שתף קטע נבחר

ביניש על פינוי מגרון: דברי המדינה - מילה בעלמא

בג"ץ הורה למדינה לנמק בתוך 45 יום מדוע לא ייעשו כל המאמצים על מנת לפנות את המאחז. הנשיאה מתחה ביקורת על הפרקליטות: "את כל ההצהרות שנתתם אתם לא יכולים לבצע"

ביקורת על התנהלות הממשלה בפרשת המאחז מגרון. המדינה תצטרך להסביר בתוך 45 ימים מדוע היא לא משתמשת בכל האמצעים והפעולות על מנת לפנות את המאחז מגרון - כך קבע הבוקר (יום ד') בג"ץ במסגרת צו על תנאי. בדיון שנערך בעקבות עתירת אנשי "שלום עכשיו", טענו נציגי המדינה כי במועצת יש"ע הבינו שיהיה צורך להעתיק את המאחז למקום אחר.

 

לפני יומיים הגישה המדינה הודעה מעדכנת בה נמסר כי ראש הממשלה ושר הביטחון קבעו בהסכמת מועצת יש"ע כי יש להעתיק את המאחז מגרון לשטחו של היישוב אדם. במהלך הדיון היום טען נציג הפרקליטות, עו"ד ענר הלמן, כי שר הביטחון וראש הממשלה ביקשו להציג בעוד ארבעה חודשים הודעה שתדווח על המתרחש בשטח. לטענתו, ההסדר עם מועצת יש"ע יאפשר לפתור את הסוגיה.

 

במהלך הדיון תקפה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, את נציגי המדינה ואמרה, "בהודעת המדינה אמרתם איך התבצע העניין, אולם בעצם אתם אומרים עכשיו שזה לא יתבצע מהר". ביניש הוסיפה, "ההודעה שנתתם בעבר הפכה להיות מילים בעלמא וכל ההצהרות שנתתם קודם, אתם בעצם אומרים שאתם לא יכולים לבצע אותן".

 

עורכי דינם של שלום עכשיו, מיכאל ספרד ושלומי זכריה, טענו בדיון כי המדינה מבקשת בפועל את אישור בית המשפט להמשך הגזל מהפלסטינים וההתחמקות מאכיפת החוק. לטענת העותרים, על פי תצהיר של תא"ל במילואים אילן פז, ששימש כראש המינהל האזרחי בין השנים 2002-2005, פרק הזמן הנדרש לאישור ואיכלוס של השכונה המיועדת לתושבי מגרון יימשך שבע שנים.

 

עו"ד ספרד ברך על החלטת בית המשפט, "אנחנו בדרך לפינוי ראשון שיהיה כתוצאה מצו של בית משפט שייכפה על המדינה. בית המשפט דחה את הספין שניסו לעשות שר הביטחון וראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים