימות הגוברת בימין הקיצוני, וטען כי שום לקח לא נלמד מהרצח. "יצחק לא היה מרשה שישברו ידיים לקצין מילואים, ושלא יעשו כלום אחר כך", טען, "זה פשוט לא יכול לקרות - וזה לא משנה אם זה מגיע מהשמאל, מהימין או מהאמצע. היום הסיכונים הם פחות לגבי המנהיגים ויותר לגבי החיילים. אני חושש שיום אחד מישהו פשוט ירים נשק ויירה בהם. מי שלא מפחד כמוני הוא פשוט נאיבי".

 

ליפקין-שחק אמר כי הרצח אמנם בוצע על-ידי אדם בודד, אבל אחד שגדל בביצה שלמה. "אני זוכר את אלה שצעקו 'רוצח' ו'בוגד' על מי ששמר עליהם. תמיד היה 'קומץ', אך מתברר שהוא צמח והצמיח".

 

פרופ' זאב שטרנהל, שנפצע קל בניסיון התנקשות לפני כחודש וחצי, אמר כי רבין שילם בחייו על מה שהאמין בו, והימין הקיצוני מנסה להשכיח זאת. "אנחנו לא שכחנו, לא ניתן יד לצביעות ולשקר", אמר. "לא סלחנו, וגם בדורות הבאים לא תהיה סליחה ומחילה - כל עוד לא תהיה חרטה כנה ואמיתית מצד שונאיו של רבין מאתמול, שיכירו בעובדות כי האיש נרצח בגלל דרכו".

 

דליה רבין: "נשארו בעיקר געגועים"

שר התשתיות, בנימין (פואד) בן-אליעזר, שהזהיר שלשום בכנסת מרצח פוליטי נוסף, חזר על עמדתו: "הכתובת שוב על הקיר, והפעם באותיות גדולות יותר. הרצח הפוליטי הבא נמצא מאחורי הפינה".

 

על אלימות הימנים הקיצונים אמר כי "אלה שלא היו יכולים להתקיים בשטחים ללא הגנת צה"ל, מעיזים לתקוף חיילים בתפקיד. יש אי-שם בארץ ישראל מי שכבר מחזיק בידיו נשק טעון, ויש מי שמעניק לו השראה אמונית ותחושת שליחות אידיאולוגית. אינכם יכולים לתאר לעצמכם איזו משטמה נזרעת בערוגות הימין הקיצוני, איזו איבה מפעפעת כלפי מדינת ישראל, כלפי הדמוקרטיה הישראלית, כלפי הכנסת, כלפי הממשלה ונבחרי העם, ואפילו כלפי צה"ל". בן אליעזר הדגיש כי אין לדבר על המתנחלים בהכללה, אלא רק על קומץ פורעים שמכתים ציבור שלם.

 

השר גם תקף את ערוצי הטלוויזיה שביקשו לשדר ראיון עם יגאל עמיר ואמר: "נראה שאין גבול לסגידה המופקרת למולך הרייטינג. את עמיר היה צריך לאסור בתנאי קיום מינימליים, אבל במדינת ישראל הנאורה והמתקדמת, הותר לאיש המחליא הזה אפילו לשאת אישה, להתייחד איתה ולעבר אותה. אין פוצה פה ומצפצף. זה שְירה בליבה של הדמוקרטיה הישראלית צוחק ומקרקס את מדינת ישראל. שומו שמיים! עד היכן מגיע הטמטום? עד היכן מגיעה האיוולת?".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, דיבר בעיקר על אופיו של רבין: "הוא היה בשביל כולנו מפקד, מנחה, חונך, מדריך, אדם וחבר. כראש ממשלה הוא פעל באומץ ותעוזה לדרך של שלום ואחריות היסטורית. הוא היה הקברניט, נושא המצפן ולא השבשבת. הוא ידע לאן להוביל ולא לאן נושבת הרוח".

 

בתו של רבין, חברת הכנסת לשעבר דליה רבין פילוסוף, לא נאמה - אך סיפרה על תחושותיה: "גם אחרי 13 שנים עדיין יש פצעים, אך הזמן עושה את שלו. היום אני בעיקר מלאת געגועים. אנו עושים כמיטב יכולתנו לשמר את הערכים שהוא הנחיל, ולשמור שזכרו לא יעוות. אנו מקווים כי מדינת ישראל תכבד את זכרו כמו שהיה".

 

תקרית ביטחונית

בשולי הדברים נרשמה תקרית ביטחונית באזכרה, כשדקות לפני תחילת האירוע הגיע לחלקת גדולי האומה אדם

על כסא גלגלים. אנשי הביטחון ערכו עליו חיפוש - ומצאו אקדח צעצוע. או-אז האיש קם על רגליו ופונה מהמקום על-ידי המשטרה. לאחר בדיקה התברר כי מדובר בתחקירן העובד בתוכנית שמשודרת בטלוויזיה.

 

בתיקהּ של אשה שליוותה אותו נמצאה מצלמה נסתרת, ולשוטרים הם סיפרו כי נשלחו על-ידי התוכנית לבדוק את מערך האבטחה במתחם הר הרצל. השניים נלקחו להמשך חקירה במרחב מוריה של המשטרה.

 

יועץ ראש הממשלה לתקשורת פרסם הודעת גינוי, ובה נכתב כי "שירות הביטחון הכללי רואה בחומרה את נסיון תחקירני ערוץ 10. כל נסיון לבחון את מערך האבטחה הוא בבחינת סיכון. השב"כ מצר על העובדה שתחקירני התוכנית בחרו לעשות שימוש ציני באוכלוסיית הנכים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ורוני סופר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. רבין היה מצפן - לא שבשבת
צילום: גיל יוחנן
יהונתן בן ארצי, באזכרה
צילום: גיל יוחנן
התחקרין המתחזה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים