שתף קטע נבחר

פרס ואולמרט על חברון: יש להפסיק את זה מיד

"האלימות בחברון גורמת נזק אדיר למדינת ישראל", אמר נשיא המדינה, שמעון פרס, בנאומו על קברם של דוד ופולה בן-גוריון. גם יושב ראש הליכוד בנימין נתניהו, התייחס למצב בחברון, "אני נותן את ידי לנקיטת יד ברזל נגד מפירי חוק וסדר"

התקריות האלימות באזור בית המריבה בחברון מעוררות תגובות קשות מצד ראשי המדינה. נשיא המדינה, שמעון פרס, וגם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, גינו בחריפות את האלימות של אנשי הימין. השניים נאמו בצהריים (יום ד') בטקס האזכרה לראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן-גוריון.

 

"מה שקורה היום בחברון הוא נזק אדיר למדינת ישראל", אמר פרס, "מי שמיידה אבן לעבר חייל - כאילו ידה אבן לעבר מדינת ישראל ופגע בראשה ובלבה. אי אפשר להרשות את הדבר הזה, וצריך להפסיק זאת מיד".


אולמרט, היום בדרום (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

על קברם של דוד ופולה בן-גוריון בשדה בוקר, הזכיר פרס כי "מהיום הראשון לקום המדינה, והדבר נכון גם בימים אלה,

 בן גוריון יצא חד-משמעית נגד קבוצות קיצוניות המנסות ליטול את החוק לידיהן ולהתעמת עם שומרי החוק, מגיני הארץ".

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר כי "יש תופעות שאין להשלים עימן והממשלה שאני עומד בראשה לא תוכל לקבלן. הוויכוח על ארץ ישראל הוא לגיטימי והרצון להשאיר חותם של נוכחות יהודית בקדושות ובחשובות שבערינו הוא מובן מאליו, אך רצון זה אינו יכול להיות חזק מהחלטת בית המשפט העליון. אני אוהב את חברון היהודית ומכבד עד בלי די את אוהביה, תושביה ושומריה, אך משהחליט בית הדין הגבוה לצדק כי יש לפנות בית מבנייניה, הוא יפונה. לא אתן להרים יד על הדמוקרטיה בישראל".

 

אולמרט הבטיח שיעשה כל מאמץ למנוע עימות, "להידבר עם החולקים על דעתנו מתוך כבוד, איפוק וסבלנות, אך בסוף תכריע החלטת בית המשפט העליון. אכן כן, יש שופטים בירושלים. יש משמעת, סדר וקנה מידה ועל כאלה לא נוותר. זה היה נכון פעם, ולא חדל להיות נכון. אני אומר דברים אלה ליד קברו של מנהיג האומה, דוד בן גוריון, כי אני מאמין שזו היתה דרכה. גם אם חשבתי בעבר ואני חושב גם כיום כי לפעמים הוא הפריז בצורה קיצונית באמצעים שנקט כדי לכפות משמעת לאומית".

 

גם יושב ראש הליכוד בנימין נתניהו הביע תמיכה בפעולה נגד מפירי הסדר סביב בית המריבה, "אנחנו חייבים לפעול על פי חוק. אני נותן את ידי לנקיטת יד ברזל נגד מפירי חוק וסדר". נתניהו אמר את הדברים במסגרת מסיבת עיתונאים שקיים עם יועץ התקשורת שלו לשעבר אופיר אקוניס אשר מתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת.

 אחרי כמה ימים רצופים של אלימות, שורר הבוקר שקט מתוח בעיר. המשטרה עצרה הלילה שלושה פעילי ימין בחשד שיידו אבנים לעבר כוח מג"ב בשכונת ג'בל ג'והר בחברון. כ-30 פעילים הגיעו לשכונה, ויידו אבנים לעבר הכוח שניסה לעוצרם. לא היו נפגעים באירוע.

 

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, תקף בשיחה עם ynet את בני הנוער האלימים וראש מועצת קדומים לשעבר, דניאלה וייס, שמתסיסים את הרוחות סביב בית המריבה, "יש לסלק משם את דניאלה וייס ואת הנערים שאינם תושבי המקום. אם לא יסלקו אותם, הדבר עלול להמיט על כולנו אסון".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה בלב המדינה. פרס
צילום: דודי ועקנין
אולמרט, היום
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מיידים אבנים בחברון
צילום: AP
מומלצים