שתף קטע נבחר

"הערבים אמרו 'לא' למפלגות הציוניות - וזה יגבר"

נבחרי המיגזר מעריכים כי ההפסדים שנחלו נציגי קדימה, הליכוד והעבודה ברשויות מקומיות ערביות, מבשרים את הצפוי בבחירות לכנסת. ח"כ טיבי: "השלוש יספגו מכה קשה, והקולות יופנו לגושים הערביים"

המסקנה מהבחירות המקומיות, שאתמול נערך הסיבוב השני שלהן, ברורה במיגזר הערבי: לא מעט ראשי ערים ומועצות מכהנים, שהתמודדו מטעם קדימה, הליכוד והעבודה, נאלצו להיפרד מהכיסא. הדבר, מסיקים פוליטיקאים במיגזר, משקף נאמנה את שצפוי גם בבחירות הכלליות לכנסת.

 

"תוצאות הבחירות הללו, והעובדה שכבר בכנסת הקודמת הצביעו למפלגות השלטון רק 29% מהבוחרים הערבים, בעוד שבבחירות שקדמו להן עמד שיעור ההצבעה עבורן על 38% - פירושן שהמיגזר הערבי יאמר 'לא' למפלגות הציוניות ויסב להן בבחירות הקרובות מכה קשה", משוכנע ח"כ אחמד טיבי.

 

רשימת הרשויות המקומיות, שבהן נחלו הראשים המכהנים הפסדים, ארוכה. בין השאר, היא כוללת את טירה - שם הודח נציג קדימה, חליל קאסם; שפרעם - בה נחל נציג הליכוד, אורסאן יאסין, הפסד צורב ולא העפיל לסיבוב השני; ורהט - יישוב שבו חרף התגייסות בכירי קדימה הפסיד טלאל קרינאווי לאיש התנועה האסלאמית הדרומית, פאיז אבו סהיבאן.

 

"זו רק רשימה חלקית, והמגמה ברורה", אומר יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה. "מדובר בתהליך שנמשך שנים, ולא החל היום. לאנשים נמאס מהבטחות חסרות כיסוי, ובמקביל ישנה עלייה בלתי פוסקת של התודעה הלאומית. אפילו העבודה, שהייתה מפלגה שזכתה לקולות רבים במיגזר הערבי, מתמוטטת". כדוגמה הוא מביא את הח"כ לשעבר מטעם המפלגה, נוואף מסאלחה, שהפסיד בבחירות בכפר קרע.

 

לדברי יו"ר רע"ם-תע"ל, ח"כ איברהים צרצור, מגמת ההיחלשות ההולכת וגוברת "נובעת מהעובדה, שהאוכלוסייה הערבית מתחילה להתעשת ולחשוב במונחים אחראיים". הוא מסביר כי "המצב הסוציו-אקונומי הקשה ועליית קרנו של הפונדמנטליזם הישראלי מאיצים את התופעה". צרצור מציין כי לנטייה ההולכת וגוברת להצביע למפלגות הימין, כפי שמעידים סקרי דעת הקהל, יש השפעה על האוכלוסייה הערבית "שמרגישה מחויבות כלפי עצמה".

 

נציגי המיגזר הערבי ואנשי השטח של כלל המפלגות טוענים כי תוצאות הבחירות המקומיות ישתקפו גם בבחירות הכלליות בפברואר. "שלוש המפלגות הגדולות יספגו מכה קשה, והקולות יופנו לאחד משני הגושים הערביים הגדולים - חד"ש ורע"ם-תע"ל", מעריך טיבי. צרצור שב וקורא לאיחוד כל המפלגות הערביות ומסכם: "כפי שברמה המוניצפלית אמר המיגזר 'כן' לנציגיו האמיתיים, כך יקרה גם בבחירות לכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
טיבי. "המגזר יאמר 'לא' למפלגות הציוניות"
צילום: חיים צח
צילום: רונן בוידק
צרצור. "הערבים מרגישים מחוייבות"
צילום: רונן בוידק
מומלצים