שתף קטע נבחר

התרומה לפריימריז גבוהה מדי? אז ניקח במזומן

החוק אומר שכל מועמד לפריימריז יכול לקבל עד 10 אלף שקלים בתרומה בודדת. תחקיר "ידיעות אחרונות" מגלה כי המועמדים לא בוחלים גם בסכומים גבוהים יותר. האמצעי: קבלת מזומנים או פיצול התרומה בין כמה אנשים

כמה מתעקשים מועמדי הפריימריז על שמירת החוק? לא יותר מדי. לפי חוק המפלגות, למתמודד אסור לקבל תרומה מתורם בודד בסכום העולה על עשרת אלפים שקלים. במזומן, קובע החוק, מותר לקבל תרומה של עד 200 שקל. כתבי מחלקת התחקירים של "ידיעות אחרונות", בזהות בדויה, פנו למועמדים והציעו תרומה מעבר לסכום המותר. לא מעט הסכימו לקבלה ואף הציעו דרכים יצירתיות. 

 

דניאל בן סימון: "צ'ק זה מצוין"

אל דניאל בן סימון, עיתונאי לשעבר, פנו התחקירנים לאחר בחירתו למקום ה-11 ברשימת העבודה, והציעו לתרום 15 אלף שקלים. "יוצא מהכלל, וצ'ק זה מצוין", השיב. כשנשאל לגבי מזומן, ענה: "עוד יותר טוב".

 

 

בן סימון מסר בתגובה: "הייתי בטוח שעובדים עליי. לא קיבלתי אף תרומה מעבר למותר".

 

בני בגין לא חורג, אבל מה עם הגזברית?

בני בגין, ששב לליכוד, הבהיר שלא יחרוג משום כלל, והשיחה התגלגלה אל הגזברית, אלה רוזנברג. לדבריה: "און דה רקורד אסור לי להגיד את זה, אני צריכה לקבל צ'ק של עד 10 אלף שקל, לא יותר... אם יש לך יותר, את יכולה להעביר לי צ'ק של מישהו אחר... אני אומרת לך דברים שזה לא חוקי. את יכולה לתת את ה-5,000 למי שאת רוצה ולהגיד לו 'תן לי צ'ק בתמורה'".

 

 

בתגובה לדברים מסר בגין: "אנחנו לא עוברים על החוק. אני לא יודע מה נאמר כשזה לא לידי". רוזנברג: "היתה אי-הבנה. הסברתי שאנחנו לא עוברים את התקרה".

 

מיכאל רצון : "מעדיף מזומן"

"אבא רצה להרים תרומה", אמרה התחקירנית למיכאל רצון מהליכוד. "אבל המצב, המשבר הכלכלי, אז הפעם הוא יתרום משהו יותר צנוע, 15 אלף שקל".

 

 

"יפה מאוד, אני מאוד שמח", אמר רצון. כשנשאל כיצד להעביר את הכסף, 

ענה רצון: "אני מעדיף מזומן, זה הגיוני לחלק עכשיו לפעילים, אז עדיף לי מזומן".

 

רצון בתגובה: "ידעתי שזה תרגיל והחלטתי לשחק כדי לראות מי עומד מאחורי זה. אין סיכוי שהייתי מקבל את התרומה".

 

התחקיר המלא מתפרסם ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גזברית יצירתית. בגין
צילום: ג'רמי פלדמן
מעדיף מזומן. רצון
צילום: ירון ברנר
מומלצים