שתף קטע נבחר

העכבישים מתחנת החלל

האסטרונאוטים של משימת "אנדוור" כבר אורזים את הציוד ומתכוננים למסע הביתה, שיחל היום. בינתיים, שני אסטרונאוטים זעירים בנו להם בית חדש בתחנת החלל. שני עכבישים הצליחו לטוות קורים בתנאי הכבידה המיוחדים שמחוץ לאטמוספרה

הניסוי החינוכי שמתבצע כעת בתחנת החלל הבינלאומית הניב תוצאות חיוביות. צמד עכבישים, שנלקחו לחלל על מנת לבדוק האם יוכלו לטוות קורים בתנאי חוסר כבידה, הצליחו במשימתם. הניסוי החל במבוכת מה, כאשר נדמה היה שאחד העכבישים נעלם, אך עתה נראה כי מזלם של שני העכבישים התהפך. הם זנחו את הרשת המבולגנת והתלת ממדית שבנו בתחילה והחלו לבנות רשת קורים דו ממדית כמו זו שהם רגילים לבנות על כדור הארץ.

 

הניסוי, הנערך במסגרת תכנית חינוכית המשלבת בין נאס"א לתלמידים במאות בתי ספר בארה"ב, הוא אחד מהמטענים של מעבורת החלל "אנדוור" במשימה STS-126 לתחנת החלל הבינלאומית. מעבורת זו נשלחה על מנת לבצע עבודות שדרוג ובנייה בתחנה, שיאפשרו להרחיב את מספר האנשים היכולים לשהות בה. אך בעוד האסטרונאוטים עסוקים בהליכות החלל שלהם, החליט צמד האסטרונאוטים הזעירים לבצע כמה שיפוצים משלו. "חשבנו שאנחנו הבדרנים הראשיים בהצגה הזו, אך נראה שהעכבישים האפילו עלינו" אמר מפקד התחנה, מייק פינקה.

 


כך נראו הקורים בניסיון הראשון (צילום: נאס"א)

 

עוד ב"הידען": עכבישים יטוסו לתחנת החלל

 

מדענים המלווים את הניסוי, משערים כי לקח לעכבישים מספר ימים להתרגל לתנאי הכבידה הנמוכה במסלול. רק בשבוע שעבר צילמה המצלמה המחוברת לניסוי את העכבישים, וחשפה כי האורחים על שמונה רגליים בנו לעצמם בית, אך הוא היה די כאוטי. ללא כוח משיכה נראה היה שהעכבישים אינם יכולים לבנות בית 'נורמאלי'. ואולם נדמה כי הסתיימה תקופת ההסתגלות שלהם. אנשי מרכז הבקרה שמו לב כי העכבישים בנו רשת וביקשו מחברי הצוות להעיף מבט נוסף. "העכבישים בנו רשת סימטרית" שידר פינקה ברדיו למרכז הבקרה למחרת. "זה נראה נהדר. המהפך שעברו העכבישים יעניין לא רק את התלמידים אלא גם ביולוגים. ישנה התעניינות גדולה בשאלה כיצד צורות חיים שונות מתאימות עצמן לחיים בחלל, אינני סבור שמישהו ציפה לראות שינוי כה דרמטי במזלם".

 


וכך נראים הקורים עתה (צילום: נאס"א)

 

בינתיים נמשכות ההכנות של חברי הצוות של "אנדוור" לעזיבה, היום הם המשיכו בפינוי הציוד מרכיב האחסון "ליאונרדו". הציוד ישמש את חברי הצוות של תחנת החלל, והוא כולל מזון, אוויר, מים וחלקי חילוף למערכות שונות בתחנה. הלילה יועבר ליאונרדו ממקומו בצמידות לתחנת החלל בחזרה לסיפון המטען של המעבורת "אנדוור". המעבורת תעזוב את התחנה היום (יום שישי) ותנחת במרכז החלל קנדי בפלורידה ביום ראשון לפנות בוקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנדוור. עוזבים את התחנה היום
צילום: נאס"א
לאתר "הידען"
מומלצים