שתף קטע נבחר

בית המריבה: דרישה להכרעה מהירה במחוזי

בימים אלה נבחנת הצעה לפיה בית המשפט המחוזי בירושלים יקבל החלטת ביניים, שבה ייקבע מי יכול להתגורר בבית המריבה בחברון עד שיוכרע מי הם הבעלים החוקיים של המקום

בית המשפט ישים סוף למריבה? שר הביטחון אהוד ברק וראשי מועצת יש"ע מנסים במרץ למנוע את פינויו בכוח של בית המריבה, וייתכן שהפתרון למצב הנפיץ בחברון יגיע דווקא מכיוונו של בית המשפט.

 

בימים אלה נבחנת הצעה לפיה בית המשפט המחוזי בירושלים יעניק "סעד זמני", ויחליט במועד קרוב למי מותר להתגורר בבית, עד למתן הכרעה סופית לגבי הבעלות על המקום - דבר שעשוי לארוך שנים.

 

השר אהוד ברק נועד הבוקר בלשכתו במשך כשעה עם נציגי מועצת יש"ע, שביקשו ממנו לדחות את הפינוי ובין היתר העלו את נושא הדיון המשפטי. הוא, מצדו, הציג עמדה נחושה והצהיר רק אחרי פינוי יידונו המחלוקות. בהמשך, נפגש ברק גם עם הרב לוינגר כדי להמשיך לפעול לפינוי שקט. 

 

המתיחות סביב בית המריבה עלתה שוב לפני כשבועיים, אז קבע בג"ץ כי יש לפנות את המקום עד שיתברר מי הבעלים החוקיים שלו. המתנחלים טוענים שקנו אותו כחוק, ואילו הפלסטיני שמכר אותו לכאורה מכחיש. בפסק הדין נקבע, כי עד שיתברר עניינו בארכעה המחוזית, תקח המדינה אחריות על הכנס.

 

בימים אלה אמורה להתברר בבית המשפט המחוזי תביעה שהגיש עו"ד נדב העצני בשם התושבים היהודים, שטוענים כי רכשו את בית המריבה ובשם היישוב היהודי בחברון.

 לדבריו, "אנו סבורים שצריך לברר גם מה יהיה בבית בתקופת הביניים. צריך לזכור שעד היום לא התבררו שום ראיות ושום ערכאה מוסמכת לא דנה למי שייכות בעצם הזכויות על הבית".

 

גורמים ביש"ע מדגישים כי למרות החלטת בג"ץ על פיה יש לפנות את הבית, שופטי העליון לא עסקו בראיות הקשורות בפרשה - ובית המשפט המחוזי הוא שיכריע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעצר באזור בית המריבה בחברון
צילום: רויטרס
מומלצים