שתף קטע נבחר

רן ארז לאולמרט: הכרז על מצב חירום בחינוך

בנוסף דורש יו"ר ארגון המורים העל יסודיים להקים קבינט מקצועי לניהול המשבר. הוא פנה לראש הממשלה בעקבות הפרסום ב-ynet על תוצאות מבחני הטימ"ס, בהם איבדו תלמידי ישראל כמה מקומות בדירוג

בעקבות הפרסום ב-ynet על תוצאות מבחני הטימ"ס, מבחני ההשוואה הבינלאומיים, בהם הידרדרו הישגי תלמידי ישראל, שלח היום (ג') יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז, מכתב לראש הממשלה אהוד אולמרט וקרא לו להכריז על מצב חירום לאומי במערכת החינוך ולהקים קבינט מקצועי לניהול המשבר. "המצב הנוכחי הוא ללא ספק מצב חירום", טען. 

 

ארז כתב בין היתר לאולמרט: "מערכת החינוך בישראל נמצאת בהידרדרות מתמדת ולא רק ברמת ההישגים. נוכח העובדה שבמהלך השנים האחרונות נאלצה מערכת זו לספוג עוד ועוד קיצוצים בתקציבה, הגענו למצב בו המורים והמחנכים נותרו נטולי כלים ללמד, לחנך, להקנות ידע ולהטמיע ערכים. והנה, כעת, הציבו לנו את המראה מול הפנים. אנו המורים התרענו חזור והתרע, שהאופן בו מערכת זו מנוהלת תביא אותה לעברי פי פחת. אולם, למעט מילים והבטחות, דבר לא נעשה".

עוד תוצאות לא מחמיאות
המיצ"ב: נכשל וכמעט נכשל במתמטיקה / יהלי מורן זליקוביץ'
יממה אחרי פרסום נתוני הידרדרות בהשוואה לעולם, בחינות המיצ"ב מראות על המשך הנסיגה של תלמידי ישראל: במתמטיקה לכיתות ח' הממוצע עמד על 44.1. ציונים לא מחמיאים גם במבחנים באנגלית ובמדעים. משרד החינוך: השביתות אשמות. תמיר: חייבים רפורמה בחטיבות הביניים
לכתבה המלאה

 

במבחני הטימ"ס (TIMSS) במתמטיקה לשנת 2007 נסוגה ישראל למקום ה-24 מבין 49 מדינות - הידרדרות של חמישה מקומות ביחס למבחנים הקודמים. במדעים ההידרדרות קלה יותר - של שני מקומות בלבד, למקום ה-25. את הבחינות עורך הארגון הבינלאומי להערכת הישגים חינוכיים (IEA) בקרב מאות-אלפי תלמידים בגילאי 9 ו-13. בישראל נבחנו כ-4,300 תלמידים מכיתות ח'.

 

במשרד החינוך אמרו בתגובה לנתונים: "בהסתכלות על מגמות רב-שנתיות של מבחני הטימ"ס בישראל ובמדינות אחרות עולה, כי בשנת 2003 חלה עלייה גדולה וחריגה ביחס לשנת 1999.

 עלייה זו נבעה מהכנה ממוקדת ואינטנסיבית של 400 בתי ספר לקראת המבחן הבינלאומי, מבלי לשנות את רמת הידע של כלל התלמידים בשנה זו ובשנים שלאחר מכן".

 

עוד אומרים במשרד: "ההכנה מהסוג שנערכה לקראת המבחן בשנת 2003 נוגדת את כללי הארגונים הבינלאומיים שעורכים את הבחינות. אשר על כן, בוועדת ההיגוי שליוותה את טימ"ס 2007, אשר בראשה עמדה פרופ' ענת זוהר, התקבלה החלטה מפורשת שאין לעסוק בהכנה ממוקדת לקראת המבחנים, אלא לעסוק בעבודה מקיפה ושיטתית לקידום רמת הידע בהישגי התלמידים לאורך השנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארז. פנייה לאולמרט
צילום: ירון ברנר
מומלצים