שתף קטע נבחר

מחקר: קוד פתוח בשימוש 85% מהחברות

רוב החברות מעדיפות קוד פתוח, כי זה זול יותר ולא מחייב אותן להיקשר לספק תוכנה אחד ויחיד - כך עולה ממחקר חדש

85 אחוז מהחברות כבר משתמשות בתוכנות קוד פתוח כלשהן, וה-15 אחוז הנותרות מתכננות לעשות זאת כבר בשנה הקרובה - כך אומרים אנליסטים מחברת המחקר גרטנר, לפי דיווח של Cnet.

 

הסקר של גרטנר הקיף 274 ארגונים באסיה, אירופה, וצפון אמריקה, בחודשים מאי ויוני האחרונים. התוצאות התפרסמו אתמול (ב'). יש לציין כי ברוב החברות שבהן נמצאות רק 31 אחוז מהחברות שנבדקו לצורך המחקר אמרו כי יש להם מדיניות רשמית לגבי שימוש בתוכנות פתוחות קוד.

 

לפי המחקר, הסיבה הפופולרית ביותר לבחירה בתוכנות קוד פתוח בחברות שעשו זאת היא עלויות. סיבה נוספת להעדפת תוכנות קוד פתוח: תוכנות מסוג זה אינן מחייבות את הארגון להיקשר לספק אחד מסויים לטווח ארוך. סיבות נוספות לאימוץ קוד פתוח היו תהליכי וחוקי רכישה פשוטים מהרגיל. השימושים הנפוצים ביותר לתוכנות קוד פתוח היו מערכות שירות לקוחות, מערכות פיננסיות ומנהלתיות.

 

בגרטנר סבורים כי השימוש בקוד פתוח עשוי לעתים לסכן את החברות ולחשוף אותן לתביעות. "אם מחלקים משהו חופשי, זה לא בהכרח אומר שאין לו מחיר", מדגישה מנהלת המחקר, לורי וורסטר. "לחברות חייבות להיות מדיניות לגבי אימוץ תוכנות קוד פתוח, כדי לזהות סיכונים הקשורים בקניין רוחני, וכן כללים לאכיפת המדיניות".

 

הצפי של גרטנר הוא שהקוד הפתוח יגיע כמעט לכל החברות תוך שנה אחת. אך הרבה חברות, מוסיפה וורסטר, אינן מודעות לסוגי הרשיונות השונים של תוכנות הקוד הפתוח, ומה מותר לעשות בדיוק עם כל תוכנה. "העלייה בפופולריות של הקוד הפתוח תניע את השינויים ההכרחיים", היא אומרת.

 

נורבגיה: מענק ממשלתי לקידום הקוד הפתוח

בתוך כך, בנורבגיה הוחלט על מתן מימון שיקדם את השימוש בתוכנת הקוד הפתוח OpenOffice במגזר הפרטי, על מנת להפחית את התלות במיקרוסופט ובענקיות תוכנה אחרות. מענק של שני מיליון קרונות (285,000 דולר ארה"ב) ניתן למרכז הלאומי הנורבגי לתוכנה חופשית, אירגון שמקדם את השימוש בתוכנות פתוחות, לפי דיווח AP.

 

Open Office היא חבילת תוכנות משרדיות שמבוססת על חבילת Star Office של סאן, ומתחרה ב-Office של מיקרוסופט. ב-2006 אימץ אותה הממשל הנורבגי, וכעת הוא מנסה לסייע למגזר הפרטי לעשות אותו הדבר.

 

"המטרה היא להגביר את התחרות בשוק התוכנה. Open Office היא אלטרנטיבה טובה לתוכנות קנייניות אחרות בשוק הזה", אמרה השרה הנורבגית היידי גרנד. "הבעיה היא רק תאימות של מסמכים לשתי התוכנות, והמענק יכול לסייע להתגבר על הבעיה הזו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוב החברות כבר בחרו קוד פתוח
מומלצים