שתף קטע נבחר

ימי בוש האחרונים: העבריינים מבקשים חנינה

לפי המסורת האמריקנית, הנשיא נוהג להעניק חנינה לעבריינים משוחררים, ולקצוב עונשם של אסירים. הנשיא יכול לעשות זאת במשך כל השנה, אולם בסוף כהונתו מתרבות הבקשות להקלות מיוחדות, בעיקר מצד עבריינים ידועי-שם

עידן בוש מתקרב לסיומו, ובכירי העבריינים בארצות הברית עסוקים בהגשת בקשות מיוחדות לחנינה או לקציבת עונש המאסר. כך דיווח היום (ב') הוושינגטון פוסט האמריקני. בין העותרים: שני פוליטיקאים שהורשעו בשחיתות – חבר הקונגרס לשעבר רנדי "דיוק" קאנינגהם (רפובליקני מקליפורניה), ומושל לואיזיאנה במשך ארבע קדנציות, הדמוקרט אדווין אדוארדס.

 

כעת ניתן רק לחכות ולראות מה יעשה בוש. הנשיא כמעט ולא ניצל את כוחו להענקת חנינה במהלך שבע השנים בתפקיד. בסך הכול הוא חנן 157 מתוך 2,064 אסירים שפנו אליו, והמתיק את עונשם של ששה מבין 7,707 פונים. בקשות חנינה רבות בתום תקופה נשיאותית אינן נדירות, אך הן מעוררות דאגה רבה בנוגע להגינותן, בעיקר אם אין שקיפות מלאה מצד הנשיא ויועציו.

 

ביל קלינטון גרם לפתיחת חקירה בקונגרס ובבולשת, כאשר העניק 140 חנינות ברגע האחרון. בין היתר הוא חנן את שותפתו של אחיו, סוזן מקדוגל, ואת איש העסקים הנמלט מארק ריץ'. סגן התובע הכללי בבית הלבן דאז, אריק הולדר ג'וניור, המועמד כעת לתפקיד התובע הכללי בממשל אובאמה, היה אחד מהעדים במהלך שימוע סוער שנערך אז בקונגרס.

 

הבקשות המיוחדות שהוגשו התקבלו בבית הלבן בעת שרשימה ארוכה של בקשות קודמות, רגילות, ממתינה על שולחן ועדת החנינות. מדובר בתהליך שבאופן רגיל עשוי להמשך 18 חודשים. רק בחודש שעבר הגישו 103 עבריינים בקשות חנינה, ו-280 ביקשו להמתיק את ענשם.

 

מרבית העותרים אינם ידועים, אלא אזרחים שכבר ריצו את ענשם בעבירות של הונאה וסמים, וכעת מעוניינים בחנינה מלאה על-מנת שיוכלו להצביע, להתגורר בדיור הציבורי, למצוא עבודה ביתר קלות ולשאת נשק ברישיון. באופן כללי, מחלקת המשפטים מגדירה את הזכאות לחנינה בתנאי שהמבקש אותה הורשע, ריצה את עונשו, וחיכה חמש שנים מאז שחרורו.

 

כאשר מדובר בהמתקת העונש, המקרה אחר לגמרי. החוקה מעניקה לנשיא סמכות כמעט אבסולוטית בנושא, ואין למשרדו מדיניות של "מי שהגיע ראשון מטופל ראשון". כך קורה שלעתים קרובות בקשות שהגיעו בדקה ה-90 מאסירים מפורסמים, עם קשרים בממשל, קופצות לראש התור.

 

אנשי הנשיא

בבסיס הדיון על החנינות שיאשר או ידחה הנשיא בוש, עומד הלחץ שמפעיל עליו השמאל, שקורא לחקירה פלילית של עורכי דין לשעבר בממשל, וחברים בקהילת המודיעין, שביצעו האזנות סתר לאזרחים אמריקנים מבלי צווים מתאימים, ונקטו בשיטות חקירה בעייתיות במהלך חקירת חשודים בטרור.

 

הנשיא אברהם לינקולן העניק שמיכת חנינה שכזו לחיילים שלקחו חלק במלחמת האזרחים, וג'ימי קרטר נקט בצעד דומה כלפי אלה שהתנגדו למלחמה בווייטנאם. בוש נמצא בבעיה קשה יותר, משום שהענקת חנינה גורפת שכזו תאלץ אותו לחשוף את שמות אנשי המודיעין, ואת השיטות בהן השתמשו.

 

עם זאת, דובר מטעם מחלקת המשפטים מסר כי שני המעורבים הבכירים ביותר בפרשת האזנות הסתר, התובע הכללי לשעבר אלברטו גונזלס, ומנהל המבצעים של ה-CIA חוסה רודריגס, לא הגישו בקשות חנינה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים