שתף קטע נבחר

"מפגעי מומבאי נעזרו בטכנולוגיה מתקדמת"

מומחי לוחמה לטרור אמרו לעיתון "וושינגטון פוסט" כי האמצעים הטכנולוגיים שהיו בידי המחבלים אפשרו להם להוציא לפועל את מתקפת הטרור המורכבת. בינתיים, דיווח "הטיימס" הלונדוני כי השוטרים ההודים שנלחמו בהם החזיקו בציוד מיושן ובלתי-מתאים

המפגעים שביצעו את מתקפת הטרור הקשה במומבאי היו לא רק חמושים בנשק רב - אלא גם באמצעים טכנולוגיים חדישים שאפשרו להם לבצע את הפיגועים הקשים. כך דיווח הבוקר (ד') העיתון האמריקני "וושינגטון פוסט".

 

על פי הדיווח, המסתמך על גורמי משטרה וחוקרים הודים, עשרת המחבלים היו מצוידים במערכת ניווט לווייני (GPS), בטלפונים סלולריים חכמים מסוג "בלקברי", בתצלומי לוויין באיכות גבוהה שאותם נשאו על תקליטורים, ובכרטיסי סים שיקשו על איתור השיחות.

 

העיתון דיווח כי מחקירת המצור הקטלני בן 60 השעות שהטילו המפגעים על אתרי התיירות במומבאי - שבמהלכו נספו כ-170 בני אדם ו-300 נוספים נפצעו - עולה כי המחבלים עשו שימוש באמצעים טכנולוגיים מתוחכמים.

 

"המחבלים לא היו מסוגלים לבצע את הפיגועים האלה אלמלא החזיקו בטכנולוגיה המתאימה", אמר ל"וושינגטון פוסט" ג' פרתסרתי, מומחה לביטחון פנים ממכון מחקר בניו דלהי. "הם לא היו מלחים - אך הצליחו לשוט מקראצ'י למומבאי באמצעות מערכת ניווט לוויינית מתוחכמת ומפות". עם זאת הוא הזכיר שגם התיירים הנצורים במלונות שהיו תחת מתקפה השתמשו בטכנולוגיה כדי לשרוד - כאשר שיגרו הודעות סמ"ס ודוא"ל לקרוביהם.

 

מומחה הודי לטרור, פראבין סוומי, אמר לעיתון כי בחקירה התברר כי הודעת נטילת האחריות לפיגוע, ששלח הארגון הבלתי-מוכר דקאן מוג'הידין לא הגיעה ממוסקבה, כפי שבתחילה נראה - אלא מלאהור שבפקיסטן. לדברי החוקרים, החוליה שתיכננה וביצעה את הפיגוע הצליחה להצפין את האימייל כך שיקשה על החוקרים לזהות את מקורו. סוואמי ציין עוד כי המפגעים השתמשו בטלפונים לווייניים כדי לתקשר עם מפקדיהם - דבר שהקשה על איתור השיחות. כדי לתקשר ביניהם, גנבו המפגעים טלפונים סלולריים מאורחי המלון שאותם לקחו כבני ערובה.

 

ועל רקע העליונות הטכנולוגית של המחבלים, דיווח הבוקר העיתון "הטיימס" הלונדוני כי המשטרה ההודית התקשתה לטפל

במשבר גם מאחר שהציוד שהיה בידה היה מיושן. על פי הדיווח, אפודי המגן של השוטרים היו פגומים, הנשק שהיה בידיהם היה מתקופת מלחמת העולם הראשונה, והם לא היו מאומנים דיו כדי להשתמש בו.

 

העיתון דיווח כי רבים מהשוטרים היו מצוידים בקסדות פלסטיק ובאפודים שמסוגלים להגן מפני ידויי אבנים ומקלות - אך לא מפני אש חיה. מנגד, היו המחבלים חמושים בנשק אוטומטי מסוג קלצ'ניקוב, אקדחים, רימונים וחומרי נפץ.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אחד המחבלים. בלקברי ו-GPS
צילום: AFP
שוטר הודי. קפלס"ט ונשק מיושן
צילום: AFP
מומלצים