שתף קטע נבחר

אובאמה ניצח בזכות נשים, שחורים והיספאנים

הצבעתם של השחורים, הנשים ושאר בני מיעוטים היא שהנחילה לברק אובאמה את הניצחון ההיסטורי על פני מקיין. עם זאת, מקיין הצליח לגרוף את רוב הקולות הלבנים

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית ברק אובאמה קיבל את מרבית הקולות מנשים, שחורים והיספאנים, והצליח לגרוף די תמיכה מלבנים כדי להנחיל את התבוסה ליריבו הרפובליקני ג'ון מקיין. כך עולה ממדגמים שנערכו היום (ד') לאחר תום ההצבעה בארה"ב.

 

אמריקה בוחרת - סיקור מקיף ב-ynet:

  

מהמדגמים עולה כי מקיין זכה לתמיכתם של 55 אחוזים מהמצביעים הלבנים בארה"ב - שתמיכתם חיונית כדי להבטיח את ניצחונו של כל מועמד רפובליקני לנשיאות. אך מקיין לא הצליח לגרוף די תמיכה מלבנים, כזו שתאפשר לו להתגבר על התמיכה הרבה באובאמה מקרב בני מגזרים אחרים המהווים כרבע מהאלקטורט האמריקני.

 

 

תמיכת המצביעים הלבנים התפצלה בין מקיין לאובאמה בכל רחבי ארה"ב - מלבד בדרום ארה"ב, שם מקיין גרף פי שניים קולות מאשר אובאמה. גם בשתי מערכות הבחירות האחרונות, העדיפו הלבנים תושבי הדרום את ג'ורג' בוש על פני יריביו הדמוקרטי ג'ון קרי.

 

מלך הצעירים

אובאמה, שיתמנה לנשיא השחור הראשון של ארה"ב בגיל 47 בלבד, הצליח לסחוף אחריו את המצביעים הצעירים. הוא גרף את קולם של בני פחות מ-30 בפער של 34 אחוזים לעומת התמיכה הצעירה במקיין. נתון זה מדהים גם ביחס לנשיא דמוקרטי אחר שהצליח לסחוף אחריו את הצעירים - ביל קלינטון. כמעט שבעה מקרב כל עשרה מצביעים חדשים שלשלו את קולם לאובאמה.


תומכי אובאמה חוגגים את הניצחון, הלילה בטיימס סקוור (צילום: רויטרס)

 

כ-40 אחוזים מקרב המצביעים בבחירות הנוכחיות זיהו עצמם כדמוקרטים - שיעור גבוה באופן היסטורי. ואלה כמובן הצביעו למען אובאמה. מקיין, בן ה-72, היה הבחירה המועדפת על מעט יותר מחמישים אחוזים מקרב המצביעים הגימלאים, בני ה-65 ומעלה. שיעורם בקרב כלל המצביעים עמד על 16 אחוזים, ובכך השתווה כוחם לזה של הצעירים, בני פחות מ-30. רוב התומכים במקיין היו מצביעים לבנים בני מעמד הפועלים - ש-58 אחוזים מהם העניקו לו את קולם.

 

אך אין ספק שההתלהבות היתה לצידו של אובאמה - כמעט שישה מקרב עשרה מצביעים שתמכו בו אמרו כי הם נרגשים מהתוכניות העתידיות של אובאמה. עם זאת, רק שלושה מקרב עשרה מצביעים תומכי מקיין הביעו התרגשות ממועמדם לנשיאות.

 

אובאמה גם גייס את תמיכתם של שני שלישים מהמצביעים ההיספאנים - שאחריהם חיזרו באדיקות שני המועמדים. וכמובן, 95 אחוזים מהמצביעים השחורים הצביעו למען המועמד הדמוקרטי. מועמדותו של אובאמה גם הפיחה תקווה באשר ליחסים בין לבנים ושחורים ובנוגע לגזע בכלל בארה"ב. כ-60 אחוזים מאלה שהצביעו למענו האמינו כי היחסים בין שחורים ללבנים ישתפרו במהלך השנים הקרובות. לעומתם, כמעט שני שלישים מתומכיו של מקיין טענו כי לא יחול שינוי ביחסים בין הגזעים בארה"ב - או שיחול שינוי לרעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. עורר התלהבות
צילום: AP
תומכי אובאמה צוהלים
צילום: AFP
מומלצים