שתף קטע נבחר

תושבי עכו שרכושם נפגע יקבלו פיצוי מהמדינה

הקבינט הכלכלי-חברתי אישר לפצות את מי שרכושו נפגע במהומות שפרצו בעיר ביום כיפור ובימים שאחריו. ברשות המסים אמרו כי הפיצוי הוא לפנים לשורת הדין. הודעות על נזק יוגשו תוך חודש, והתביעות לסיוע יוגשו בתוך 65 ימים מהיום

בשורה לתושבי עכו שרכושם נפגע במהומות שפרצו ביום כיפור : הקבינט החברתי-כלכלי אישר היום (ב') את הצעתו של שר האוצר, רוני בר-און, לפיצוי בגין נזק ישיר לרכוש במהלך האירועים בעיר. היקף הסיוע לתושבי עכו נאמד ב-5-8 מיליון שקל.

 

ברשות המסים הסבירו כי כיוון שהנזקים שנגרמו במהומות אינם נכללים בגדר "נזק", עבורו ניתן לקבל פיצוי לפי חוק מס רכוש וקרן פיצויים - שכן אירועים מסוג זה אינם נכללים בגדר פעולות איבה נגד מדינת ישראל, הומלץ על מתן פיצוי לפנים משורת הדין.

 

לנוכח ההמלצה, הציע שר האוצר לממשלה לקבוע קריטריונים שבהתקיימם יינתן סיוע כספי למי שרכושו נפגע במהומות בעכו, כדי לסייע לתושבי האזור ובכדי לזרז את השבת החים למסלולם, תוך שימוש במיומנות ובניסיון של אנשי מס רכוש ברשות המסים. בהתאם להחלטה, הודעות על נזק יוגשו למס רכוש בתוך חודש, והתביעות לסיוע יוגשו בתוך 65 ימים מהיום.

 

תושבי עכו בירכו על ההחלטה, חודש בדיוק לאחר המהומות. "אני שמח לשמוע על ההחלטה, כי אנחנו כבר כמעט התייאשנו לראות משהו מהמדינה", אמר אחר הצהריים אחד מבעלי העסקים במדרחוב בן עמי בעכו.

 

חלון הראווה בחנות הבגדים שמנהלת רעייתו נופץ במהלך ההתפרעויות האלימות, ועלות הנזק הגיעה לכמה אלפי שקלים – סכום שאינו מכוסה על ידי חברת הביטוח. עשרות בעלי עסקים נוספים באזור נאלצו אף הם לשלם מכיסם על הנזקים הכבדים.

 

"מיד לאחר יום כיפור הגשנו תלונה במשטרה וגם לחברת הביטוח, אבל ידענו שאין סיכוי לקבל משהו מהם", סיפר אחד מבעלי העסקים ל-ynet. "כמה ימים לאחר מכן קיבלנו הודעה מהעירייה שגייסו סכום של 200 אלף דולר, אבל לא בטוח איך יחלקו אותם ולמי. עכשיו אני מקווה שנצליח לקבל את הפיצויים שמגיעים לנו", הוסיף.

 

גם ראש העיר עכו, שמעון לנקרי, הביע סיפוק מההחלטה ואמר כי שר האוצר רוני בר און התקשר אליו בצהריים ועידכן אותו בפרטי ההחלטה. "אני שמח לראות שהממשלה שכולם אוהבים לרדת עליה כל הזמן, לא הפקירה את עכו ודאגה לתושביה שנפגעו בארועים", אמר.

 

הקריטריונים שנקבעו לפיצויים קובעים, בין היתר, כי מי שנגרמו לו נזקים ישירים לרכוש, במהלך המהומות וכתוצאה ישירה מהן, ושהוא המציא למס רכוש מסמכים המאשרים, כי בשל האירוע שבו נפגע הרכוש

 הוגשה סמוך לאירוע תלונה למשטרה או לכוחות הביטחון, או שהאירוע נחקר על ידם גם בלא תלונה - רשאי להגיש תביעה. כמו כן נמסר מרשות המסים, כי יש לצרף העתק פוליסת ביטוח המתייחסת לנזק הרכוש נושא הפנייה, אם זו קיימת.

 

עוד נקבע בקריטריונים, כי נפגע הזכאי לסעד חלופי בשל הנזק, על פי דין או הסכם ביטוח, או שזכה להטבת נזיקין מכל אדם יהיה זכאי לסיוע, בניכוי הסכום שלו הוא זכאי כסעד חלופי.

 

בהכנסת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים