שתף קטע נבחר

המולה בבני ברק: חזנים הועלו בסיאנס והוקלטו?!

חברת מוזיקה חסידית הוציאה דיסק עם הקלטות של חזנים שהלכו לעולמם. ברחוב החרדי היה מי שחשש שמדובר בסיאנס ובהעלאה באוב. חברת התקליטים פרסמה פשקוויל הבהרה

"איך החזן יודע לחכות לתזמורת ולא רץ הלאה? הוא הרי כבר מת? חייב להיות פה איזה שהוא כישוף. זה סיאנס? זה מותר הלכתית לשחק בקולות של מתים?" - שאלות מעין אלו וטענות אחרות הופנו לחברת המוזיקה איי.אם.סי, שהוציאה לאחרונה את האלבום "בימים ההם בזמן ההם 3" עם שירי חזנים מימים עברו. ההקלטות הנושנות עברו תהליך טכנולוגי של ניקוי רעשים ועיבוד מוזיקלי מחודש, שכלל נגינת תזמרות פילהרמונית רחבה.

 

למרות שלא מדובר בפעם הראשונה שיוצאים לאור אלבומים מסוג זה, באיי.אם.סי טוענים כי כמה וכמה תושבים פנו אליהם עם תהיות על האלבום. בשיחה עם ynet אמר האחראי על הייזום וההפקה בחברה, יצחק ראשי, כי הוא אינו יודע להצביע בדיוק על הסיבה שבגללה דווקא הפעם נרשמו פניות רבות, ושבעקבותיהן נאלצה החברה להפיק "פשקוויל" שיבהיר למאזינים כי מדובר בהקלטות ישנות. 

 

 

"אין כאן ולו שמץ סיאנס, ולא העלאה באוב, ולא כל מעשה כשפים, רחמנא ליצן, רק פלאי המיחשוב בני זמננו, כמו שנאמר: 'והנפש אשר תפנה אל האובות ואל הידוענים... ונתתי את פניי בנפש ההיא והיכְרתי אותו מנפש עמו' (ויקרא כ, פסוק ו)" נכתב בפשקוויל, שנתלה מחוץ למשרדי החברה וברחובות בני-ברק.

 

ראשי סבור כי המאזינים פשוט לא הצליחו להבין כיצד ההקלטות שנמצאות אצליהם על-גבי תקליטים נשמעות פתאום בהירות, כאילו הוקלטו זה עתה. סיבה אפשרית נוספת לבלבול היא הפרסומת שליוותה את האלבום, שבה נכתב "גדולי עולם החזנות קמים לתחייה".

 

אחת הרצועות שוודאי גרמה לחוסר ההבנה היא העיבוד המיוחד ל"עד הנה" של החזן הדגול יוסל'ה רוזנבלט. השיר מבוצע

בשלושה קולות של חזנים, שמעולם לא שרו אותו יחד ובאלבום החדש נשמע כביצוע פומבי. ברצועה שולבו הביצוע המקורי של רוזנבלט מ-1926, עם ביצועיהם של משה קוסביצקי מ-1947 ושמחה קוסביצקי מ-1952.

 

עוד באלבום: "הנני" ו"אלוקי נשמה" של רוזנבלט , "שומע קול בכיות" של מלבסקי, "עננו של" משה קוסביצקי, "תקע בשופר" של קווארטין ואפילו "רצה ה'" בביצועו של גרשון סירוטה. לראשונה ניתן גם לשמוע משוחזרים את החזנים לייבל'ה וולדמן ויוסל'ה מנדלבאום. הקלטה נדירה מ-1973 של החזן הפעיל משה שטרן המבצע את "עקביא" של אלתר גם כן באלבום החדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוזנבלט. בקול נקי
באדיבות "אדרת מיוזיק"
הדיסק החדש
מומלצים