שתף קטע נבחר

קליפורניה החליטה לאסור נישואי זוגות חד-מיניים

הבוחרים אישרו את "הצעה 8", המעגנת בחוקה את ההצהרה שנישואים נערכים רק בין גבר לאשה. נישואי הומואים ולסביות לא יירשמו עוד, אך אלו שכבר נישאו יוכרו על-ידי הרשויות

מכה קשה לתנועה למען זכויות הגאים באמריקה: הבוחרים בקליפורניה הצביעו בעד "הצעה 8" - שנועדה לעגן בחוקת המדינה את ההצהרה שנישואים נערכים רק בין גבר לאשה, כך התברר הערב (יום ד') המשמעות: נישואים חד-מיניים ייאסרו. מדובר בפעם הראשונה שהחלטה מסוג זה מתקבלת במדינה אמריקנית שבה נישואי הומואים ולסביות חוקיים.

 

את ההחלטה להתיר נישואים של זוגות חד-מיניים קיבל בית המשפט העליון בקליפורניה בחודש מאי השנה. פעילי זכויות הגאים נחלו תבוסות גם באריזונה ופלורידה, שגם בהן אושרו תיקונים המגבילים את הנישואים לבין גבר ואשה בלבד. בארקנסו אושר צעד האוסר על זוגות לא נשואים מלשמש כהורים מאמצים ומשפחות אומנה. תומכי המהלך הבהירו כי הוא מכוון כלפי הומואים ולסביות.

  

מספירת כ-95 אחוז מהקולות בקליפורניה עולה כי 52 אחוז מהמצביעים תמכו באיסור, בעוד ש-48 אחוז התנגדו. איסורים דומים אושרו כבר ב-27 מדינות ברחבי ארצות הברית, אך אף אחת מהן לא הייתה במצבה של קליפורניה - שבה כ-18 אלף זוגות חד-מיניים הספיקו להינשא מאז פסיקת בית המשפט העליון בנושא השנה.

 

התובע הכללי במדינה, ג'רי בראון, אמר כי הנישואים שכבר נרשמו יישארו חוקיים, אך ייתכן שיעמדו בפני אתגרים משפטיים. המאבק על הנישואים בקליפורניה זכה לסיקור נרחב, בין היתר לאחר שכוכבים הוליוודיים שונים, דוגמת סטיבן ספילברג ובראד פיט, התייצבו לצדם של המתנגדים להצעה.

 

רוצים שוויון

דנה ג. פלג, עיתונאית ישראלית המתגוררת בסנטה קרוז עם בת זוגה וילדן המשותף, הסבירה אתמול  ל-ynet: "יוזמי הצעה 8 טוענים שאין הבדל בין משק בית משותף - ההסדר המשפטי שמיועד לזוגות גייז - לבין נישואים. ההבדלים המשפטיים הם לא כבירים, מדובר בסך הכול בזכויות מס מסוימות.

 

"ההבדלים המשמעותיים הם אחרים, ובהם טמונה חשיבות זכות הנישואים עבורי: קודם כל, זכות הנישואים מחייבת הענקת כל זכות שניתנת לכל זוג נשוי אחר, בכל מקום. למשל, אוניברסיטה שמעניקה זכויות לזוגות נשואים לא יכולה לשלול אותם מאף זוג, נקודה. אם בת הזוג שלי מתאשפזת, כבנות זוג בלתי נשואות, בית החולים יכול להגיד לי 'לכי חפשי את החברים שלך', ועל אף הדימוי הליברלי, דברים כאלה קרו בקליפורניה. כבנות זוג נשואות, אין לו זכות כזאת".

 

"המשמעות השנייה היא ברמה הפדראלית. הנישואים שלנו אינם מוכרים ברמה הפדראלית, עדיין. אני מדגישה, עדיין, כי זה הפחד הגדול של יוזמי הצעה 8, שרובם מורמונים מיוטה, לפי מיטב הבנתי. קליפורניה היא המדינה הגדולה ביותר, ואחת המשפיעות ביותר בארה"ב. אם נישואי גייז מוכרים בקליפורניה, זה בהחלט עשוי להוביל להכרה ברמה הפדראלית, כלומר בארה"ב כולה, גם במדינות הדתיות והשמרניות ביותר. ומה שרלוונטי לגבי: אני אוכל לקבל גרין קארד ואזרחות אמריקנית בזכות נישואי לזוגתי שהיא אזרחית אמריקנית.

 

"המשמעות השלישית היא ההכרה הפוליטית בשוויון שלנו. על זה מושתת הקמפיין שלנו, מתנגדי הצעה 8. בארה"ב, לפני שבוטלה ההפרדה הגזעית, הייתה ידועה הסיסמה 'נפרדים אבל שווים', שהייתה עלה תאנה לאפליה בוטה של אפריקנים-אמריקנים. נדרש מאבק קשה בשנות השישים כדי לבטל את ההפרדה הזאת. היום ידוע שנפרד הוא לא שווה. שוויון אמיתי הוא שוויון בכול, בוודאי ברמה החוקית ההצהרתית". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נישואי הומואים בקליפורניה. הסוף?
צילום: רויטרס
מומלצים